Áttekintés
Feledi járás
kisközség
Feledi járás
kisközség
A község a Gömöri-medence déli részén, a Rima folyó jobb partján fekszik, Rimaszombattól 17 km-re, Feledtől 5 km-re délkeletre, Rimaszécstől 11 km-re keletre. Mellékút köti össze Serkén (2,5 km) keresztül Feleddel, Dobócán (4 km) át Nemesmartonfalával (6 km), valamint Gesztetén (5,5 km) át Almággyal (18 km). Mellékút köti össze a szomszédos Darnyával (1 km). Határa túlnyomórészt mezőgazdaságilag művelt terület, erdeje nincs. Nyugatról Serke, délről Darnya, délkeletről Harmac, északkeletről pedig Dobóca községekkel határos.
Közigazgatás
A Besztercebányai kerülethez és a Rimaszombati járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Gömör-Kishont vármegye Feledi járásához (korábban Rimaszécsi járás) tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1949-ig a Feledi járáshoz, majd a Rimaszombati járáshoz tartozott. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Gömör-Kishont vármegye, Feledi járás). 1910-21 között határának egy részét (46 hektárt) Dobócához csatolták, 1921-38 között területe további 5 hektárral csökkent (7,88 km²-ről 7,83 km²-re).
Népesség
1910-ben 584, 1921-ben 607, 1938-ban pedig 538, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. 1991-2011 között lakosságszáma egyötödével nőtt (467 főről 571-re). Lakosságának többsége ma is magyar nemzetiségű (55,9 %, a magyar anyanyelvűek aránya 88,6 %). A lakosság 27 %-a roma nemzetiségű (a rimasimonyi, főként magyar anyanyelvű romák szinte valamennyien roma nemzetiségűnek vallották magát), a szlovákok aránya 1991-2011 között 5,8 %-ról 11,9 %-ra nőtt.
Történelem
A település a 12. században keletkezett, első írásos említése 1221-ben „Simon” alakban történt. 1374-ben „Symoni” néven szerepel korabeli forrásban. A Lórántffy család birtoka volt, majd a 17. század közepéig a Rákócziaké. A 18. században a Vass és más családok birtoka. A 16. és 17. században birtokosai gyakran változtak, a török hódoltság a 17. század elejére a harmadára csökkentette jobbágyainak számát.
Mai jelentősége
A községben 1–4. évfolyamos magyar tanítási nyelvű alapiskola és magyar óvoda található. Református temploma régebbi alapokon barokk-klasszicista stílusban épült 1790-ben, a klasszicista Bíró-kúria a 19. század első felében épült.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
SIMONYI. Magyar falu Gömör Várm., földes Urai több Uraságok, lakosai katolikusok, és reformátusok, fekszik Dobóczhoz közel, mellynek filiája; határja jó, vagyonnyai jelesek; patakja is van.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Simony, magyar falu, Gömör és Kis-Honth egyesült vármegyében, Serkéhez 1/2 órányira, a Rima mellett: 7 kath., 568 ref. lak., ref. anyaszentegyházzal, első osztálybeli határral. F. u. többen. Ut. p. Rimaszombat.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Simonyi, rimamenti magyar kisközség, 159 házzal és 673 ev. ref. vallású lakossal. Ez is a Lórántffiak ősi birtoka; a XVII. század feléig e családé volt. Már a pápai tizedszedők jegyzékében merül fel Sinan eltorzított néven. Későbbi földesurai a Rákóczyak, a Korniss, Vécsey, Vay, Czegey, Vass, Inczédy, Bethlen és a Kemény család, most pedig özv. Biró Pálnénak van itt nagyobb birtoka és csinos úrilaka.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Rimasimonyi. A pápai tizedjegyzékek Sinau néven emlékeznek meg a községről. I. Lipót koráig a Lórántffy nemzetséget uralta. Később a Rákóczi-, Korniss-, Vécsey-, Vay-, Csegey-, Inczédy-, a Bethlen- és a Kemény-családok itt gyakoroltak földesúri jogokat. A községben újabban özv. Biró Pálnénak volt itt nagyobb birtoka. Az ev. ref. templom a protestáns-mozgalom első évtizedében épült.
Közigazgatás
Cím: Rimasimonyi (Šimonovce) 146
Telefon: 0475666137
Fax: 0475666352
E-mail: [email protected]
Gál Štefan (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 390 | 71% |
| szlovákok | 67 | 12% |
| romák | 74 | 14% |
| csehek | 2 | 0% |
| egyéb | 1 | 0% |
| ismeretlen | 12 | 2% |
| összlétszám | 546 |
Választások
Választásra jogosult: 403
Választási részvétel: 79.90 %
Kiadott boríték: 322
Bedobott boríték: 322Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Gál Štefan | 179 | 56.29 % | Független | |
| Lang Ladislav | 139 | 43.71 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Böd Štefan | 1. körzet | 146 | SMER - SD | ||
| Lakatoš Ernest | 1. körzet | 134 | Maďarské fórum | ||
| Lakatoš Attila | 1. körzet | 105 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Sándor Csaba | 1. körzet | 104 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Böd Barnabáš | 1. körzet | 103 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Lakatoš Árpád | 1. körzet | 96 | Maďarské fórum | ||
| Kökény Štefan | 1. körzet | 92 | ZA ĽUDÍ | ||
| Asztalos Jozef | 1. körzet | 86 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Tóth Balázs | 1. körzet | 83 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Madarász Marek | 1. körzet | 69 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Végh Štefan | 1. körzet | 69 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Čavnicky Szilárd | 1. körzet | 60 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Madarász Miroslav | 1. körzet | 59 | KDH | ||
| Demko Štefan | 1. körzet | 53 | SNS |
Választásra jogosult: 403
Választási részvétel: 74.44 %
Bedobott boríték: 300Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Lunter Ondrej | 116 | 45.49 % | Független | |
| Albert Michal | 61 | 23.92 % | Bratia Slovenska | |
| Suja Miroslav | 30 | 11.76 % | REPUBLIKA | |
| Kotleba Marian | 21 | 8.24 % | ĽS Naše Slovensko | |
| Malatinec Roman | 14 | 5.49 % | SV | |
| Plančík Peter | 7 | 2.75 % | KSS | |
| Rusina Jaroslav | 6 | 2.35 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Juhász Peter | 182 | 62.33 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Cziprusz Zoltán | 172 | 58.90 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Vavrek Štefan | 118 | 40.41 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pál Attila | 114 | 39.04 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Dorkin Marian | 90 | 30.82 % | PRAVDA | ||
| Horváth Csaba | 85 | 29.11 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Halász Attila | 80 | 27.40 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Šimko Jozef | 78 | 26.71 % | Független | ||
| Mag Fodor Enikő | 61 | 20.89 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Mir Obaidullah | 34 | 11.64 % | ZA ĽUDÍ | ||
| Bagačka Jaroslav | 23 | 7.88 % | Független | ||
| Astaloš Norbert | 19 | 6.51 % | Piráti | ||
| Antal Andrej | 18 | 6.16 % | Bratia Slovenska | ||
| Farkas Zoltán | 17 | 5.82 % | Maďarské fórum | ||
| Hazucha Ivan | 15 | 5.14 % | SMER - SD, SNS | ||
| Együdová Zuzana | 14 | 4.79 % | PRAVDA | ||
| Bukviar Branislav | 12 | 4.11 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Vaľo Roman | 12 | 4.11 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Brezovický Dávid | 10 | 3.42 % | Piráti | ||
| Gál Milan | 10 | 3.42 % | SV | ||
| Koniar Pavel | 9 | 3.08 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Krausz František | 9 | 3.08 % | PRAVDA | ||
| Bagačka Michal | 7 | 2.40 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Dankovičová Viera | 7 | 2.40 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Machyniak Peter | 7 | 2.40 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 142 | 60.68% |
| OĽANO-NOVA | 27 | 11.54% |
| SMER SD | 18 | 7.69% |
| SaS | 18 | 7.69% |
| HLAS - SD | 8 | 3.42% |
| REPUBLIKA | 5 | 2.14% |
| SME RODINA | 4 | 1.71% |
| PS | 4 | 1.71% |
| Piráti | 3 | 1.28% |
| SNS | 2 | 0.85% |
| KSS | 1 | 0.43% |
| PRINCÍP | 1 | 0.43% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 1 | 0.43% |
| Érvényes szavazatok | 234 |
Választásra jogosult: 390
Választási részvétel: 27.18 %
Bedobott boríték: 106| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Forró Krisztián | 38 | 36.89 % | |
| Pellegrini Peter | 34 | 33.01 % | |
| Matovič Igor | 20 | 19.42 % | |
| Korčok Ivan | 8 | 7.77 % | |
| Harabin Štefan | 2 | 1.94 % | |
| Kotleba Marian | 1 | 0.97 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kubiš Ján | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 391
Választási részvétel: 24.81 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 57 | 60.64 % |
| SMER - SD | 18 | 19.15 % |
| REPUBLIKA | 4 | 4.26 % |
| PS | 4 | 4.26 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | 3.19 % |
| HLAS - SD | 2 | 2.13 % |
| PATRIOT | 1 | 1.06 % |
| SNS | 1 | 1.06 % |
| ĽSNS | 1 | 1.06 % |
| KSS | 1 | 1.06 % |
| KDH | 1 | 1.06 % |
| SaS | 1 | 1.06 % |
| Érvényes szavazatok | 94 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 39 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 29 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 22 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 14 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 13 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 4 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 4 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 3 | ||
| Marcinkó Zoltán | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 2 | ||
| Géci Marek | REPUBLIKA | 2 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 2 | ||
| Hojsík Martin | PS | 2 | ||
| Pollák Peter | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 2 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 2 | ||
| Radačovský Miroslav | PATRIOT | 1 | ||
| Lovas Štefan | PATRIOT | 1 | ||
| Iván Tamás | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | ||
| Herbácskóová Anita | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | ||
| Klenovics Gábor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | ||
| Drabová Melinda | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 1 | ||
| Danko Andrej | SNS | 1 | ||
| Huliak Rudolf | SNS | 1 |


