Áttekintés
Somorjai járás
kisközség
Somorjai járás
kisközség
A település a Kisalföldön, a Felső-Csallóköz nyugati részén, a bősi vízierőmű üzemvízcsatornájának bal partján, Somorjától 9 km-re délkeletre, Bőstől 19 km-re északnyugatra, Dunaszerdahelytől 19 km-re nyugatra fekszik. 1992 óta az üzemvízcsatorna választja el a szomszédos Doborgaztól és Vajkától, mely falvak felé rendszeres kompjárat teremt összeköttetést.
Közigazgatás
A Nagyszombati kerülethez és a Dunaszerdahelyi járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Pozsony vármegye Somorjai járásához tartozott. Határának nagyobb része (65,8 %) a Dunán túlra esett, melyet 1920-ban a trianoni határ megvonásával elveszített és területe 10,30 km²-ről 3,52 km²-re csökkent. A korábban Keszölcéshez tartozó Sérfenyősziget 1921-ben önállósult, majd 1969 óta Dunasziget község része.
Népesség
Keszölcés lakossága 1910-1921 között Sérfenyősziget elcsatolásával 60,8 %-kal csökkent, 1921-ben 240, 1939-ben 220, túlnyomórészt magyar nemzetiségű lakosa volt. Keszölcés ma a Dunaszerdahelyi járás (és egyben az egész Csallóköz) legkisebb önálló települése, 2011-ben 151 lakosa volt, 75,5 %-uk magyar, 15,9 %-uk szlovák nemzetiségű. A lakosságszám 2001-2011 között csaknem 22,8 %-al nőtt, a szlovákok aránya ugyanakkor csökkent, bár magas a nemzetiségüket eltitkolók aránya (7,3 %) is. A lakosság túlnyomó többsége (84,8%) római katolikus vallású.
Történelem
A területén telepített szőlőkről már 1205-ben történik említés. Magát a falut 1296-ban III. András oklevelében említik először, melyben egy bizonyos Chuntnak birtokot adományoz itt. A települést 1831-ben kolerajárvány sújtotta, mely után fogadalomból építették fel 1898-ban a Szent Rozália tiszteletére emelt, neoklasszicista stílusbú római katolikus templomukat.
Mai jelentősége
A község Szent Rozáliának szentelt római katolikus temploma 1898-ban épült neoklasszicista stílusban. Gazdaságában fontos szerepet játszik az idegenforgalom.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
KESZÖLCZÉS. Magyar falu Posony Várm. Nemes Vajka székhez tartozik, lakosai katolikusok, fekszik Vajdának szomszédságában, és annak filiája, határja két időre van el osztva, erdeje, és réttye elég, számos veszszeje a’ Duna öntéseiben, az aranyászóknak a’ Duna gazdag fövényt önt; de áradásaival nagy károkat is okoz.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Keszőlczés, Poson m. magy. falu, Vajka mellett, a minthogy a Vajkai praedialis székhez tartozik. – Fő gazdagsága a Duna szigetjeiben áll, hol sok legelőt, elég rétet, fát, vadat, találsz; malmai is vannak. Lakja 290 kath., 16 zsidó. Ut. p. Somorja.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Keszölczés, dunamenti magyar kisközség, 101 házzal és 619, róm. kath. vallású lakossal. Szintén nagyon régi község, melyet egykorú iratok már 1205-ben említenek. 1323-ban Boleszló esztergomi érsek az itteni nemes jobbágyoknak szabadságlevelet ad. A vajkai érseki székhez tartozott és érseki nemes jobbágyok lakták. Miklós esztergomi érseknek 1345. évi oklevele Keseulces alakban említi.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Ösi település, lakott voltát már a XIII. század elején említik. A vajkai érsekség birtoka és az érsekségi nemes jobbágyok lakták. Egy 1345-iki érseki iratban Keseulces alakban szerepel, majd 1394-ben felmerül Kyzelches udvari nótárius családnevében is. A község területe 612 kat. hold s lakóinak száma a visszacsatoláskor 220.
Közigazgatás
Cím: Keszölcés (Kyselica) 60
Telefon: 0315598839
Fax: 0315598839
E-mail: [email protected]
Honlap: kyselica.ocu.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-16:00Zárva
Kedd: 8:00-16:00
Szerda: 12:00-18:00
Csütörtök: 8:00-16:00
Péntek: 8:00-16:00
Kajdacsyová Katarína (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 131 | 64% |
| szlovákok | 67 | 33% |
| ukránok | 1 | 0% |
| csehek | 2 | 1% |
| németek | 0 | 0% |
| lengyelek | 1 | 0% |
| egyéb | 3 | 1% |
| ismeretlen | 1 | 0% |
| összlétszám | 206 |
Választások
Választásra jogosult: 256
Választási részvétel: 72.66 %
Kiadott boríték: 186
Bedobott boríték: 186Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Kajdacsyová Katarína | 124 | 67.39 % | Független | |
| Szerencsés Ladislav | 60 | 32.61 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Kudličková Anita | 1. körzet | 106 | Független | ||
| Orosz Ágošton Erika | 1. körzet | 99 | Független | ||
| Horváthová Gabriela | 1. körzet | 86 | Független | ||
| Bors Ladislav | 1. körzet | 80 | Független | ||
| Szerencsés Ladislav | 1. körzet | 78 | Független | ||
| Kovács Peter | 1. körzet | 73 | Független | ||
| Szelle Július | 1. körzet | 71 | Független | ||
| Paško Michal | 1. körzet | 66 | Független | ||
| Zalková Katarína | 1. körzet | 57 | Független | ||
| Horváth Kristína | 1. körzet | 55 | Független | ||
| Horváth Tamás | 1. körzet | 38 | Független |
Választásra jogosult: 256
Választási részvétel: 55.08 %
Bedobott boríték: 141Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | 55 | 42.97 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Viskupič Jozef | 44 | 34.38 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | |
| Hambálek Peter | 12 | 9.38 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | |
| Lančarič Matej | 9 | 7.03 % | Független | |
| Cehlárik Jaroslav | 6 | 4.69 % | PRAVDA | |
| Dohál Róbert | 1 | 0.78 % | ApS | |
| Pollák Štefan | 1 | 0.78 % | SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Orosz Csaba | 70 | 58.33 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pálinkás Évi | 40 | 33.33 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bölcs Marian | 37 | 30.83 % | Független | ||
| Nagy József | 36 | 30.00 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Hájos Zoltán | 34 | 28.33 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Menyhárt József | 34 | 28.33 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bindics László | 31 | 25.83 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Balódi Ladislav | 29 | 24.17 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bacsó László | 26 | 21.67 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szelle Erika | 25 | 20.83 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Rudický Norbert | 20 | 16.67 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Váradi Krisztián | 19 | 15.83 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Cseh Peter | 17 | 14.17 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Antal Karol | 16 | 13.33 % | Független | ||
| Miške Tomáš | 16 | 13.33 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Pollák Peter | 16 | 13.33 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Szabó Michal | 15 | 12.50 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Štuller Peter | 14 | 11.67 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Lengyel Tomáš | 11 | 9.17 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Heringes Walter | 10 | 8.33 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Horony Štefan | 10 | 8.33 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Polák Ladislav | 10 | 8.33 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Vass Jozef | 10 | 8.33 % | PRAVDA | ||
| Razgyel Tomáš | 9 | 7.50 % | STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI | ||
| Vermes Adam | 9 | 7.50 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 57 | 37.50% |
| PS | 36 | 23.68% |
| SMER SD | 16 | 10.53% |
| OĽANO-NOVA | 12 | 7.89% |
| SaS | 10 | 6.58% |
| HLAS - SD | 7 | 4.61% |
| SME RODINA | 4 | 2.63% |
| REPUBLIKA | 3 | 1.97% |
| KDH | 2 | 1.32% |
| LSNS | 2 | 1.32% |
| KSS | 1 | 0.66% |
| Modrí, Most-Híd | 1 | 0.66% |
| Demokrati | 1 | 0.66% |
| Érvényes szavazatok | 152 |
Választásra jogosult: 213
Választási részvétel: 54.46 %
Bedobott boríték: 113| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Korčok Ivan | 55 | 48.67 % | |
| Forró Krisztián | 25 | 22.12 % | |
| Pellegrini Peter | 14 | 12.39 % | |
| Harabin Štefan | 10 | 8.85 % | |
| Matovič Igor | 5 | 4.42 % | |
| Dubovský Patrik | 2 | 1.77 % | |
| Kubiš Ján | 2 | 1.77 % | |
| Kotleba Marian | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 217
Választási részvétel: 44.70 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 31 | 32.63 % |
| PS | 31 | 32.63 % |
| SMER - SD | 14 | 14.74 % |
| Demokrati | 4 | 4.21 % |
| REPUBLIKA | 4 | 4.21 % |
| SaS | 3 | 3.16 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | 3.16 % |
| SNS | 2 | 2.11 % |
| ZR | 1 | 1.05 % |
| KSS | 1 | 1.05 % |
| KDH | 1 | 1.05 % |
| Érvényes szavazatok | 95 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Ódor Ľudovít | PS | 24 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 17 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 11 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 10 | ||
| Brunczlík Viktor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 9 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 9 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 9 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 8 | ||
| Miklós László | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 7 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 6 | ||
| Hojsík Martin | PS | 5 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 3 | ||
| Wiezik Michal | PS | 3 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 2 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 2 | ||
| Sulík Richard | SaS | 2 | ||
| Benová Mária | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | ||
| Nvotová Dorota | Demokrati | 1 | ||
| Mihál Jozef | Demokrati | 1 | ||
| Heger Eduard | Demokrati | 1 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | ||
| Iván Tamás | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | ||
| Taraba Tomáš | SNS | 1 | ||
| Šimkovičová Martina | SNS | 1 |


