Áttekintés
Csereháti járás
kisközség
Csereháti járás (sz: Szepsi)
kisközség
A község a Kanyapta-medence északkeleti részén, 210 méteres tengerszint feletti magasságban fekszik, a Kassa-Torna vasútvonal (megállóhely) mentén, Szepsitől 11 km-re délkeletre, Kassától 19 km-re délnyugatra. A község határában, a falutól északra haladó 16-os főútról leágazó 1,5 km-es bekötőúton közelíthető meg. Mellékutak kötik össze Cséccsel (3 km) és Komaróccal (3 km). Határa csaknem teljes egészében mezőgazdaságilag művelt terület, erdeje nincs. Nyugatról Csécs, délnyugatról Buzita, délkeletről Perény-Hím, keletről Komaróc, északkeletről pedig Nagyida községekkel határos.
Közigazgatás
A Kassai kerülethez és a Kassa-környéki járáshoz tartozó község. 1881-ig Abaúj vármegyéhez, majd 1920-ig kisközségként Abaúj-Torna vármegye Csereháti járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1960-ig a Szepsi járáshoz tartozott, majd a Kassa-környéki járáshoz csatolták. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Abaúj-Torna vármegye, Csereháti járás). Területe (13,03 km²) az elmúlt száz év során nem változott.
Népesség
1910-ben 604, 1921-ben 635, 1938-ban pedig 681, túlnyomórészt magyar nemzetiségű lakosa volt. A község a 19. században magyar-szlovák-ruszin vegyes lakosságú falu volt, 1880-ban lakosságának még mintegy kétötöde vallotta magát szlováknak, 1910-re azonban már a lakosság 95,6 %-a magyar nemzetiségű volt. A szlovákok aránya az államfordulat után ismét megnőtt (1921-ben 29,4 %), de a község magyar többségét a 20.
Történelem
A helyén állt középkori település 1241-ben a tatárjárás során elpusztult, de később újjáépítették. 1317-ben "villa Zozta" néven említi először írásos dokumentum, az egri káptalan oklevele. Ekkor már állt temploma és plébániája is. 1365-ben több faluval együtt az Aba nembeli Szikszai Imre fia Péter birtoka, majd fiaié Péteré és Miklósé.
Mai jelentősége
A községben szlovák tannyelvű alapiskola és magyar-szlovák nevelési nyelvű óvoda található. A falunak három temploma is van: Nepomuki Szent Jánosnak szentelt római katolikus temploma eredetileg gótikus stílusban épült a 14. században, mai alakjában barokk stílusú; a református templom 1850-67 között épült klasszicista stílusban; Védelmező Szűz Máriának szentelt görög katolikus templomát pedig 1877-ben, szintén klasszicista stílusban emelték.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
SZESZTA. Magyar falu Abaúj Várm. földes Ura Gr. Csáky Uraság, lakosai ó hitüek, és reformátusok, fekszik Kanyapta vize mellett, Csécshez nem meszsze, mellynek filiája; határja középszerű.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Szeszta, Czestice, magyar-orosz falu, Abauj vmegyében, N. Idához nyugotra 1 órányira: 140 r., 251 g. kath., 420 ref., 38 zsidó lak. Kath., gör., kath., ref. szentegyház. Földe termékeny; szénája, nádja a kanyapta mocsárban elég. F. u. gr. Csáky, b. Perényi, Lánczy. Ut. p. Kassa.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Közel hozzája, a kassa-tornai vasút mellett Szeszta, 112 házzal és 602 magyar lakossal. Postája és távirója a közvetlenül mellette fekvő Csécs.
Magyar Katolikus Lexikon
Szeszta, v. Abaúj-Torna vm. (Cestice, Szl.): g.k. parókia a v. munkácsi, majd eperjesi egyhm. kassai esp. ker-ében. - 1771: már létezett. Tp-át Szűz Mária oltalma tit-ra sztelték. Anyakönyvei 1752-től. Anyanyelve 1880: rutén, m.; 1940: m. - Lakói 1940: 212 r.k., 140 g.k., 1 g.kel., 1 ev., 318 ref., 4 izr., össz. 676; 1991: össz. 759, m. 435 (57,31%); 2001: össz. 796, m. 376 (47,24%). ** Schem. Ep. 1903:121. - Schem. Sl. 1971:393. - Gyurgyik 2002.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Szeszta község a rendelkezésünkre álló legrégibb adatok szerint magyar, de később Fényes és Czoernig adatai szerint már rutén kisebbséget találunk a községben. A mult század 60-as évei körül Pesti magyarszlováknak említi, az 1880-as népszámlálás adatai szerint ez a szlovák kisebbség 38%-ot ér el, de innen kiindulva ezt az arányszámot az ott élő szlovákok tartani nem birják s egész jelentéktelen kisebbséggé zsugorodnak össze.
Közigazgatás
Cím: Szeszta (Cestice) 89
Telefon: 0554648207
Fax: 0554648207
E-mail: [email protected]
Honlap: cestice.ezaz.eu
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-17:00Zárva
Kedd: 8:00-15:00
Szerda: 8:00-17:00
Csütörtök: 8:00-15:00
Péntek: 8:00-12:00
Viszlay Ladislav (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 279 | 34% |
| szlovákok | 502 | 60% |
| ruszinok | 1 | 0% |
| ukránok | 2 | 0% |
| csehek | 3 | 0% |
| németek | 1 | 0% |
| lengyelek | 1 | 0% |
| egyéb | 1 | 0% |
| ismeretlen | 41 | 5% |
| összlétszám | 831 |
Választások
Választásra jogosult: 732
Választási részvétel: 44.13 %
Kiadott boríték: 323
Bedobott boríték: 323Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Viszlay Ladislav | 307 | 100.00 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Gazsi Loránt | 1. körzet | 248 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pósa Tomáš | 1. körzet | 228 | Független | ||
| Szanyi Márk | 1. körzet | 215 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Majoroš Matej | 1. körzet | 182 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Abosi Ladislav | 1. körzet | 168 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szanyi Alexander | 1. körzet | 148 | KDH | ||
| Jusko Milan | 1. körzet | 133 | Független | ||
| Dieneš Peter | 1. körzet | 126 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szilvási Tibor | 1. körzet | 123 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Árvai Jozef | 1. körzet | 76 | HLAS - sociálna demokracia |
Választásra jogosult: 732
Választási részvétel: 40.85 %
Bedobott boríték: 299Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Porvažník Marián | 97 | 36.60 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | |
| Šimko Igor | 93 | 35.09 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, REPUBLIKA, PRAVDA, SNS, SV, STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI, Bratia Slovenska | |
| Trnka Rastislav | 65 | 24.53 % | Független | |
| Kodrazi Džemal | 6 | 2.26 % | Független | |
| Soročinová Monika Sofiya | 4 | 1.51 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Macák Lukáš | 168 | 60.00 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Gergely Papp Adrianna | 165 | 58.93 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Molnár Ladislav | 122 | 43.57 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szabó Roland | 91 | 32.50 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Pecze Norbert | 78 | 27.86 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bacsó Štefan | 66 | 23.57 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bartók Csaba | 64 | 22.86 % | Független | ||
| Singovszki Miloš | 59 | 21.07 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Krušinský Norbert | 57 | 20.36 % | Maďarské fórum | ||
| Borovský Slavomír | 46 | 16.43 % | Maďarské fórum | ||
| Podracki Tibor | 43 | 15.36 % | Maďarské fórum | ||
| Bráz Tibor | 27 | 9.64 % | Független | ||
| Beňo Vladimír | 25 | 8.93 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Špaldonová Ivana | 24 | 8.57 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Kočiš Ladislav | 23 | 8.21 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Roško Juraj | 23 | 8.21 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Kallová Jana | 20 | 7.14 % | Független | ||
| Smrčo Martin | 20 | 7.14 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Gáborová Gabriela | 19 | 6.79 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Komjáti-Nagy Róbert | 19 | 6.79 % | PRAVDA | ||
| Škulecová Gabriela | 17 | 6.07 % | SV | ||
| Vozár Vladimír | 17 | 6.07 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Kováčová Monika | 16 | 5.71 % | Független | ||
| Cingeľ Samuel | 15 | 5.36 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Bujňák Pavol | 14 | 5.00 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 114 | 25.50% |
| SMER SD | 72 | 16.11% |
| HLAS - SD | 59 | 13.20% |
| PS | 46 | 10.29% |
| OĽANO-NOVA | 43 | 9.62% |
| REPUBLIKA | 24 | 5.37% |
| KDH | 19 | 4.25% |
| SaS | 16 | 3.58% |
| SME RODINA | 16 | 3.58% |
| SNS | 16 | 3.58% |
| Demokrati | 9 | 2.01% |
| LSNS | 5 | 1.12% |
| Modrí, Most-Híd | 3 | 0.67% |
| KSS | 2 | 0.45% |
| KARMA | 2 | 0.45% |
| Egyéb | 1 | 0.22% |
| Érvényes szavazatok | 447 |
Választásra jogosult: 714
Választási részvétel: 47.48 %
Bedobott boríték: 339| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Korčok Ivan | 100 | 29.76 % | |
| Pellegrini Peter | 96 | 28.57 % | |
| Forró Krisztián | 78 | 23.21 % | |
| Harabin Štefan | 48 | 14.29 % | |
| Matovič Igor | 10 | 2.98 % | |
| Kotleba Marian | 3 | 0.89 % | |
| Kubiš Ján | 1 | 0.30 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 705
Választási részvétel: 30.07 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 66 | 31.43 % |
| PS | 40 | 19.05 % |
| REPUBLIKA | 28 | 13.33 % |
| SMER - SD | 28 | 13.33 % |
| KDH | 10 | 4.76 % |
| Demokrati | 9 | 4.29 % |
| SaS | 7 | 3.33 % |
| HLAS - SD | 7 | 3.33 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 5 | 2.38 % |
| SNS | 4 | 1.90 % |
| ĽSNS | 3 | 1.43 % |
| MySlovensko | 2 | 0.95 % |
| Volt SK | 1 | 0.48 % |
| Érvényes szavazatok | 210 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 40 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 27 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 24 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 20 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 18 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 16 | ||
| Hojsík Martin | PS | 16 | ||
| Iván Tamás | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 13 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 12 | ||
| Ivanecký Ján | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 10 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 9 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 7 | ||
| Figeľ Ján | KDH | 7 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 6 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 6 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 6 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 5 | ||
| Lexmann Miriam | KDH | 5 | ||
| Šimko Igor | HLAS - SD | 5 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 4 | ||
| Marcinková Vladimíra | SaS | 4 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 3 | ||
| Taraba Tomáš | SNS | 3 | ||
| Štefanec Ivan | KDH | 3 | ||
| Sulík Richard | SaS | 3 |


