Áttekintés
Rozsnyói járás
kisközség
Betlér a Sajó völgyében, a Görbe-patak (Krivý potok) partján, a Rőcei-hegység keleti részét alkotó Ivágyó-hegy (Turecká, 954 m) északkeleti lábánál fekszik, 334 méteres tengerszint feletti magasságban, Rozsnyótól 7 km-re északra, Dobsinától 20 km-re délkeletre. Határa északkeleten felnyúlik a Rozsnyói-hegység (Szulova) második legmagasabb hegyének, az Ökörhegynek v.
Közigazgatás
A Kassai kerülethez és a Rozsnyói járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Gömör-Kishont vármegye Rozsnyói járásához tartozott, majd a csehszlovák közigazgatásban végig a (változó területű) Rozsnyói járáshoz. 1939-1945 között a Szlovák Államhoz csatolták (Garammenti megye, Dobsinai járás). Területe (24,67 km²) az elmúlt száz év során csak minimális mértékben változott (1910-ben 24,68 km²).
Népesség
Betlér a szlovák-magyar nyelvhatáron fekvő község, 2011-ben 931 lakosa volt, melynek 87,7 %-a volt szlovák és 1,4 %-a (13 fő) magyar nemzetiségű (2,0 % magyar anyanyelvű). A lakosság mintegy egytizede (2013-ban 10,6 %) a roma etnikumhoz tartozik. Középkori német lakossága mellé később ruszin pásztorok telepedtek, a lakosság zöme a 19. századra már szlovákká vált.
Történelem
Betlér német lakosságú bányásztelepülésként jött létre a 14. század elején, az Ákos nemzetség (a Bebek család őse) birtokain, neve is német személynévi eredetű (a Böttler névből származtatható). 1291-ben még lakatlan hely volt, 1330-ban Berzéte határrészeként „Bethler” néven említik először. Lakói vas-, réz- és antimonbányászattal foglalkoztak. Ida Bálint Gömör megye című munkájában az 1427-es dicalajstromban található „Sthebwar” helységgel (melynek ekkor 21 portája volt) azonosítja.
Mai jelentősége
A községben szlovák tanítási nyelvű alapiskola és óvoda található. Fafeldolgozó és papíripara nagy jelentőségű (füzetgyártás). Erdőgazdaság központja, határának nagy részét vadaskert (1696 hektáron) foglalja el, mezőgazdasági szövetkezetének fő profilja a juhtenyésztés. Betlér az ország egyik legfontosabb idegenforgalmi célpontja: az 1882-86 között egy régebbi várkastély átalakításával épített Andrássy-kastély ma múzeumként működik, melyet 57 hektáros értékes angolkert vesz körül.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
BETLÉR. totúl Betlár. Tót falu Gömör Vármegyében, birtokosa Gróf Andrásy Uraság, lakosai katolikusok, többen evangelikusok, fekszik Nagy Veszveresnek szomszédságában, mellynek filiája, Rozsnyótól egy órányira. Gróf Andrási Uraságnak, régi módra épűlt kastéllyával díszesíttetik, serháza, és hámora, ’s vas öntő háza is van. Határbéli földgye meszsze terjed, 3/4.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Betlér, tót falu, Gömör és Kis-Honth egyesült vgyékben, Rozsnyóhoz északra 1/2 órányira, hegyek és völgyek közt. Lakosai közt, kik 461 kath., 756 evang. mennek, mindenféle nemű és jó mesteremberek találtatnak; a földet szorgalmatosan mivelik, vasbányákban és hámorokban dolgoznak, kereskednek, fuvaroznak. Evang. anyatemplom. Ékesiti ezen helyet a gr. Andrásy Károly kastélya, ásvány- és pénzgyüjteménye, s jeles angolkertje. Van egy senorialis közönséges könyvtára is.
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben 1886-1901
A Sajó-völgy keleti oldalán a vasúttól jobbra ugyancsak az Andrássyaknak egy másik kétemeletes szép kastélya van, mely egy magas hegyek által környezett völgy torkolatában Betlér helység mellett fekszik. Ezt a ritka izléssel berendezett fényes kastélyt a mostani tulajdonos gróf Andrássy Géza atyja, Manó gróf építtette. Lépcsőházának falait régi hadiöltözetek, fegyverek, zászlók díszítik.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Betlér, a Sajóvölgyén fekvő kisközség, körjegyzőségi székhely. Házainak száma 208, lakosaié, a kik nagyobbrészt tótok és ág. ev. h. vallásúak, 1119. A község hajdan Krasznahorka vár tartozéka volt és annak sorsában osztozott. 1713-ban Andrássy Pál báró az uradalmat és a kastélyt nejének Balassa Krisztinának hagyományozza, a tőle kölcsönvett összeg fejében.
Helységnévtár
Betlér (Bettlér, Betljár), [Betléri vasgyártelep], rk. 343 Nagy-Veszverés, ÁG. 625 Tiszai, ref. 9 - , izr. 29 - .
Arany A. László
Nyelvész, tanár, néprajzkutató. Rozsnyón érettségizett, majd a pozsonyi Comenius Egyetemen szlovák nyelvészetet és filozófiát tanult. 1937-ben doktori címet szerzett, ezután évekig a pozsonyi magyar gimnázium tanára volt. 1937-től a Šafárik Tudós Társaság nyelvtudományi szekciója mellett működő magyar bizottság vezetőjeként a szlovákiai magyar nyelvjárások gyűjtését irányította. 1943–1946 között az SZTA kutatója. Jozef Orlovskýval közösen megírta az első szlovák nyelvű strukturalista grammatikát (Gramatika jazyka slovenského, 1946). 1946-ban magyar nemzetisége miatt elbocsátották állásából. 1947-ben bekapcsolódott a Csehszlovákiai Magyar Demokratikus Népi Szövetség munkájába. 1949-ben letartóztatták, és a jáchymovi munkatáborba nyolc évi kényszermunkára ítélték. 1955-ben elnöki amnesztiával szabadult. 1955 és 1958 között a Rozsnyói Bányászati Múzeum igazgatója, 1958-tól pozsonyi munkahelyeken egy ideig fizikai munkás, majd a munkatáborban szerzett súlyos betegsége miatt visszaköltözött Rozsnyóra. Utolsó éveiben ismét nyelvészeti kutatásokat folytatott. Érintőlegesen a szlovákiai magyarok néprajzával is foglalkozott. 1942–43-ban több száz szociofotót készített Zoborvidék falvairól.
Közigazgatás
Cím: (Šafárikova) 67
Telefon: 0587983114
Fax: 0587883170
E-mail: [email protected]
Honlap: betliar.ocu.sk/sk
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-15:00Zárva
Kedd: 8:00-15:00
Szerda: 8:00-16:00
Csütörtök: 8:00-15:00
Péntek: 8:00-14:00
Kúkelová Helena (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 20 | 2% |
| szlovákok | 872 | 94% |
| ruszinok | 1 | 0% |
| romák | 0 | 0% |
| ukránok | 2 | 0% |
| csehek | 2 | 0% |
| németek | 2 | 0% |
| egyéb | 1 | 0% |
| ismeretlen | 23 | 2% |
| összlétszám | 923 |
Választások
Választásra jogosult: 782
Választási részvétel: 57.42 %
Kiadott boríték: 449
Bedobott boríték: 448Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Kúkelová Helena | 277 | 64.72 % | Független | |
| Tököly Ivan | 151 | 35.28 % | SMER - SD |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Gróf Pavol | 1. körzet | 262 | Független | ||
| Lux Branislav | 1. körzet | 251 | Független | ||
| Ondrej Marek | 1. körzet | 207 | Progresívne Slovensko | ||
| Pitka Lukáš | 1. körzet | 202 | Független | ||
| Čabaiová Katarína | 1. körzet | 199 | Független | ||
| Zatroch Ľubomír | 1. körzet | 199 | SMER - SD | ||
| Fabíniová Zuzana | 1. körzet | 189 | Független | ||
| Straková Veronika | 1. körzet | 146 | Demokrati | ||
| Poťmáková Erika | 1. körzet | 115 | SMER - SD | ||
| Kolesár Ján | 1. körzet | 113 | SMER - SD | ||
| Ďurán Jozef | 1. körzet | 108 | SMER - SD | ||
| Kaňúr Ladislav | 1. körzet | 99 | SMER - SD | ||
| Jakab Albert | 1. körzet | 73 | SMER - SD | ||
| Molnár Tibor | 1. körzet | 53 | SMER - SD |
Választásra jogosult: 782
Választási részvétel: 57.42 %
Bedobott boríték: 444Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Porvažník Marián | 171 | 44.07 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | |
| Trnka Rastislav | 120 | 30.93 % | Független | |
| Šimko Igor | 72 | 18.56 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, REPUBLIKA, PRAVDA, SNS, SV, STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI, Bratia Slovenska | |
| Soročinová Monika Sofiya | 23 | 5.93 % | Független | |
| Kodrazi Džemal | 2 | 0.52 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Domik Michal | 94 | 24.80 % | Független | ||
| Varga Tibor | 85 | 22.43 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bischof Matúš | 72 | 19.00 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Drengubiak Michal | 70 | 18.47 % | Független | ||
| Janická Rudnayová Andrea | 66 | 17.41 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Gallo Gregor | 61 | 16.09 % | Független | ||
| Mrenica Ján | 60 | 15.83 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Kún Štefan | 59 | 15.57 % | Független | ||
| Breuer Zoltán | 56 | 14.78 % | Független | ||
| Burdiga Pavol | 54 | 14.25 % | Független | ||
| Nagy György | 48 | 12.66 % | Független | ||
| Kuhn Ivan | 47 | 12.40 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Slovák Ján | 38 | 10.03 % | Slovenské Hnutie Obrody | ||
| Nemcová Viera | 35 | 9.23 % | SNS | ||
| Takáč Ľubomír | 35 | 9.23 % | REPUBLIKA | ||
| Kuzma Branislav | 30 | 7.92 % | SNS | ||
| Štefan Ján | 30 | 7.92 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Prékopová Katarína | 27 | 7.12 % | Független | ||
| Pamula Peter | 26 | 6.86 % | SNS | ||
| Végső Viktor | 23 | 6.07 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Zubriczky Slavomír | 23 | 6.07 % | Független | ||
| Blahút Stanislav | 22 | 5.80 % | PRAVDA | ||
| Pukanský Miloš | 22 | 5.80 % | Független | ||
| Ben Yagouta Koltášová Eva | 19 | 5.01 % | Független | ||
| Belányi Pavol | 15 | 3.96 % | KSS |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| PS | 119 | 21.06% |
| SMER SD | 104 | 18.41% |
| HLAS - SD | 103 | 18.23% |
| OĽANO-NOVA | 42 | 7.43% |
| SaS | 40 | 7.08% |
| REPUBLIKA | 40 | 7.08% |
| Demokrati | 35 | 6.19% |
| SME RODINA | 27 | 4.78% |
| SNS | 18 | 3.19% |
| LSNS | 11 | 1.95% |
| KDH | 8 | 1.42% |
| KSS | 7 | 1.24% |
| Piráti | 4 | 0.71% |
| MK | 2 | 0.35% |
| Egyéb | 5 | 0.88% |
| Érvényes szavazatok | 565 |
Választásra jogosult: 789
Választási részvétel: 56.78 %
Bedobott boríték: 448| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Korčok Ivan | 191 | 42.63 % | |
| Pellegrini Peter | 185 | 41.29 % | |
| Harabin Štefan | 48 | 10.71 % | |
| Matovič Igor | 9 | 2.01 % | |
| Kubiš Ján | 8 | 1.79 % | |
| Kotleba Marian | 6 | 1.34 % | |
| Forró Krisztián | 1 | 0.22 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 819
Választási részvétel: 40.05 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| PS | 103 | 31.60 % |
| SMER - SD | 60 | 18.40 % |
| REPUBLIKA | 47 | 14.42 % |
| HLAS - SD | 31 | 9.51 % |
| Demokrati | 28 | 8.59 % |
| SaS | 15 | 4.60 % |
| PATRIOT | 10 | 3.07 % |
| SNS | 9 | 2.76 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 6 | 1.84 % |
| ĽSNS | 4 | 1.23 % |
| KDH | 4 | 1.23 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | 0.61 % |
| SOSK | 2 | 0.61 % |
| ZR | 2 | 0.61 % |
| KSS | 2 | 0.61 % |
| KÚ | 1 | 0.31 % |
| Érvényes szavazatok | 326 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Ódor Ľudovít | PS | 71 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 31 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 30 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 26 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 20 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 20 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 20 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 18 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 16 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 13 | ||
| Hojsík Martin | PS | 13 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 10 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 9 | ||
| Šimko Igor | HLAS - SD | 9 | ||
| Wiezik Michal | PS | 8 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 8 | ||
| Ferenčák Ján | HLAS - SD | 8 | ||
| Heger Eduard | Demokrati | 7 | ||
| Slota Pavol | REPUBLIKA | 7 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 7 | ||
| Radačovský Miroslav | PATRIOT | 6 | ||
| Žitňanská Jana | Demokrati | 6 | ||
| Šeliga Juraj | Demokrati | 6 | ||
| Kiča Michal | Demokrati | 6 | ||
| Sulík Richard | SaS | 6 |


