Áttekintés
Feledi járás
kisközség
Feledi járás
kisközség
A község az Ajnácskői-hegység északkeleti oldalán fekszik, a Gortva-patak jobb oldali mellékvölgyében, Feledtől 6 km-re délnyugatra, Rimaszombattól 18 km-re délre. Kerekgede zsákfalu, közúton csak az 571-es (Fülek-Sajószentkirály) útról Gortvakisfaludnál elágazó, 2,5 km-es mellékúton közelíthető meg. Határának mintegy felét erdő borítja. Nyugatról Gortvakisfalud (Bizófala katasztere), délnyugatról Balogfala és Ajnácskő, délről Détér, keletről és északról Gortvakisfalud, északkeletről pedig (rövid szakaszon) Feled határolja.
Közigazgatás
A Besztercebányai kerülethez és a Rimaszombati járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Gömör-Kishont vármegye Feledi járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1960-ig a Feledi járáshoz, majd a Rimaszombati járáshoz tartozott. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Gömör-Kishont vármegye, Feledi járás). Területe (11,33 km²) az elmúlt száz év során nem változott.
Népesség
1910-ben 423, 1921-ben 365, 1938-ban pedig 399, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. A második világháború után magyar lakosságának több mint egynegyedét áttelepítették Magyarországra, helyükre magyarországi szlovákokat telepítettek. A 20. század második felében (1938-91 között) népességének 42,1 %-át elveszítette, a lakosságszám csökkenése 1991-2011 között is folytatódott (13,9 %-os csökkenés, 231 főről 199-re).
Történelem
Keletkezése a 12. század végére tehető, királyi területen, a várispánság gondozásában alakult ki. 1246-ban „Gede” néven említik először, a Hont-Pázmány nemzetség birtoka volt. Kerekgede néven az 1427-es adóösszeírásban szerepel először, ekkor 20 portáját jegyzik le. A 15. században a Kaplony és Pálóczi családé, viszonylag jelentékeny hely volt. A 16.
Mai jelentősége
Szent Márton tiszteletére szentelt római katolikus temploma 1737-ben barokk stílusban épült, 1836-ban pedig klasszicista stílusban építették át, tornyát 1927-ben emelték. Területének nagy része a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzethez tartozik.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
Kerek Gede. Magyar falu Gömör Vármegyében, földes Urai kúlömbféle Urak, lakosai katolikusok, fekszik Putnokhoz három, Rimaszombathoz 1 1/2 mértföldnyire, határbéli földgyének nagyobb részsze közép termékenységű, de hegyes 21mellyet a’ záporok járnak, eladásra helye Rimaszombatban, legelője szoross, fája mind a’ két féle, második Osztálybéli.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Kerekgede, Gömör v. magyar falu, Serkéhez 1 órányira: 361 kath. lak. F. u. többen.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Kerekgede, a feled-füleki vasútvonal közelében fekvő magyar kisközség, 92 házzal és 393 róm. kath. vallású lakossal. Hajdan Ajnácskő vár tartozéka 58volt s annak sorsában osztozott. 1427-ben Keregede, a XVII. században pedig Kerékgedő néven említik. A mult század elején az Egerfalussy, a De La Motte grófi, a báró Vécsey és a báró Kemény család volt a birtokosa, most pedig báró Kemény Jenő. A kath. templom építési ideje ismeretlen. Ide tartoznak Vigyorgó, Sektörő és Sziget puszták. A község postája Várgede, távírója és vasúti állomása Feled.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Kerekgede. 1427-ben Keregede néven szerepel egyik okiratban. Az ajnácskői várhoz tartozott a község és urai azzal együtt bírták. A szatmári békét követő időben az Egerfalussy-, De la Motte grófi, a báró Vécsey- és báró Kemény-család jutottak itt földbirtokhoz. A század elején báró Kemény Jenő volt a földesura. A község területe 1969 kat. hold, lélekszáma a visszacsatoláskor 399. Külterületi lakott helyei: Eszterházpuszta,, Nádaspuszta, Szigetpuszta, Ujvigyorgó.
Közigazgatás
Cím: Kerekgede (Hodejovec) 95
Telefon: 0475698394
E-mail: [email protected]
Honlap: hodejovec.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-12:00Zárva
Kedd: 8:00-12:00
Szerda: 8:00-12:00
Csütörtök: 8:00-12:00
Péntek: 8:00-12:00
Kovács Zoltán (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 82 | 48% |
| szlovákok | 84 | 49% |
| romák | 0 | 0% |
| csehek | 2 | 1% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 0 | 0% |
| ismeretlen | 4 | 2% |
| összlétszám | 172 |
Választások
Választásra jogosult: 138
Választási részvétel: 55.80 %
Kiadott boríték: 77
Bedobott boríték: 77Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Kovács Zoltán | 71 | 100.00 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Kostolániová Valeria | 1. körzet | 50 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Strýčeková Adriana | 1. körzet | 49 | Független | ||
| Strýček Štefan | 1. körzet | 47 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kocsíková Iveta | 1. körzet | 21 | Független | ||
| Veres Oto | 1. körzet | 21 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Zagyi Róbert | 1. körzet | 13 | Független | ||
| Kóšiková Marta | 1. körzet | 11 | Független |
Választásra jogosult: 138
Választási részvétel: 55.80 %
Bedobott boríték: 77Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Lunter Ondrej | 33 | 50.77 % | Független | |
| Kotleba Marian | 13 | 20.00 % | ĽS Naše Slovensko | |
| Suja Miroslav | 10 | 15.38 % | REPUBLIKA | |
| Albert Michal | 6 | 9.23 % | Bratia Slovenska | |
| Malatinec Roman | 1 | 1.54 % | SV | |
| Plančík Peter | 1 | 1.54 % | KSS | |
| Rusina Jaroslav | 1 | 1.54 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Juhász Peter | 46 | 63.01 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Cziprusz Zoltán | 35 | 47.95 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pál Attila | 31 | 42.47 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Šimko Jozef | 31 | 42.47 % | Független | ||
| Mag Fodor Enikő | 15 | 20.55 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Vavrek Štefan | 13 | 17.81 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bagačka Jaroslav | 11 | 15.07 % | Független | ||
| Halász Attila | 11 | 15.07 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Mir Obaidullah | 11 | 15.07 % | ZA ĽUDÍ | ||
| Dorkin Marian | 10 | 13.70 % | PRAVDA | ||
| Horváth Csaba | 10 | 13.70 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Farkas Zoltán | 7 | 9.59 % | Maďarské fórum | ||
| Antal Andrej | 6 | 8.22 % | Bratia Slovenska | ||
| Bagačka Michal | 4 | 5.48 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Bukviar Branislav | 4 | 5.48 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Hazucha Ivan | 4 | 5.48 % | SMER - SD, SNS | ||
| Vaľo Roman | 4 | 5.48 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Astaloš Norbert | 3 | 4.11 % | Piráti | ||
| Dankovičová Viera | 3 | 4.11 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Együdová Zuzana | 3 | 4.11 % | PRAVDA | ||
| Koniar Pavel | 3 | 4.11 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Machyniak Peter | 3 | 4.11 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Brezovický Dávid | 2 | 2.74 % | Piráti | ||
| Gál Milan | 2 | 2.74 % | SV | ||
| Hubert Roman | 2 | 2.74 % | REPUBLIKA |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 31 | 36.90% |
| SMER SD | 21 | 25.00% |
| OĽANO-NOVA | 7 | 8.33% |
| HLAS - SD | 5 | 5.95% |
| Demokrati | 4 | 4.76% |
| SNS | 3 | 3.57% |
| LSNS | 3 | 3.57% |
| SaS | 3 | 3.57% |
| PS | 3 | 3.57% |
| SME RODINA | 2 | 2.38% |
| Modrí, Most-Híd | 1 | 1.19% |
| REPUBLIKA | 1 | 1.19% |
| Érvényes szavazatok | 84 |
Választásra jogosult: 141
Választási részvétel: 40.43 %
Bedobott boríték: 57| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 21 | 37.50 % | |
| Forró Krisztián | 13 | 23.21 % | |
| Korčok Ivan | 12 | 21.43 % | |
| Harabin Štefan | 6 | 10.71 % | |
| Kotleba Marian | 2 | 3.57 % | |
| Danko Andrejvisszalépett | 1 | 1.79 % | |
| Matovič Igor | 1 | 1.79 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kubiš Ján | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 134
Választási részvétel: 32.84 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 20 | 45.45 % |
| SMER - SD | 8 | 18.18 % |
| REPUBLIKA | 5 | 11.36 % |
| HLAS - SD | 3 | 6.82 % |
| Demokrati | 2 | 4.55 % |
| ĽSNS | 2 | 4.55 % |
| PS | 2 | 4.55 % |
| MySlovensko | 1 | 2.27 % |
| SNS | 1 | 2.27 % |
| Érvényes szavazatok | 44 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 11 | ||
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 10 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 8 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 5 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 4 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 4 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 3 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 3 | ||
| Marcinkó Zoltán | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Kotleba Marian | ĽSNS | 2 | ||
| Kotleba Marek | ĽSNS | 2 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 2 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 2 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 2 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 2 | ||
| Magátová Monika | MySlovensko | 1 | ||
| Navrátilová Jurkovičová Miroslava | MySlovensko | 1 | ||
| Herbácskóová Anita | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | ||
| Tabák Romana | SNS | 1 | ||
| Huliak Rudolf | SNS | 1 | ||
| Cigánik Dávid | SMER - SD | 1 | ||
| Hojsík Martin | PS | 1 | ||
| Puškárová Paula | HLAS - SD | 1 | ||
| Stebila Silvia | HLAS - SD | 1 |


