Áttekintés
Feledi járás
kisközség
Feledi járás
kisközség
A község a Gömöri-medence nyugati részén, az Osgyáni-dombság keleti lábánál fekszik, dombos vidéken, Rimaszombattól 19 km-re (földúton 10 km-re) délre, határának több mint felét erdő borítja. Zsákfalu, egyetlen Várgedéről idevezető 2 km-es mellékúton közelíthető meg. Északról Rimaszombat (Mezőtelkes, Dúsa és Rimaszombat katasztere), keletről Jánosi, délről Várgede, délkeletről pedig rövid szakaszon Gortvakisfalud községekkel határos.
Közigazgatás
A Besztercebányai kerülethez és a Rimaszombati járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Gömör-Kishont vármegye Feledi járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1949-ig a Feledi járáshoz, majd a Rimaszombati járáshoz tartozott. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Gömör-Kishont vármegye, Feledi járás). Területe 1910-38-hoz képest (11,39 km²) csak kismértékben változott (11,67 km²).
Népesség
1910-ben 225, 1921-ben 211, 1938-ban pedig 208, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. A hátrányos közlekedési helyzetű, elöregedő lakosságú település népessége a 20. század során folyamatosan csökkent, az 1910-2011 közötti száz évben népessége kevesebb mint felére csökkent. 1938-1991 között népességszáma harmadával csökkent, 1991-2011 között tovább folytatódott a lakosságszám csökkenése (139 főről 102-re csökkent).
Történelem
A település a 13. század elején jött létre, az akkori Gömör és Kishont határán feküdt, neve is innen ered. Első írásos említése 1268-ból származik. A Rátold család birtoka volt a falu, majd később több család is osztozik rajta. Középkori és alapító lakossága is magyar volt. A falut a török 1554-ban elpusztította, ekkor népességének nagy része elmenekült és még 1618-ban is pusztaként említik.
Mai jelentősége
Szent Erzsébetnek szentelt római katolikus templomát és kápolnáját 1883-ban építették klasszicista stílusban.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
GÖMÖRI. Magyar falu Gömör Vármegyében, birtokosai külömbféle Urak, lakosai katolikusok, és evangelikusok, fekszik Rima vizétöl mintegy kis mértföldnyire, Serkéhez nem meszsze, Várgedének szomszédságában, mellynek filiája, határbéli földgye közép termékenységű, fája mind a’ két féle, legelője elég, gyümöltsös, konyha, és káposztás kertyei jók, kendert áztató vize alkalmatos, nyír vízzel is kereskednek, második Osztálybéli.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Gömör (Kis), magyar falu, Gömör és Kis-Hont egyesült vmegyékben, Rimaszombathoz 1 1/4 órányira: 238 kath. lak. Gabona és gyümölcstermesztés. Erdő. F. u. többen.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Kisgömöri, a hasonló nevű völgyben fekvő magyar kisközség, 47 házzal és 237 róm. kath. vallású lakossal. Legrégibb birtokosául 1427-ben Jolsvai Györgyöt ismerjük. 1489-ben már a Gömöry családot uralja és ekkor Gemeri néven említik. Későbbi birtokosai a Borbély, Máriássy, Hámos család és Rimaszombat városa. Most Hámos Aladárnak, báró Nyáry Sándornénak és Rimaszombat városának van itt nagyobb birtoka. A kath. templom 1880-ban épült. A község postája és vasúti állomása Várgede, távírója pedig Feled.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Klsgömöri. Jolsvai György volt a község első, általunk ismert földbirtokosa 1427-ben. 1489-ben már a Gömöry-család van itt birtokban. Az erről szóló feljegyzés Gemery néven írja a helységet. Utóbb a Máriássy-család. a Borbély- és Hámos-utódok, továbbá Rimaszombat városa kezén volt a föld. A XX. század első éveiben is a Hámosék, báró Nyáry Sándorné és Rimaszombat bírtak a községben nagyobb földtulajdonnal. 1880-ban épült a róm. kat. templom. A község területe 1981 kat. hold, lélekszáma a visszacsatoláskor 208.
Közigazgatás
Cím: Kisgömöri (Gemerček) 51
Telefon: 0475683324
E-mail: [email protected]
Honlap: obec-gemercek.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-13:00Zárva
Kedd: 8:00-15:00
Szerda: nincs ügyfélfogadás
Csütörtök: 8:00-15:00
Péntek: nincs ügyfélfogadás
Kisantal Karol (Magyar Szövetség - Maďarská aliancia)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 74 | 77% |
| szlovákok | 21 | 22% |
| csehek | 1 | 1% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 0 | 0% |
| összlétszám | 96 |
Választások
Választásra jogosult: 78
Választási részvétel: 33.33 %
Kiadott boríték: 26
Bedobott boríték: 26Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Kisantal Karol | 26 | 100.00 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Fejesová Tímea | 1. körzet | 25 | Maďarské fórum | ||
| Bálint Norbert | 1. körzet | 24 | Maďarské fórum | ||
| Kišantal Štefan | 1. körzet | 22 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kmeťová Eva | 1. körzet | 22 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Odlerová Katarína | 1. körzet | 22 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Választásra jogosult: 78
Választási részvétel: 33.33 %
Bedobott boríték: 25Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Lunter Ondrej | 18 | 94.74 % | Független | |
| Kotleba Marian | 1 | 5.26 % | ĽS Naše Slovensko | |
| Albert Michal | 0 | 0.00 % | Bratia Slovenska | |
| Malatinec Roman | 0 | 0.00 % | SV | |
| Plančík Peter | 0 | 0.00 % | KSS | |
| Rusina Jaroslav | 0 | 0.00 % | Független | |
| Suja Miroslav | 0 | 0.00 % | REPUBLIKA |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Juhász Peter | 18 | 81.82 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Mag Fodor Enikő | 16 | 72.73 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pál Attila | 15 | 68.18 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Cziprusz Zoltán | 13 | 59.09 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Halász Attila | 11 | 50.00 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Šimko Jozef | 4 | 18.18 % | Független | ||
| Farkas Zoltán | 3 | 13.64 % | Maďarské fórum | ||
| Vavrek Štefan | 3 | 13.64 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bagačka Jaroslav | 2 | 9.09 % | Független | ||
| Bagačka Michal | 2 | 9.09 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Dorkin Marian | 2 | 9.09 % | PRAVDA | ||
| Horváth Csaba | 2 | 9.09 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Vaľo Roman | 1 | 4.55 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Antal Andrej | 0 | 0.00 % | Bratia Slovenska | ||
| Astaloš Norbert | 0 | 0.00 % | Piráti | ||
| Brezovický Dávid | 0 | 0.00 % | Piráti | ||
| Bukviar Branislav | 0 | 0.00 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Dankovičová Viera | 0 | 0.00 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Együdová Zuzana | 0 | 0.00 % | PRAVDA | ||
| Gál Milan | 0 | 0.00 % | SV | ||
| Hazucha Ivan | 0 | 0.00 % | SMER - SD, SNS | ||
| Hubert Roman | 0 | 0.00 % | REPUBLIKA | ||
| Koniar Pavel | 0 | 0.00 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Krausz František | 0 | 0.00 % | PRAVDA | ||
| Krauszová Helena | 0 | 0.00 % | PRAVDA |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 14 | 32.56% |
| SMER SD | 7 | 16.28% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 6 | 13.95% |
| HLAS - SD | 4 | 9.30% |
| OĽANO-NOVA | 3 | 6.98% |
| PS | 3 | 6.98% |
| LSNS | 2 | 4.65% |
| Demokrati | 2 | 4.65% |
| SaS | 1 | 2.33% |
| SME RODINA | 1 | 2.33% |
| Érvényes szavazatok | 43 |
Választásra jogosult: 75
Választási részvétel: 38.67 %
Bedobott boríték: 29| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 10 | 34.48 % | |
| Forró Krisztián | 7 | 24.14 % | |
| Korčok Ivan | 7 | 24.14 % | |
| Matovič Igor | 3 | 10.34 % | |
| Harabin Štefan | 2 | 6.90 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kotleba Marian | 0 | 0.00 % | |
| Kubiš Ján | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 81
Választási részvétel: 37.04 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER - SD | 9 | 31.03 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 8 | 27.59 % |
| REPUBLIKA | 4 | 13.79 % |
| PS | 4 | 13.79 % |
| MySlovensko | 1 | 3.45 % |
| ĽSNS | 1 | 3.45 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 1 | 3.45 % |
| HLAS - SD | 1 | 3.45 % |
| Érvényes szavazatok | 29 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 8 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 8 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 3 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Géci Marek | REPUBLIKA | 2 | ||
| Janco Andrej | REPUBLIKA | 2 | ||
| Wiezik Michal | PS | 2 | ||
| Panenka Štefan | MySlovensko | 1 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | ||
| Herbácskóová Anita | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 1 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 1 | ||
| Kotleba Marian | ĽSNS | 1 | ||
| Boková Katarína | ĽSNS | 1 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 1 | ||
| Kočnerová Mária | PS | 1 |


