Áttekintés
Lévai járás
kisközség
Lévai járás
kisközség
A község az Alsó-Garammente síkvidékének és az Ipolymenti-hátság dombságának (Siklós-hegy, 274 m) találkozásánál, a Perec- és a Szikince-patak mentén fekszik, Lévától 9 km-re délkeletre, Hontfüzesgyarmattól 5,5 km-re északnyugatra. Mellékutak kötik össze Lévával, Hontfüzesgyarmattal, Kisóvárral (3 km) és Ipolykiskéren (3,5 km) keresztül Hontvarsánnyal (6,5 km).
Közigazgatás
A Nyitrai kerülethez és a Lévai járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Bars vármegye Lévai járásához tartozott, majd Csehszlovákiához csatolása után végig a (változó területű) Lévai járáshoz. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Bars-Hont k.e.e. vármegye, Lévai járás). Területe (17,65 km²) az elmúlt száz év során nem változott.
Népesség
Vámosladány a szlovák-magyar nyelvvhatáron fekszik. 1910-ben 1279, 1921-ben 1295, 1939-ben pedig 1364, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. 1945 után magyar lakosságának 17 %-át kitelepítették és 336 szlovák telepest telepítettek be, magyar többségét azonban 2001-ig megőrizte (1961: 52,6 %, 1991: 53,4 %). 1939-1991 között 30,5 %-os népességvesztés figyelhető meg.
Történelem
Az 1075-ben kelt garamszentbenedeki apátság alapítólevelében Vámosladány is a községek sorában szerepel. Ez idő tájt, valamint a következő évszázadokban Lodán vagy Ludán alakban írják nevét okleveleink. A lévai uradalom szervezésekor a lévai várbirtokok közé került, annál is inkább, mivel a község sosem szerepelt az esztergomi káptalan javadalmai között.
Mai jelentősége
A községben szlovák óvoda működik. Mindenszenteknek szentelt római katolikus temploma eredetileg gótikus stílusban épült 1494-ben, mai formáját az 1770-es barokk stílusban történő átalakítás során kapta. A református templom 1785-ben épült barokk-református stílusban. A Siklós-hegy a gyurgyalag védett fészkelőhelye és kedvelt kirándulóhely 1960-ban emelt világháborús emlékművel. A Perec-patakon épült régi malom 19. századi.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Ladány, (Ludányi), magyar falu, Bars vmegyében, Hont vmegye szélén: 207 kath., 499 ref., 10 evang. lak., kath. és ref. anyaszentegyházakkal. Rétje, legelője bőséggel. Dohányt termeszt. F. u. h. Eszterházy. Lévához 1 óra.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Vámosladány, Léva alatt fekvő magyar kisközség, 1323, túlnyomóan ev. ref. vallású lakossal. Ez is egyike a vármegye legrégibb községeinek, a mennyiben a szent-benedeki apátság 1075-iki alapítólevelében szerepel. E község azonban nem került az esztergomi káptalan birtokába, hanem lévai várbirtok lett. Nevével hol Lodán, hol pedig Ludán alakban találkozunk.
Magyar Katolikus Lexikon
Vámosladány, v. Bars vm. (Mýtne Ludany, Szl.): plébánia a v. esztergomi főegyhm. lévai esp. ker-ében. – 1332: már létezett. Lakói 1678: ref-ok lettek. 1733: alapították újra. Mai Mindenszentek tp-át 1494: építették. Kegyura 1880: Schöller Sándor és Pál. – Filiája 1917: Óvár. – Anyanyelve 1880: m.; 1940: m., szl. – Lakói 1940: 606 r.k., 14 ev., 709 ref., 3 izr., össz. 1332; 1991: össz. 948, m. 506 (53,38%); 2001: össz. 897, m. 410 (45,71%). ** Némethy 1894:306. – Gerecze II:163. – Schem. Strig. 1917:57.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Vámosladány. A szentbenedekrendi apátság alapítólevelében, mely 1075ben kelt, Vámosladány is a községek sorában szerepel. Ezidőtájt, valamint a következő évszázadokban Lodán vagy Ludán alakban írják nevét okleveleink. A lévai uradalom szervezésekor a lévai várbirtokok közé került, annál is inkább, mivel a község sosem szerepelt az esztergomi káptalan javadalmai között. A község ösi kath temploma már 1332-ben fennállott. Külterületi lakott helyei: Dobogó és Siklós. A község területe 3067 kat. hold, lélekszáma a visszacsatoláskor 1364.
Közigazgatás
Cím: Kálvin tér (Kalvínske námestie) 6/1
Telefon: 0366390113
Fax: 0366390073
E-mail: [email protected]
Honlap: mytneludany.sk/
Hivatali órák:
Hétfő: 7:00-15:30Zárva
Kedd: 7:00-15:30
Szerda: 7:00-17:00
Csütörtök: nincs ügyfélfogadás
Péntek: 7:00-15:30
Mojzeš Štefan (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 240 | 24% |
| szlovákok | 657 | 67% |
| romák | 1 | 0% |
| csehek | 1 | 0% |
| németek | 0 | 0% |
| lengyelek | 1 | 0% |
| egyéb | 2 | 0% |
| ismeretlen | 78 | 8% |
| összlétszám | 980 |
Választások
Választásra jogosult: 838
Választási részvétel: 31.50 %
Kiadott boríték: 264
Bedobott boríték: 264Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Mojzeš Štefan | 245 | 100.00 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Turčan Jozef | 1. körzet | 171 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Šál Attila | 1. körzet | 162 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Jakubík Arpád | 1. körzet | 150 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Halászová Mária | 1. körzet | 113 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kováč Július | 1. körzet | 113 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Šafárová Štefánia | 1. körzet | 111 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Szabóová Erika | 1. körzet | 107 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Križanová Kinga | 1. körzet | 106 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kasala Róbert | 1. körzet | 93 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Pukšová Alžbeta | 1. körzet | 60 | HLAS - sociálna demokracia |
Választásra jogosult: 838
Választási részvétel: 31.15 %
Bedobott boríték: 261Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Csenger Tibor | 105 | 47.73 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Becík Branislav | 65 | 29.55 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, SNS, REPUBLIKA, PRAVDA, Bratia Slovenska | |
| Varga Henrich | 38 | 17.27 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | |
| Švec Róbert | 6 | 2.73 % | Slovenské Hnutie Obrody | |
| Blaško Erik | 3 | 1.36 % | Jednota Slovanov | |
| Suchan Karol | 2 | 0.91 % | SLOVEXIT | |
| Čuláková Jolana | 1 | 0.45 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Šál Attila | 136 | 58.62 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Csenger Tibor | 97 | 41.81 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szalma Ervín | 73 | 31.47 % | Független | ||
| Antal Nyustin Ágnes | 39 | 16.81 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Földesi Marek | 38 | 16.38 % | Független | ||
| Farkas Attila | 37 | 15.95 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Fekete Zoltán | 37 | 15.95 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Földi Gabriel | 35 | 15.09 % | Független | ||
| Köpöncei Péter | 32 | 13.79 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Csonka Ákos | 31 | 13.36 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Zachar Pál | 30 | 12.93 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bátovský Martin | 26 | 11.21 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Krtík Ján | 26 | 11.21 % | Független | ||
| Mančík Gabriel | 26 | 11.21 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Kuny Vladimír | 23 | 9.91 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Mácsadi István | 23 | 9.91 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kollár Roman | 22 | 9.48 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Benček Peter | 21 | 9.05 % | Független | ||
| Burčo Peter | 21 | 9.05 % | Független | ||
| Valentíková Romana | 21 | 9.05 % | Független | ||
| Bajo Holečková Martina | 20 | 8.62 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bielik Hajdamárová Eva | 19 | 8.19 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bögi Pathó Melinda | 18 | 7.76 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Kuriačková Mária | 17 | 7.33 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Števková Petra | 16 | 6.90 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 108 | 25.06% |
| SMER SD | 75 | 17.40% |
| PS | 54 | 12.53% |
| OĽANO-NOVA | 53 | 12.30% |
| HLAS - SD | 47 | 10.90% |
| REPUBLIKA | 17 | 3.94% |
| SME RODINA | 15 | 3.48% |
| SaS | 15 | 3.48% |
| SNS | 14 | 3.25% |
| KDH | 13 | 3.02% |
| Piráti | 6 | 1.39% |
| Demokrati | 5 | 1.16% |
| LSNS | 3 | 0.70% |
| SOS | 2 | 0.46% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 2 | 0.46% |
| Egyéb | 2 | 0.46% |
| Érvényes szavazatok | 431 |
Választásra jogosult: 807
Választási részvétel: 40.40 %
Bedobott boríték: 326| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 107 | 33.02 % | |
| Korčok Ivan | 98 | 30.25 % | |
| Forró Krisztián | 69 | 21.30 % | |
| Harabin Štefan | 36 | 11.11 % | |
| Matovič Igor | 10 | 3.09 % | |
| Dubovský Patrik | 2 | 0.62 % | |
| Kubiš Ján | 1 | 0.31 % | |
| Švec Róbertvisszalépett | 1 | 0.31 % | |
| Kotleba Marian | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 809
Választási részvétel: 22.62 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 68 | 38.20 % |
| SMER - SD | 29 | 16.29 % |
| PS | 25 | 14.04 % |
| REPUBLIKA | 20 | 11.24 % |
| HLAS - SD | 9 | 5.06 % |
| Demokrati | 5 | 2.81 % |
| KÚ | 4 | 2.25 % |
| SaS | 3 | 1.69 % |
| MySlovensko | 2 | 1.12 % |
| SNS | 2 | 1.12 % |
| ZR | 2 | 1.12 % |
| KDH | 2 | 1.12 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | 1.12 % |
| PATRIOT | 1 | 0.56 % |
| SOSK | 1 | 0.56 % |
| SOS | 1 | 0.56 % |
| Socialisti | 1 | 0.56 % |
| ĽSNS | 1 | 0.56 % |
| Érvényes szavazatok | 178 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 41 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 21 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 19 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 17 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 16 | ||
| Köpöncei Péter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 12 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 12 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 10 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 9 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 7 | ||
| Iván Tamás | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 6 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 6 | ||
| Viktorín Jozef | REPUBLIKA | 6 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 5 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 3 | ||
| Kočnerová Mária | PS | 3 | ||
| Žitňanská Jana | Demokrati | 2 | ||
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Herbácskóová Anita | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Mészáros Anikó | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Miklós László | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 2 | ||
| Pavlíková Lívia | REPUBLIKA | 2 |


