Áttekintés
Nyitrai járás
kisközség
A község a Zoboralján, dombos vidéken, a Pilis-hegy (Koloni-hegy) délkeleti lábánál fekszik, Nyitrától 11 km-re keletre, Aranyosmaróttól 19 km-re délnyugatra. Mellékút köti össze Pogránnyal (2,5 km), valamint Család (2 km) érintésével Béláddal (7 km). Határának déli részén keresztülhalad az R1-es autópálya Nyitra és Aranyosmarót közötti szakasza. Nyugatról Pográny, délről Alsóbodok, délkeletről Család, északkeletről és északról pedig Kolon községekkel határos.
Közigazgatás
A Nyitrai kerülethez és a Nyitrai járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Nyitra vármegye Nyitrai járásához tartozott, majd Csehszlovákiához csatolása után végig a (változó területű) Nyitrai járáshoz. 1939-1945 között a Szlovák Államhoz csatolták (Nyitra megye, Nyitrai járás). Területe (4,78 km²) az elmúlt száz év során nem változott. 1976-1990 között Pogrányhoz tartozott.
Népesség
A község a szlovák-magyar nyelvhatáron, a zoboraljai magyar nyelvsziget középső részén fekszik, ma is őrzi magyar többségét. 1910-ben 390, 1921-ben 352, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. 1991-2011 között népessége egytizedét elveszítette (lakossága 402 főről 361-re csökkent), ezzel párhuzamosan a szlovákok aránya négyszeresére nőtt főként az asszimiláció révén (7,7 %-ról 32,4 %-ra). A magyar nemzetiségűek 2011-ben a lakosság kétharmadát (67,0 %) alkotják, a túlnyomó többség (95,3 %) római katolikus vallású.
Történelem
Bár a település a korai időktől lakott – a régészeti feltárások újkőkori és vaskori kultúrák emlékeit is kimutatták itt –, első írásos említése 13. századi. Előbb az Elefánthy nemzetség, később a Rudnay, a Babóthy, a Kelecsényi és a Bacskády családok voltak földesurai. A török a 16. század második felében hajtotta uralma alá a területet, a község 1570-ben már a hódoltsági terület szélén feküdt és a töröknek adózott.
Mai jelentősége
A szőlőtermesztéséről híres, mezőgazdasági jellegű községben szlovák óvoda működik. Szentháromságnak szentelt római katolikus temploma 1734-ben épült barokk stílusban, 1802-ben klasszicista stílusban átalakították.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
GESZTE. Magyar falu Nyitra Vármegyében, földes Urai Bacskády, és más Urak, lakosai katolikusok, fekszik Pogránynak szomszédságában, mellynek filiája, Nyitrához egy, és 1/4 mértföldnyire, fája tűzre, és épűletre, makk termő erdeje elég, szőlö hegye termékeny, mellynek borait helyben könnyen eladhattyák, legelője is elég, helyben jó módgya a’ kövek árúlására, piatza, malma közel, első Osztálybéli.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Geszthe, magyar falu, Nyitra vmegyében, Ghymestől délre 1 mfldnyire: 340 kath. lak., kastéllyal, erdővel, bortermesztéssel. F. u. többen. Ut. p. Nyitra.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Geszte, magyar község, a Pilis-hegy lábánál Család és Csitár közt. Lakosainak száma 321, vallásuk r. kath. Postája Pográny, táviró- és vasúti állomása Nyitra. A XIII. század elején „Guszta”, később „Gvezte” (Guezte) néven találjuk említve. Kath. temploma özv. Jeszenszky Istvánné bőkezüségéből és a hívek hozzájárulásával 1734-ben épült. A községet legutóbb nagy tűzvész sujtotta, mely a lakosok egy részét teljesen tönkretette. Földesurai a Rudnay, Babóthy, Kelecsényi és Bacskády családok voltak.
Közigazgatás
Cím: Nyitrageszte (Hosťová) 120
Telefon: 0377871310
Fax: 0377871956
E-mail: [email protected]
Honlap: hostova.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 7:30-17:30Zárva
Kedd: 7:30-15:30
Szerda: 7:30-15:30
Csütörtök: nincs ügyfélfogadás
Péntek: 7:30-13:30
Brath Miroslav (Magyar Szövetség - Maďarská aliancia)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 216 | 55% |
| szlovákok | 166 | 42% |
| csehek | 4 | 1% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 0 | 0% |
| ismeretlen | 6 | 2% |
| összlétszám | 392 |
Választások
Választásra jogosult: 345
Választási részvétel: 43.48 %
Kiadott boríték: 150
Bedobott boríték: 150Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Brath Miroslav | 140 | 100.00 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Gál Zoltán | 1. körzet | 119 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kazán Peter | 1. körzet | 112 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Beláň František | 1. körzet | 108 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Balko Radoslav | 1. körzet | 95 | Független | ||
| Brath Filip | 1. körzet | 95 | Független | ||
| Balko Patrik | 1. körzet | 78 | Független |
Választásra jogosult: 345
Választási részvétel: 33.91 %
Bedobott boríték: 117Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Varga Henrich | 42 | 40.00 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | |
| Becík Branislav | 31 | 29.52 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, SNS, REPUBLIKA, PRAVDA, Bratia Slovenska | |
| Csenger Tibor | 26 | 24.76 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Čuláková Jolana | 5 | 4.76 % | Független | |
| Švec Róbert | 1 | 0.95 % | Slovenské Hnutie Obrody | |
| Blaško Erik | 0 | 0.00 % | Jednota Slovanov | |
| Suchan Karol | 0 | 0.00 % | SLOVEXIT |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Hattas Marek | 50 | 45.87 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Varga Henrich | 31 | 28.44 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Paulisz Marián | 30 | 27.52 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Hatala Miloslav | 28 | 25.69 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Korman Štefan | 21 | 19.27 % | Független | ||
| Laurinec Šmehilová Anna | 21 | 19.27 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Áčová Beáta | 19 | 17.43 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Petruška Svorad | 19 | 17.43 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Čechmánek Kristián | 18 | 16.51 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Németh Viktor | 18 | 16.51 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Ágh Roman | 17 | 15.60 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Čelinák Lukáš | 17 | 15.60 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Polák Peter | 17 | 15.60 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Vančo Ján | 17 | 15.60 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Ďurková Jana | 16 | 14.68 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Balko Daniel | 15 | 13.76 % | Független | ||
| Mojtová Martina | 15 | 13.76 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Rác Ivan | 15 | 13.76 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Greššo Ján | 14 | 12.84 % | Független | ||
| Kršiak Igor | 14 | 12.84 % | Független | ||
| Bališ Slavomír | 13 | 11.93 % | PRAVDA | ||
| Dvonč Jozef | 13 | 11.93 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Moravčík Ľubomír | 12 | 11.01 % | Független | ||
| Oremus Peter | 12 | 11.01 % | Független | ||
| Pukan Peter | 12 | 11.01 % | REPUBLIKA |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 77 | 32.22% |
| OĽANO-NOVA | 47 | 19.67% |
| SMER SD | 31 | 12.97% |
| PS | 30 | 12.55% |
| HLAS - SD | 14 | 5.86% |
| REPUBLIKA | 14 | 5.86% |
| SaS | 9 | 3.77% |
| SNS | 6 | 2.51% |
| Demokrati | 4 | 1.67% |
| SME RODINA | 3 | 1.26% |
| KDH | 3 | 1.26% |
| KSS | 1 | 0.42% |
| Érvényes szavazatok | 239 |
Választásra jogosult: 347
Választási részvétel: 53.31 %
Bedobott boríték: 185| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Korčok Ivan | 66 | 35.68 % | |
| Forró Krisztián | 50 | 27.03 % | |
| Pellegrini Peter | 39 | 21.08 % | |
| Harabin Štefan | 17 | 9.19 % | |
| Matovič Igor | 10 | 5.41 % | |
| Kubiš Ján | 2 | 1.08 % | |
| Švec Róbertvisszalépett | 1 | 0.54 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kotleba Marian | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 348
Választási részvétel: 29.31 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| PS | 31 | 30.69 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 27 | 26.73 % |
| REPUBLIKA | 16 | 15.84 % |
| SMER - SD | 11 | 10.89 % |
| SaS | 5 | 4.95 % |
| HLAS - SD | 4 | 3.96 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | 2.97 % |
| Demokrati | 2 | 1.98 % |
| SNS | 1 | 0.99 % |
| ĽSNS | 1 | 0.99 % |
| Érvényes szavazatok | 101 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Ódor Ľudovít | PS | 25 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 14 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 13 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 10 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 9 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 7 | ||
| Hojsík Martin | PS | 7 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 6 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 6 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 5 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 4 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 4 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 3 | ||
| Sulík Richard | SaS | 3 | ||
| Marcinková Vladimíra | SaS | 3 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 2 | ||
| Brunczlík Viktor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Miklós László | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Yar Lucia | PS | 2 | ||
| Pollák Peter | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | ||
| Galko Ľubomír | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 1 | ||
| Heger Eduard | Demokrati | 1 | ||
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 |


