Áttekintés
Feledi járás
kisközség
Salgótarjáni járás
kisközség
A község a Medvesalja legdélibb részén, a Medves-fennsík keleti lábánál, a Gortva- és a Tarna-patakok forrásánál fekszik, Fülektől 25 km-re délkeletre, Feledtől 30 km-re délnyugatra, Salgótarjántól 23 km-re északkeletre. Az Almágyot (7 km) Cereddel (2 km) összekötő mellékút áthalad a községen, mellékút köti össze a szomszédos Vecseklővel (1,5 km). Maga a falu 270 méteres tengerszint feletti magasságban fekszik, határának legmagasabb pontja 490 m.
Közigazgatás
A Besztercebányai kerülethez és a Rimaszombati járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Gömör-Kishont vármegye Feledi járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1951-ig a Feledi járáshoz, 1951-1960 között a Füleki, 1960-tól pedig a Rimaszombati járáshoz tartozott. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Nógrád vármegye, Salgótarjáni járás). 1921-1938 között képest (9,32 km²) területe egyhatodával csökkent (7,76 km²), majd 2011-ig 7 hektárral növekedett (7,83 km²).
Népesség
1910-ben 483, 1921-ben 543, 1938-ban pedig 621, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. 1991-2011 között népessége 15,2 %-al csökkent (618 főről 524-re), a lakosság ma is csaknem kizárólag (94,3 %) magyar nemzetiségű, a szlovák nemzetiségűek aránya mindössze 1,7 %. A lakosság egyötöde (20,3 %) a roma etnikumhoz tartozik. A túlnyomó többség (93,3 %) római katolikus vallású.
Történelem
Tajtit 1290-ben említik először, mint az egyházasbásti Szent Miklós templomhoz tartozó települést. Önálló faluként 1399-től szerepel, ekkor „Thathyley, Thouthyleys” alakban, 1402-ben „Tahtyeley” néven említik. Az ajnácskői vár uradalmához tartozott, majd a helyi nemes Tajty család birtoka volt. A 16. század végén és 1683-ban is elpusztította a török.
Mai jelentősége
A községben magyar tanítási nyelvű alapiskola és óvoda egyaránt működik. Rózsafüzéres Szűz Mária tiszteletére szentelt római katolikus temploma 1995-2000 között épült.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
TAJTI. Magyar falu Gömör Várm. földes Urai több Ura, lakosai külömbfélék, fekszik Ezeredhez nem meszsze, és annak filiája; földgyének egy része sovány, piatzozása 2 mértföldnyire, Rimaszombatban; fája van, malma helyben.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Tajti, magyar falu, Gömör és Kis-Honth egyesült vmegyékben, Nógrád vmegye szélén, Rimaszombathoz délre 3 mfdnyire: 262 kath. lak. F. u. többen.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Tajti, a Gortva patak mentén fekvő magyar kisközség, 66 házzal és 373 róm. kath. vallású lakossal. Hajdan az ajnácskői urak birtoka volt. Később a Kubinyiak lettek a földesurai, most pedig Dapsy Irmának van itt nagyobb birtoka. E község fölött ered a Gortva. Templom nincs a faluban. Ide tartoznak Vilmos és Szorosut puszták. Posta, távíró és vasúti állomása Ajnácskő.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Tajti. A községhez tartozó külterületi lakott hely: Tajti puszta. A község területe 1349 kat. hold, lélekszáma a visszacsatoláskor 621.
Közigazgatás
Cím: Tajti (Tachty) 152
Telefon: 0475689112
Fax: 0475689112
E-mail: [email protected]
Honlap: tachty.webnode.sk/
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-12:00, 13:00-16:00Zárva
Kedd: 8:00-12:00, 13:00-16:00
Szerda: 8:00-12:00, 13:00-16:00
Csütörtök: 8:00-12:00, 13:00-16:00
Péntek: 8:00-12:00, 13:00-16:00
Bášti Róbert (HLAS - sociálna demokracia, Magyar Szövetség - Maďarská aliancia)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 482 | 88% |
| szlovákok | 58 | 11% |
| romák | 0 | 0% |
| egyéb | 0 | 0% |
| ismeretlen | 8 | 1% |
| összlétszám | 548 |
Választások
Választásra jogosult: 443
Választási részvétel: 61.63 %
Kiadott boríték: 273
Bedobott boríték: 273Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Bášti Róbert | 242 | 100.00 % | HLAS - sociálna demokracia, Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Básti Zoltán | 1. körzet | 202 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Básti Tomáš | 1. körzet | 185 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Klárik Edina | 1. körzet | 178 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Mag Máté | 1. körzet | 116 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Báštiová Karolína | 1. körzet | 109 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pál Peter | 1. körzet | 101 | Maďarské fórum | ||
| Molnár Kristián | 1. körzet | 97 | Maďarské fórum | ||
| Molnár Ladislav | 1. körzet | 96 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Molnár František | 1. körzet | 87 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Botos Štefan | 1. körzet | 82 | Maďarské fórum | ||
| Molnárová Diana | 1. körzet | 78 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pál Július | 1. körzet | 69 | Maďarské fórum | ||
| Vas Štefan | 1. körzet | 52 | Maďarské fórum |
Választásra jogosult: 443
Választási részvétel: 61.63 %
Bedobott boríték: 273Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Lunter Ondrej | 157 | 62.55 % | Független | |
| Albert Michal | 23 | 9.16 % | Bratia Slovenska | |
| Kotleba Marian | 18 | 7.17 % | ĽS Naše Slovensko | |
| Suja Miroslav | 17 | 6.77 % | REPUBLIKA | |
| Rusina Jaroslav | 16 | 6.37 % | Független | |
| Malatinec Roman | 13 | 5.18 % | SV | |
| Plančík Peter | 7 | 2.79 % | KSS |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Cziprusz Zoltán | 214 | 81.68 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Juhász Peter | 190 | 72.52 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Mag Fodor Enikő | 150 | 57.25 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pál Attila | 143 | 54.58 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Halász Attila | 128 | 48.85 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Vavrek Štefan | 107 | 40.84 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Dorkin Marian | 58 | 22.14 % | PRAVDA | ||
| Farkas Zoltán | 46 | 17.56 % | Maďarské fórum | ||
| Šimko Jozef | 36 | 13.74 % | Független | ||
| Horváth Csaba | 24 | 9.16 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Együdová Zuzana | 23 | 8.78 % | PRAVDA | ||
| Bagačka Michal | 21 | 8.02 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Hubert Roman | 18 | 6.87 % | REPUBLIKA | ||
| Krausz František | 16 | 6.11 % | PRAVDA | ||
| Krauszová Helena | 15 | 5.73 % | PRAVDA | ||
| Bagačka Jaroslav | 13 | 4.96 % | Független | ||
| Vaľo Roman | 13 | 4.96 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Bukviar Branislav | 12 | 4.58 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Astaloš Norbert | 10 | 3.82 % | Piráti | ||
| Mir Obaidullah | 10 | 3.82 % | ZA ĽUDÍ | ||
| Antal Andrej | 9 | 3.44 % | Bratia Slovenska | ||
| Brezovický Dávid | 8 | 3.05 % | Piráti | ||
| Dankovičová Viera | 7 | 2.67 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Koniar Pavel | 7 | 2.67 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Machyniak Peter | 6 | 2.29 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 203 | 73.55% |
| OĽANO-NOVA | 14 | 5.07% |
| SMER SD | 12 | 4.35% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 9 | 3.26% |
| Piráti | 8 | 2.90% |
| HLAS - SD | 7 | 2.54% |
| PS | 5 | 1.81% |
| Modrí, Most-Híd | 5 | 1.81% |
| REPUBLIKA | 5 | 1.81% |
| SME RODINA | 4 | 1.45% |
| SNS | 2 | 0.72% |
| Egyéb | 2 | 0.72% |
| Érvényes szavazatok | 276 |
Választásra jogosult: 425
Választási részvétel: 47.29 %
Bedobott boríték: 201| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Forró Krisztián | 145 | 72.50 % | |
| Pellegrini Peter | 30 | 15.00 % | |
| Harabin Štefan | 9 | 4.50 % | |
| Matovič Igor | 7 | 3.50 % | |
| Korčok Ivan | 5 | 2.50 % | |
| Danko Andrejvisszalépett | 2 | 1.00 % | |
| Kubiš Ján | 2 | 1.00 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kotleba Marian | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 425
Választási részvétel: 35.76 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 107 | 72.30 % |
| PATRIOT | 10 | 6.76 % |
| REPUBLIKA | 9 | 6.08 % |
| PS | 7 | 4.73 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 5 | 3.38 % |
| SNS | 2 | 1.35 % |
| SMER - SD | 2 | 1.35 % |
| HLAS - SD | 2 | 1.35 % |
| Demokrati | 1 | 0.68 % |
| SĽS | 1 | 0.68 % |
| ĽSNS | 1 | 0.68 % |
| Volt SK | 1 | 0.68 % |
| Érvényes szavazatok | 148 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 80 | ||
| Marcinkó Zoltán | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 38 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 26 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 23 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 13 | ||
| Klenovics Gábor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 11 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 6 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 6 | ||
| Radačovský Miroslav | PATRIOT | 3 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 3 | ||
| Rostás Tibor Eliot | REPUBLIKA | 3 | ||
| Grendel Gábor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | ||
| Radačovský Michal | PATRIOT | 2 | ||
| Bombarová Zoričáková Silvia | PATRIOT | 2 | ||
| Edery Lysina Martina | PATRIOT | 2 | ||
| Iván Tamás | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 2 | ||
| Váradi Krisztián | PS | 2 | ||
| Pollák Peter | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | ||
| Galko Ľubomír | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | ||
| Stronček Miloš | PATRIOT | 1 | ||
| Holešovský Zdenek | PATRIOT | 1 | ||
| Lovas Štefan | PATRIOT | 1 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 1 |


