Áttekintés
Putnoki járás
kisközség
Feledi járás
kisközség
A község a Rima-folyó jobb partján, a Gömöri-medence keleti részén (Gömöri-teraszok kistáj), a Gömöri-erdőhát dombvidékének legkeletibb részének északi lábánál fekszik, Rimaszombattól 30 km-re délkeletre, Rimaszécstől 10 km-re keletre, Tornaljától 19 km-re délre. Velkenye zsákfalu, egyetlen Sajólénártfalváról (2,5 km) ide vezető mellékúton közelíthető meg.
Közigazgatás
A Besztercebányai kerülethez és a Rimaszombati járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Gömör-Kishont vármegye Putnoki járásához (1910-ig Rimaszécsi járásához) tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1949-ig a Feledi járáshoz, 1949-60 között a Tornaljai járáshoz, majd a Rimaszombati járáshoz tartozott. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Gömör-Kishont vármegye, Feledi járás).
Népesség
1910-ben 505, 1921-ben 456, 1938-ban pedig 471, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. 1938-1991 között népességének több mint egyharmadát elveszítete, 1991-2011 között azonban már 17,2 %-os népességgyarapodás figyelhető meg (297 főről 348-ra). A lakosság ma is csaknem kizárólag magyar nemzetiségű, a szlovákok aránya 1991-ben 5,1 %, 2011-ben 4,6 % volt. A lakosság többsége a roma etnikumhoz tartozik. A túlnyomó többség (85,1 %) római katolikus vallású.
Történelem
A települést 1216-ban említik először „predium Pavla” (Pál birtoka) néven. 1289-ben „Welkenye”, 1336-ban „Weelkunie, Wlkwnya”, 1344-ben „Velkenye” néven szerepel a korabeli forrásokban (ekkor Szent Péternek szentelt kápolnáját is említik). Az esztergomi érsekség birtoka volt. A 14. században előbb a Putnoky, majd 1344-től a Széchy családé volt. 1411-ben visszakapta az érsekség.
Mai jelentősége
A község Szentolvasó Királynőjének szentelt római katolikus templomát 1891˗98 között neoklasszicista stílusban építették.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
VELKENYE. Magyar falu Gömör Várm. földes Ura a’ Rozsnyói Püspökség, lakosai többfélék, fekszik Sajó Püspökihez nem meszsze, és annak filiája; földgye közép termékenységű, piatza öt mértföldnyire, legelője elég, fája is van.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Vekenye, Gömör vmegyében, magyar falu, ut. p. Putnok és Rima-Szécs között, a Rima mellett: 438 kath., 7 ref. lak. Földe termékeny; legelője, rétje elég van. F. u. a rosnyói püspök.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Velkenye, rimamenti magyar kisközség, körjegyzőségi székhely, 120 házzal és 493 róm.. kath. vallású lakossal. Az esztergomi érsekség ősi birtoka. 1336-ban a Putnokiak lesznek az urai, 1344-ben pedig Széchi Miklós és Ivánka erőszakkal elfoglalják, azonban csak rövid ideig bírhatták. 1411-ben ismét az esztergomi érsek kapja, és a rozsnyói püspökség felállításával e püspökség birtoka lesz. A község 1836-ban a templommal együtt földig leégett. Mostani róm. kath. temploma 1891-ben épült. A község postája és vasúti állomása Bánréve, távírója pedig Csíz.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Velkenye. A község területe 1894 kat. hold, lélekszáma a visszacsatoláskor 471.
Közigazgatás
Cím: Velkenye (Vlkyňa) 70
Telefon: 0475591174
Fax: 0475591174
E-mail: [email protected]
Ujj Gejza (Magyar Szövetség - Maďarská aliancia)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 340 | 87% |
| szlovákok | 26 | 7% |
| romák | 20 | 5% |
| csehek | 2 | 1% |
| egyéb | 0 | 0% |
| ismeretlen | 1 | 0% |
| összlétszám | 389 |
Választások
Választásra jogosult: 273
Választási részvétel: 81.32 %
Kiadott boríték: 222
Bedobott boríték: 222Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Ujj Gejza | 115 | 52.51 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Várady Ondrej | 104 | 47.49 % | KDH |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Molnár Ján | 1. körzet | 115 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bari Oto | 1. körzet | 100 | KDH | ||
| Váradi Arpád | 1. körzet | 95 | DS-ODS | ||
| Jacso Imrich | 1. körzet | 90 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Czigány Zsolt | 1. körzet | 88 | DS-ODS | ||
| Molnár Štefan | 1. körzet | 82 | KDH | ||
| Revaj Juraj | 1. körzet | 74 | Független | ||
| Czigány Juraj | 1. körzet | 73 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Országh Róbert Štefan | 1. körzet | 73 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Porteleki Ladislav | 1. körzet | 73 | Független | ||
| Thuza František | 1. körzet | 49 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Választásra jogosult: 273
Választási részvétel: 44.69 %
Bedobott boríték: 122Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Lunter Ondrej | 63 | 55.26 % | Független | |
| Albert Michal | 21 | 18.42 % | Bratia Slovenska | |
| Kotleba Marian | 15 | 13.16 % | ĽS Naše Slovensko | |
| Malatinec Roman | 8 | 7.02 % | SV | |
| Rusina Jaroslav | 5 | 4.39 % | Független | |
| Suja Miroslav | 2 | 1.75 % | REPUBLIKA | |
| Plančík Peter | 0 | 0.00 % | KSS |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Juhász Peter | 81 | 66.94 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Cziprusz Zoltán | 77 | 63.64 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Mag Fodor Enikő | 61 | 50.41 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Halász Attila | 60 | 49.59 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Vavrek Štefan | 55 | 45.45 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pál Attila | 46 | 38.02 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Dorkin Marian | 37 | 30.58 % | PRAVDA | ||
| Horváth Csaba | 29 | 23.97 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Šimko Jozef | 17 | 14.05 % | Független | ||
| Antal Andrej | 10 | 8.26 % | Bratia Slovenska | ||
| Együdová Zuzana | 10 | 8.26 % | PRAVDA | ||
| Bagačka Jaroslav | 9 | 7.44 % | Független | ||
| Bagačka Michal | 8 | 6.61 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Astaloš Norbert | 7 | 5.79 % | Piráti | ||
| Bukviar Branislav | 6 | 4.96 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Dankovičová Viera | 6 | 4.96 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Farkas Zoltán | 6 | 4.96 % | Maďarské fórum | ||
| Vaľo Roman | 6 | 4.96 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Mir Obaidullah | 5 | 4.13 % | ZA ĽUDÍ | ||
| Hazucha Ivan | 3 | 2.48 % | SMER - SD, SNS | ||
| Krausz František | 3 | 2.48 % | PRAVDA | ||
| Krauszová Helena | 3 | 2.48 % | PRAVDA | ||
| Struhárová Eleonóra | 3 | 2.48 % | Piráti | ||
| Mizík Stanislav | 2 | 1.65 % | ĽS Naše Slovensko | ||
| Brezovický Dávid | 1 | 0.83 % | Piráti |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 92 | 65.71% |
| OĽANO-NOVA | 30 | 21.43% |
| HLAS - SD | 7 | 5.00% |
| SMER SD | 3 | 2.14% |
| KDH | 2 | 1.43% |
| Piráti | 2 | 1.43% |
| LSNS | 1 | 0.71% |
| SaS | 1 | 0.71% |
| SOS | 1 | 0.71% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 1 | 0.71% |
| Érvényes szavazatok | 140 |
Választásra jogosult: 261
Választási részvétel: 24.90 %
Bedobott boríték: 65| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Forró Krisztián | 44 | 68.75 % | |
| Pellegrini Peter | 10 | 15.63 % | |
| Korčok Ivan | 4 | 6.25 % | |
| Harabin Štefan | 3 | 4.69 % | |
| Matovič Igor | 2 | 3.13 % | |
| Kotleba Marian | 1 | 1.56 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kubiš Ján | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 266
Választási részvétel: 31.58 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 68 | 80.95 % |
| HLAS - SD | 5 | 5.95 % |
| SMER - SD | 3 | 3.57 % |
| PATRIOT | 2 | 2.38 % |
| MySlovensko | 2 | 2.38 % |
| REPUBLIKA | 2 | 2.38 % |
| PS | 1 | 1.19 % |
| Volt SK | 1 | 1.19 % |
| Érvényes szavazatok | 84 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 37 | ||
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 28 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 23 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 4 | ||
| Holešovský Zdenek | PATRIOT | 2 | ||
| Marcinkó Zoltán | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 2 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 1 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 1 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 1 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 1 | ||
| Váradi Krisztián | PS | 1 | ||
| Lakatoš Mikuláš | Volt SK | 1 |


