Áttekintés
Rozsnyói járás
kisközség
Rozsonyói járás
kisközség
Rekenyeújfalu a Pelsőci-fennsík északkeleti és a Rőcei-hegység legkeletebbi részét alkotó Ivágyó-hegy (Turecká) déli lábánál, a Gencsi-patak (Honský potok) mentén, 352 méteres tengerszint feletti magasságban fekszik, Rozsnyótól 6 km-re nyugatra, Csetnektől 8 km-re keletre. A község régi központja a Gencsi-patak mentén alakult ki, az új településrész a 20.
Közigazgatás
A Kassai kerülethez és a Rozsnyói járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Gömör-Kishont vármegye Rozsnyói járásához tartozott, majd a csehszlovák közigazgatásban végig a (változó területű) Rozsnyói járáshoz. 1939-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Gömör-Kishont vármegye, Rozsnyói járás). Területe 1910/21-hez képest (7,01 km²) csak minimális mértékben változott (2011-ben 7,09 km²).
Népesség
Rekenyeújfalu a szlovák-magyar nyelvhatáron fekvő, túlnyomórészt szlovák lakosságú község. 2011-ben 612 lakosa volt, melynek 92,5 %-a szlovák, 2,3 %-a (14 fő) pedig magyar nemzetiségűnek (3,1 % – 19 fő – magyar anyanyelvűnek) vallotta magát. 1910-ben még a lakosság 5,0 %-a, 1921-ben 7,1 %-a (36 fő) vallotta magyarnak magát, 1930-ban azonban már senki sem.
Történelem
A település a 13. század második felében, az Ákos nemzetségnek adományozott berzétei várbirtokon jött létre, Rudnával egyidőben. Eredeti neve Rakoncás, illetve Szénégető (Zenegetew) volt, 1327-ben Rakunchas, 1339-ben Rokunchas néven említik az írásos források. A rudnai bányászatban nélkülözhetetlen szerepet játszó szénégetők telepedtek le itt. Lakossága már a középkorban is szlávokból állt, a szénégetés mellett fuvarozással és pásztorkodással is foglalkoztak.
Mai jelentősége
A községben mára sem alapiskola, sem óvoda nem működik. Evangélikus temploma a 18. század végén épült klasszicista stílusban, oltára későbarokk alkotás, tornyát 1836-ban emelték hozzá. A Holý vrch lábánál, a falutól északra, az erdőben megbúvó Szent Magdolna-kápolna 13. századi eredetű, számos román elemet őrző zarándokhely.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
Rekenye Újfalu. Gömör Várm. földes Urai több Urak, fekszik Rozsnyóhoz közel, ’s ennek filiája.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Rekenye (Ujfalu), Rekenja, tót falu, Gömör vgyében, Rosnyóhoz 1 órányira: 109 kath., 339 evang. lak., kik vasat ásnak, s azt hámorokba hordják. – Határa hegyes, sziklás és sovány. A csetneki uradalomhoz tartozik. Ut. p. Rosnyó.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Rekenyeújfalu, A pelsőczi Nagyhegy alatt fekvő tót kisközség, 85 házzal és 470 ág. h. ev. és róm. kath. vallású lakossal. Szintén a csetneki uradalomhoz tartozott és 1362-ben Wyfalw al. nom. Ratonkenecht alakban szerepel. 1416-ban Rakonchas, alio nomine Zenegetev sive Wifalu körülirással említik és ekkor Bubek János tárnokmester a földesura. 1659-ben az Andrássyak bírják, 1707-ben Bercsényi Zsigmond, 1736-ban pedig a Máriássyak.
Helységnévtár
Ujfalu (Rekenye-), rk. 110 Rozsnyó, ág. 271 Sebespatak.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Rekenyeújfalu. A község területe 219 kat. hold, lélekszáma a visszacsatoláskor 610.
Közigazgatás
Cím: (Rakovnica)
Telefon: 0587883500
Fax: 0587883501
E-mail: [email protected]
Honlap: rakovnica.sk/
Hivatali órák:
Hétfő: 8:30-12:00; 13:00-15:00Zárva
Kedd: 8:30-12:00; 13:00-15:00
Szerda: 8:30-12:00; 13:00-16:30
Csütörtök: nincs ügyfélfogadás
Péntek: 8:30-12:00; 13:00-13:30
Uhrinová Radoslava (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 17 | 3% |
| szlovákok | 568 | 95% |
| romák | 0 | 0% |
| csehek | 5 | 1% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 2 | 0% |
| ismeretlen | 6 | 1% |
| összlétszám | 598 |
Választások
Választásra jogosult: 506
Választási részvétel: 67.00 %
Kiadott boríték: 339
Bedobott boríték: 339Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Uhrinová Radoslava | 236 | 70.66 % | Független | |
| Čižmár Igor | 98 | 29.34 % | REPUBLIKA |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Hlaváč Mário | 1. körzet | 217 | Független | ||
| Kmeťová Antónia | 1. körzet | 210 | SNS | ||
| Pástor Branko | 1. körzet | 208 | Független | ||
| Lukáčová Zuzana | 1. körzet | 204 | KDH | ||
| Genčiová Monika | 1. körzet | 202 | KDH | ||
| Blahút Stanislav | 1. körzet | 170 | PRAVDA | ||
| Čižmár Igor | 1. körzet | 165 | REPUBLIKA | ||
| Lorko Ondrej | 1. körzet | 159 | Demokrati |
Választásra jogosult: 506
Választási részvétel: 66.60 %
Bedobott boríték: 337Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Trnka Rastislav | 142 | 49.48 % | Független | |
| Šimko Igor | 72 | 25.09 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, REPUBLIKA, PRAVDA, SNS, SV, STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI, Bratia Slovenska | |
| Porvažník Marián | 46 | 16.03 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | |
| Soročinová Monika Sofiya | 22 | 7.67 % | Független | |
| Kodrazi Džemal | 1 | 0.35 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Blahút Stanislav | 177 | 58.80 % | PRAVDA | ||
| Štefan Ján | 81 | 26.91 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Janická Rudnayová Andrea | 71 | 23.59 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Domik Michal | 69 | 22.92 % | Független | ||
| Gallo Gregor | 62 | 20.60 % | Független | ||
| Varga Tibor | 58 | 19.27 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Drengubiak Michal | 52 | 17.28 % | Független | ||
| Belányi Pavol | 40 | 13.29 % | KSS | ||
| Zubriczky Slavomír | 38 | 12.62 % | Független | ||
| Burdiga Pavol | 32 | 10.63 % | Független | ||
| Nagy György | 28 | 9.30 % | Független | ||
| Breuer Zoltán | 23 | 7.64 % | Független | ||
| Bischof Matúš | 21 | 6.98 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Kún Štefan | 19 | 6.31 % | Független | ||
| Slovák Ján | 16 | 5.32 % | Slovenské Hnutie Obrody | ||
| Takáč Ľubomír | 15 | 4.98 % | REPUBLIKA | ||
| Kuhn Ivan | 13 | 4.32 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Pukanský Miloš | 13 | 4.32 % | Független | ||
| Kuzma Branislav | 12 | 3.99 % | SNS | ||
| Pamula Peter | 11 | 3.65 % | SNS | ||
| Végső Viktor | 9 | 2.99 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Beke Zoltán | 8 | 2.66 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Tamásová Alžbeta | 7 | 2.33 % | Független | ||
| Ben Yagouta Koltášová Eva | 6 | 1.99 % | Független | ||
| Fedorová Iveta | 6 | 1.99 % | SLOVEXIT |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| HLAS - SD | 84 | 26.92% |
| SMER SD | 83 | 26.60% |
| PS | 30 | 9.62% |
| REPUBLIKA | 30 | 9.62% |
| OĽANO-NOVA | 27 | 8.65% |
| SNS | 23 | 7.37% |
| SME RODINA | 13 | 4.17% |
| SaS | 8 | 2.56% |
| Demokrati | 8 | 2.56% |
| KDH | 3 | 0.96% |
| Egyéb | 3 | 0.96% |
| Érvényes szavazatok | 312 |
Választásra jogosult: 498
Választási részvétel: 53.01 %
Bedobott boríték: 264| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 165 | 63.46 % | |
| Korčok Ivan | 56 | 21.54 % | |
| Harabin Štefan | 23 | 8.85 % | |
| Kubiš Ján | 8 | 3.08 % | |
| Matovič Igor | 6 | 2.31 % | |
| Kotleba Marian | 2 | 0.77 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Forró Krisztián | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 496
Választási részvétel: 31.25 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER - SD | 51 | 33.77 % |
| HLAS - SD | 27 | 17.88 % |
| REPUBLIKA | 22 | 14.57 % |
| PS | 21 | 13.91 % |
| Demokrati | 8 | 5.30 % |
| SRDCE - SNJ | 6 | 3.97 % |
| SNS | 4 | 2.65 % |
| ZR | 4 | 2.65 % |
| SaS | 4 | 2.65 % |
| ĽSNS | 2 | 1.32 % |
| KDH | 1 | 0.66 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 1 | 0.66 % |
| Érvényes szavazatok | 151 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Beňová Monika | SMER - SD | 32 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 23 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 18 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 18 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 16 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 15 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 11 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 10 | ||
| Hojsík Martin | PS | 8 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 7 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 7 | ||
| Šimko Igor | HLAS - SD | 7 | ||
| Ferenčák Ján | HLAS - SD | 6 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 5 | ||
| Tokár Jozef | SRDCE - SNJ | 5 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 5 | ||
| Marcinková Vladimíra | SaS | 4 | ||
| Varchola Ľubomír | SRDCE - SNJ | 3 | ||
| Baránek Ján | ZR | 3 | ||
| Wiezik Michal | PS | 3 | ||
| Micheľ Ľuboš | HLAS - SD | 3 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 2 | ||
| Heger Eduard | Demokrati | 2 | ||
| Farkašovský Karol | SNS | 2 | ||
| Pavlíková Lívia | REPUBLIKA | 2 |


