Áttekintés
Lévai járás
kisközség
Lévai járás
kisközség
A község az Alsó-Garammente kistájon, a Kompa-patak mentén, sík vidéken fekszik, Lévától 10 km-re délre, Garamszentgyörgytől 3 km-re északkeletre. Az 1543-as, Lévát Garamszentgyörggyel összekötő mellékút halad át a községen, az 1544-es mellékút pedig Vámosladány felé teremt összeköttetést (2,5 km). Nyugatról Zsemlér és Nagyod, északnyugatról Léva, északkeletről és keletről Vámosladány, délről pedig Garamszentgyörgy községekkel határos. Nyugati határát a Kompa-patak, északkeleti határának egy részét az 1543-as út vonala alkotja. Határának túlnyomó része mezőgazdaságilag művelt terület.
Közigazgatás
A Nyitrai kerülethez és a Lévai járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Bars vármegye Lévai járásához tartozott, majd Csehszlovákiához csatolása után végig a (változó területű) Lévai járáshoz. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Bars-Hont k.e.e. vármegye, Lévai járás). Területe (6,57 km²) az elmúlt száz év során nem változott.
Népesség
1910-ben 311, 1921-ben 277, 1939-ben pedig 248, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű és túlnyomórészt (1921-ben 85,6 %) református vallású lakosa volt. Az 1945 utáni lakosságcsere rendkívül súlyosan érintette a falut, lakosságának 56,7 %-át kitelepítették Magyarországra. Ezzel alapvetően megváltozott a falu etnikai jellege, a magyarok 1961-re már csak a lakosság egynegyedét alkották, 1991-2011 között arányuk 21,2 %-ról 17,7 %-ra csökkent.
Történelem
Régóta lakott település, okiratokban először 1239-ben Oluar néven említik, majd 1292-ben Olwar alakban. Előbb az esztergomi érsekség, majd a 1388-tól lévai királyi váruradalom faluja volt. 1534-ben 2 portája adózott. 1601-ben 19 háza volt. 1720-ban 7 adózója volt. 1828-ban 30 házában 184 lakos élt. A 18. századtól az Eszterházy család lett a birtokosa, akik állatnemesítő telepet létesítettek a községben.
Mai jelentősége
A községben sem iskola, sem óvoda nem működik. Református temploma 1820-ban épült, fennmaradt néhány hagyományos, a népi építészet jegyeit követő lakóház.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
OVÁR. Ovarki. Falu Bars Várm. földes Ura H. Eszterházy Uraság, lakosai külömbfélék, fekszik Ladánynak szomszédságában, mellynek filiája, földgye, és réttye jó, legelője elég, fája mind a’ két féle, ’s malma a’ szomszédságban van.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Óvár, magyar falu, Bars vmegyében, ut. p. Lévához 1/2 óra: 25 kath., 208 ref., 5 evang. lak. F. u. h. Eszterházy.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Óvár, a Garamvölgyben, Hont vármegye határán fekvő magyar kisközség, 307 ev. református vallású lakossal. Állítólag avar gyűrű volt és 1239-ben már terra Ovar alakban találjuk említve. A lévai vár tartozéka volt és a lévai uradalom sorsában osztozott mindvégig. Most a Schöeller családnak van itt nagyobb birtoka. A XVIII. században az Eszterházyaknak itt híres juh- és marhatenyésztésük volt. Református temploma 1820-ban épült. A község postája Vámosladány, távirója és vasúti állomása Léva.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Kisóvár. A község területe 1142 kat. hold, lélekszáma a visszacsatoláskor 248.
Közigazgatás
Cím: Kisóvár (Starý Hrádok) 80
Telefon: 0366390101
Fax: 0366390101
E-mail: [email protected]
Honlap: staryhradok.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 7:30-12:00, 12:30-15:30Zárva
Kedd: 7:30-12:00, 12:30-15:30
Szerda: 7:30-12:00, 12:30-17:00
Csütörtök: 7:30-12:00, 12:30-15:30
Péntek: 7:30-12:00, 12:30-14:00
Szabóová Helena (HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 31 | 15% |
| szlovákok | 170 | 82% |
| romák | 0 | 0% |
| csehek | 0 | 0% |
| németek | 2 | 1% |
| egyéb | 1 | 0% |
| ismeretlen | 3 | 1% |
| összlétszám | 207 |
Választások
Választásra jogosult: 181
Választási részvétel: 44.75 %
Kiadott boríték: 81
Bedobott boríték: 81Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Szabóová Helena | 70 | 100.00 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Kuruc Jaroslav | 1. körzet | 55 | Független | ||
| Kiss Július | 1. körzet | 53 | Független | ||
| Kurucová Dana | 1. körzet | 48 | Független | ||
| Nagy František | 1. körzet | 45 | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD | ||
| Gödölley Martin | 1. körzet | 43 | Független | ||
| Kováč Gabriel | 1. körzet | 30 | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD | ||
| Liska Radoslav | 1. körzet | 29 | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD |
Választásra jogosult: 181
Választási részvétel: 35.36 %
Bedobott boríték: 64Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Becík Branislav | 35 | 62.50 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, SNS, REPUBLIKA, PRAVDA, Bratia Slovenska | |
| Varga Henrich | 11 | 19.64 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | |
| Csenger Tibor | 6 | 10.71 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Blaško Erik | 2 | 3.57 % | Jednota Slovanov | |
| Čuláková Jolana | 2 | 3.57 % | Független | |
| Suchan Karol | 0 | 0.00 % | SLOVEXIT | |
| Švec Róbert | 0 | 0.00 % | Slovenské Hnutie Obrody |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Szalma Ervín | 22 | 36.07 % | Független | ||
| Földi Gabriel | 18 | 29.51 % | Független | ||
| Kuny Vladimír | 16 | 26.23 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bajo Holečková Martina | 14 | 22.95 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Földesi Marek | 11 | 18.03 % | Független | ||
| Kollár Roman | 11 | 18.03 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Burčo Peter | 10 | 16.39 % | Független | ||
| Kuriačková Mária | 10 | 16.39 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Zaujec Miloš | 10 | 16.39 % | Független | ||
| Bátovský Martin | 9 | 14.75 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Števková Petra | 9 | 14.75 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Taldík Tibor | 9 | 14.75 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Csenger Tibor | 8 | 13.11 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Éhn Peter | 8 | 13.11 % | Független | ||
| Karaffa Roman | 7 | 11.48 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Krenčan Tomáš | 7 | 11.48 % | Független | ||
| Krtík Ján | 7 | 11.48 % | Független | ||
| Drdoš Martin | 6 | 9.84 % | Független | ||
| Vincze Ladislav | 6 | 9.84 % | Független | ||
| Benček Peter | 5 | 8.20 % | Független | ||
| Mančík Gabriel | 5 | 8.20 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Seneši Miloš | 5 | 8.20 % | Független | ||
| Antal Nyustin Ágnes | 4 | 6.56 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bielik Hajdamárová Eva | 4 | 6.56 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Meleková Marketa | 4 | 6.56 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| OĽANO-NOVA | 21 | 20.19% |
| HLAS - SD | 21 | 20.19% |
| PS | 19 | 18.27% |
| SMER SD | 17 | 16.35% |
| MK | 8 | 7.69% |
| KDH | 6 | 5.77% |
| SaS | 5 | 4.81% |
| SNS | 3 | 2.88% |
| Demokrati | 2 | 1.92% |
| Modrí, Most-Híd | 1 | 0.96% |
| REPUBLIKA | 1 | 0.96% |
| Érvényes szavazatok | 104 |
Választásra jogosult: 167
Választási részvétel: 44.91 %
Bedobott boríték: 75| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Korčok Ivan | 37 | 49.33 % | |
| Pellegrini Peter | 20 | 26.67 % | |
| Forró Krisztián | 6 | 8.00 % | |
| Harabin Štefan | 6 | 8.00 % | |
| Matovič Igor | 4 | 5.33 % | |
| Kubiš Ján | 2 | 2.67 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kotleba Marian | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 167
Választási részvétel: 29.94 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| PS | 12 | 25.53 % |
| HLAS - SD | 11 | 23.40 % |
| SMER - SD | 9 | 19.15 % |
| KDH | 3 | 6.38 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | 6.38 % |
| Demokrati | 2 | 4.26 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | 4.26 % |
| SaS | 2 | 4.26 % |
| SOSK | 1 | 2.13 % |
| SNS | 1 | 2.13 % |
| REPUBLIKA | 1 | 2.13 % |
| Érvényes szavazatok | 47 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Ódor Ľudovít | PS | 11 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 10 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 5 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 5 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 5 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 3 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 3 | ||
| Štefanec Ivan | KDH | 3 | ||
| Berčík Jakub | KDH | 3 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 3 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 2 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 2 | ||
| Šipoš Michal | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | ||
| Galko Ľubomír | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 1 | ||
| Heger Eduard | Demokrati | 1 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | ||
| Bertová Polovková Petra | SOSK | 1 | ||
| Halecká Silvia | SOSK | 1 | ||
| Taraba Tomáš | SNS | 1 | ||
| Michelko Roman | SNS | 1 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 1 | ||
| Ďurica Ondrej | REPUBLIKA | 1 | ||
| Hudáč Juraj | SMER - SD | 1 | ||
| Sulík Richard | SaS | 1 |


