Áttekintés
Dunaszerdahelyi járás
kisközség
Dunaszerdahelyi járás
kisközség
A község a Kisalföldön, a Felső-Csallóköz déli részén, az Öreg-Duna és a bősi erőmű üzemvízcsatornája közötti szigeten, Dunaszerdahelytől 25 km-re délnyugatra, Bőstől 12 km-re északnyugatra fekszik. Területének nagy része a Duna-ártéri Természetvédelmi Területre esik. Keresztülhalad rajta a mesterséges szigeten végighaladó út, mely Bős és Vajka (9 km) felé teremt összeköttetést.
Közigazgatás
A Nagyszombati kerülethez és a Dunaszerdahelyi járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Pozsony vármegye Dunaszerdahelyi járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után végig a (változó területű) Dunaszerdahelyi járáshoz tartozott. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Komárom vármegye, Dunaszerdahelyi járás). 1960-1988 között Nagybodakhoz tartozott.
Népesség
A község népessége az elmúlt száz évben folyamatosan csökkent, 1910-hez képest 2011-re lakosságának háromötödét elveszítette. Az elvándorlás a második világháború utáni évtizedekben gyorsult fel, Nagybodakot sokáig építési tilalom is sújtotta. Még 2001-ben is szinte kizárólag magyarok lakták, a betelepülők révén azonban 2011-re a szlovákok aránya ugrásszerűen megnőtt (15,6 %-ra). A járás legritkábban lakott (12 fő/km²) községe. A lakosság túlnyomó többsége (91,3 %) római katolikus vallású.
Történelem
Neve először egy 1272-ben kelt oklevélben szerepel Bodak alakban. További megjelenési formái: 1290-ben Bodak, 1330-ban Bodak iobagionum udvornicorum, 1467-ben Wamosbodak, 1512-ben Nagy Bodak, 1948-ban Bodíky (a Wamosbodak név minden bizonnyal arra utal, hogy a faluban vagy közelében vámszedőhely volt). A falu 1272-ben pozsonyi várbirtok, 1455-ben vitéz Temesközi Bálint pozsonyi várkapitány a földesura.
Mai jelentősége
A községben sem iskola, sem óvoda nem működik. Római katolikus (Sarlós Boldogasszony-) temploma 1994–95-ben épült. Határában számos, fürdésre alkalmas hely található. A Duna-holtág gazdag növény és állatvilággal rendelkezik.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
Nagy Bodak. Elegyes falu Poson Vármegyében, földes Ura Gróf Pálfy Uraság, nevezetes víz gáttya Mikovinyi által készíttetett, vízi malmai hasznosak, és halászattya is elégséges. Határbéli földgye jó, vagyonnyai hasznosak, keresetre, és piatzozásra alkalmatos helye lévén, első Osztálybéli.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Bodak (Nagy), csinos falu, Pozsony vármegyében, a Csallóközben az öreg Duna balpartján: 605 kath., 8 ref. vagyonos lak. Földje meglehetős; káposztája hires; rétje, legelője jók a Duna szigetjeiben, hol erdeje is szép. Van 14 Duna-malma és sok gyümölcse. Lakosai közt több hajósok találtatnak. F. u. a Pálffy fam. senioratusa.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Nagybodak, magyar kisközség 95 házzal és 692 róm. kath. vallású lakossal. E község legrégibb birtokosául 1445-ben Temesközi Bálint pozsonyi kapitányt ismerjük. Az 1553-iki portális összeírásban királyi birtokként szerepel 14 portával. 1647-ben özv. Amade Lénárdné birtoka. Később a Pálffyak lettek az urai és ma is a gróf Pálffy szeniorátusnak van itt nagyobb birtoka. A mult század elején a község közelében az itteni Dunaágon 14 malom volt. Temploma nincs a községnek, melynek postája Felbár, távírója Bős és vasúti állomása Lég.
Közigazgatás
Cím: Nagybodak (Bodíky) 174
Telefon: 0315546101
Fax: 0315546101
E-mail: [email protected]
Honlap: bodiky.sk/
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-15:00Zárva
Kedd: 8:00-17:00
Szerda: 8:00-15:00
Csütörtök: 8:00-12:30
Péntek: 8:00-12:30
Világi Tamás (Magyar Szövetség - Maďarská aliancia)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 188 | 69% |
| szlovákok | 82 | 30% |
| romák | 0 | 0% |
| csehek | 0 | 0% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 1 | 0% |
| ismeretlen | 3 | 1% |
| összlétszám | 274 |
Választások
Választásra jogosult: 278
Választási részvétel: 50.36 %
Kiadott boríték: 140
Bedobott boríték: 140Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Világi Tamás | 122 | 100.00 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Antalicsová Anita | 1. körzet | 112 | Független | ||
| Nagyová Noémi | 1. körzet | 105 | Független | ||
| Dobsa Alžbeta | 1. körzet | 98 | Független | ||
| Matlák Iveta | 1. körzet | 95 | Független | ||
| Soós Ádám | 1. körzet | 92 | Független | ||
| Füsi Gejza | 1. körzet | 43 | Független |
Választásra jogosult: 278
Választási részvétel: 34.17 %
Bedobott boríték: 95Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | 60 | 68.18 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Viskupič Jozef | 20 | 22.73 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | |
| Hambálek Peter | 4 | 4.55 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | |
| Lančarič Matej | 3 | 3.41 % | Független | |
| Cehlárik Jaroslav | 1 | 1.14 % | PRAVDA | |
| Dohál Róbert | 0 | 0.00 % | ApS | |
| Pollák Štefan | 0 | 0.00 % | SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Menyhárt József | 48 | 55.81 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Orosz Csaba | 39 | 45.35 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bindics László | 33 | 38.37 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Hájos Zoltán | 30 | 34.88 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Nagy József | 24 | 27.91 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bölcs Marian | 21 | 24.42 % | Független | ||
| Bacsó László | 20 | 23.26 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Balódi Ladislav | 17 | 19.77 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szelle Erika | 17 | 19.77 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Pálinkás Évi | 16 | 18.60 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Györödi Gellért | 14 | 16.28 % | PRAVDA | ||
| Miške Tomáš | 14 | 16.28 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Váradi Krisztián | 13 | 15.12 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Heringes Walter | 12 | 13.95 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Vass Jozef | 12 | 13.95 % | PRAVDA | ||
| Nagy Attila | 8 | 9.30 % | PRAVDA | ||
| Pollák Peter | 8 | 9.30 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Štuller Peter | 8 | 9.30 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Cseh Peter | 7 | 8.14 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Horony Štefan | 7 | 8.14 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Lengyel Tomáš | 7 | 8.14 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Antal Karol | 6 | 6.98 % | Független | ||
| Polák Ladislav | 6 | 6.98 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Paliatková Andrea | 5 | 5.81 % | Bratia Slovenska | ||
| Rudický Norbert | 5 | 5.81 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 100 | 39.06% |
| SMER SD | 47 | 18.36% |
| PS | 26 | 10.16% |
| HLAS - SD | 21 | 8.20% |
| REPUBLIKA | 12 | 4.69% |
| SaS | 10 | 3.91% |
| OĽANO-NOVA | 9 | 3.52% |
| SME RODINA | 6 | 2.34% |
| KDH | 6 | 2.34% |
| Demokrati | 6 | 2.34% |
| SNS | 5 | 1.95% |
| Modrí, Most-Híd | 5 | 1.95% |
| Piráti | 2 | 0.78% |
| Egyéb | 1 | 0.39% |
| Érvényes szavazatok | 256 |
Választásra jogosult: 306
Választási részvétel: 55.23 %
Bedobott boríték: 169| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Korčok Ivan | 56 | 34.15 % | |
| Forró Krisztián | 49 | 29.88 % | |
| Pellegrini Peter | 44 | 26.83 % | |
| Harabin Štefan | 8 | 4.88 % | |
| Kubiš Ján | 4 | 2.44 % | |
| Matovič Igor | 2 | 1.22 % | |
| Kotleba Marian | 1 | 0.61 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 321
Választási részvétel: 48.60 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 51 | 32.69 % |
| PS | 37 | 23.72 % |
| SMER - SD | 33 | 21.15 % |
| REPUBLIKA | 15 | 9.62 % |
| Demokrati | 6 | 3.85 % |
| SaS | 5 | 3.21 % |
| ZR | 2 | 1.28 % |
| KÚ | 2 | 1.28 % |
| HLAS - SD | 2 | 1.28 % |
| SNS | 1 | 0.64 % |
| ĽSNS | 1 | 0.64 % |
| Volt SK | 1 | 0.64 % |
| Érvényes szavazatok | 156 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 35 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 28 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 20 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 20 | ||
| Brunczlík Viktor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 14 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 13 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 12 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 12 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 9 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 8 | ||
| Hojsík Martin | PS | 7 | ||
| Mészáros Anikó | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 6 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 6 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 6 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 4 | ||
| Sulík Richard | SaS | 4 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 3 | ||
| Pavlíková Lívia | REPUBLIKA | 3 | ||
| Wiezik Michal | PS | 3 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 2 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Klenovics Gábor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Miklós László | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 |


