Áttekintés
Dunaszerdahelyi járás
kisközség
Dunaszerdahelyi járás
kisközség
A község a Kisalföldön, a Felső-Csallóköz keleti részén fekszik, Dunaszerdahelytől 5,5 km-re délkeletre, Nyékvárkonytól 5 km-re északkeletre. Mellékutak kötik össze Pódatejeden (3 km) keresztül Dunaszerdahellyel, Nyékvárkonnyal, Albárral (3 km) és Padánnyal (3,5 km). Északról Pódatejed, Hegyéte és Albár, délkeletről Alistál, délről Padány, nyugatról pedig Nyékvárkony községekkel határos.
Közigazgatás
A Nagyszombati kerülethez és a Dunaszerdahelyi járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Pozsony vármegye Dunaszerdahelyi (Alsócsallóközi) járásához tartozott, majd Csehszlovákiához csatolása után mindvégig a (változó területű) Dunaszerdahelyi járáshoz. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Komárom vármegye, Dunaszerdahelyi járás). 1960-1990 között Albárhoz tartozott. Területe (7,71 km²) az elmúlt száz évben nem változott.
Népesség
A község népessége 1910-1939 között egyötödével nőtt és elérte az 523 főt. Önállóságának visszanyerése után, 1991-ben 463, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. Az 1991-2001 közötti periódusra a stagnálás jellemző, 2001-2011 között azonban (főként a betelepülés eredményeként) a népesség 12,6 %-al nőtt, ezzel párhuzamosan a szlovákok aránya csaknem megháromszorozódott és elérte a 11 %-ot.
Történelem
Ősrégi csallóközi falu, amelynek első lakói a nyugati gyepüt védő határőrök voltak. A község királyi birtok volt, 1254-ből származik első ismert írásos említése. A hagyomány szerint Mátyás királynak vadásztanyája volt az itt található erdőben, ahol gyakran és szívesen tartózkodott. Ehhez kapcsolódik az anekdota, miszerint a helyiek azzal váltották ki a király haragját, hogy távollétében kivágták az egyik kedves körtefáját.
Mai jelentősége
A községben magyar alapiskola és óvoda működik. Református temploma egy korábbi fatemplom helyén 1886-ban klasszicista, római katolikus (Nepomuki Szent Jánosnak szentelt) temploma 1869-ben neoklasszicista stílusban épült.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
MÁD. Magyar falu Posony Várm. földes Urai több Uraságok, lakosai kevés katolikusok, és többen reformátusok fekszik Albárhoz nem meszsze, Alistál, és Perényi pusztával határos; határja leg inkább rozsot terem, káposztát, kukoritzát középszerűen, erdője nints, réttye kevés, piatza Szerdahelyen és Samarján van.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Mad (Nagy), magyar falu, Poson vmegyében, Szerdahelytől délre 1/2 órányira. Táplál 316 kath., 3 evang., 285 ref., 13 zsidó lak. Ref. anyaszentegyház, s ekklézsia. Határának egy része vizenyős; rétje, legelője bőven, sok burgonya. Közönséges vélekedés, hogy hajdan Corvin Mátyás itt gyakran mulatozott, s innen származott azon anekdota is, mintha egyszer távollétében a nagy-madiak egy kedves kis körtvély-fáját kivágván, őket megátkozta, s „csiribiri rosz embereknek.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Mad, alsócsallóközi magyar kisközség, 96 házzal és 470, egyenlő részben róm. kath. és ev. ref. vallású lakossal. Királyi birtok volt, a hol a hagyomány szerint Mátyás király gyakran tartózkodott. Ismeretes a Mátyás korabeli népregékből is. A király vadásztanyája állítólag a község mellett elterülő nagy erdőben lett volna. A község újabbkori nemesi birtokosait nem ismerjük. Református temploma 1788-ban épült. 1847-ben az egész község a templommal és a paplakkal együtt leégett. A falu postája Dunaszerdahely, távírója és vasúti állomása pedig Albár.
Déry Sári
Közigazgatás
Cím: Nagymad (Mad) 200
Telefon: 0315513126
Fax: 0315513126
E-mail: [email protected]
Honlap: obecmad.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 08:00-12:00; 13:00-16:00Zárva
Kedd: 08:00-12:00; 13:00-16:00
Szerda: 08:00-12:00; 13:00-16:00
Csütörtök: 08:00-12:00; 13:00-16:00
Péntek: 08:00-12:00; 13:00-16:00
László Gabriel (Magyar Szövetség - Maďarská aliancia, SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 486 | 85% |
| szlovákok | 61 | 11% |
| csehek | 0 | 0% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 0 | 0% |
| ismeretlen | 24 | 4% |
| összlétszám | 571 |
Választások
Választásra jogosult: 509
Választási részvétel: 79.17 %
Kiadott boríték: 403
Bedobott boríték: 403Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| László Gabriel | 229 | 57.39 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia, SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia | |
| Bartalos Richard | 170 | 42.61 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Bartalos Richard | 1. körzet | 241 | Független | ||
| Bartalos Július | 1. körzet | 211 | Független | ||
| László Gábor | 1. körzet | 181 | Független | ||
| Bartalos Tomáš | 1. körzet | 156 | Független | ||
| Bíró Gejza | 1. körzet | 155 | Független | ||
| Kántor Erika | 1. körzet | 152 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bogyai Eugen | 1. körzet | 147 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kozmér Ádám | 1. körzet | 129 | Független | ||
| Bartalos Július | 1. körzet | 121 | Független | ||
| Bachman Beňadik | 1. körzet | 116 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bartalosová Edita | 1. körzet | 87 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Lubinszký Ernest | 1. körzet | 67 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Választásra jogosult: 509
Választási részvétel: 72.10 %
Bedobott boríték: 365Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | 277 | 84.97 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Viskupič Jozef | 28 | 8.59 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | |
| Hambálek Peter | 7 | 2.15 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | |
| Dohál Róbert | 5 | 1.53 % | ApS | |
| Pollák Štefan | 5 | 1.53 % | SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA | |
| Lančarič Matej | 3 | 0.92 % | Független | |
| Cehlárik Jaroslav | 1 | 0.31 % | PRAVDA |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Menyhárt József | 220 | 64.90 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Nagy József | 202 | 59.59 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Hájos Zoltán | 197 | 58.11 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Balódi Ladislav | 150 | 44.25 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Orosz Csaba | 128 | 37.76 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pálinkás Évi | 127 | 37.46 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bacsó László | 122 | 35.99 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Heringes Walter | 107 | 31.56 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Polák Ladislav | 102 | 30.09 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bindics László | 82 | 24.19 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Szelle Erika | 77 | 22.71 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Miške Tomáš | 56 | 16.52 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Váradi Krisztián | 45 | 13.27 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Antal Karol | 40 | 11.80 % | Független | ||
| Nagy Attila | 37 | 10.91 % | PRAVDA | ||
| Vass Jozef | 36 | 10.62 % | PRAVDA | ||
| Lengyel Tomáš | 33 | 9.73 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Cseh Peter | 31 | 9.14 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Horony Štefan | 31 | 9.14 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Pollák Peter | 26 | 7.67 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Štuller Peter | 24 | 7.08 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Rudický Norbert | 22 | 6.49 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Szabó Michal | 22 | 6.49 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Nagyová Emília | 19 | 5.60 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Vermes Adam | 19 | 5.60 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 187 | 60.32% |
| SMER SD | 56 | 18.06% |
| PS | 16 | 5.16% |
| OĽANO-NOVA | 13 | 4.19% |
| HLAS - SD | 9 | 2.90% |
| SaS | 6 | 1.94% |
| REPUBLIKA | 5 | 1.61% |
| Modrí, Most-Híd | 4 | 1.29% |
| SME RODINA | 3 | 0.97% |
| KDH | 2 | 0.65% |
| LSNS | 2 | 0.65% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 2 | 0.65% |
| Egyéb | 5 | 1.61% |
| Érvényes szavazatok | 310 |
Választásra jogosult: 485
Választási részvétel: 37.73 %
Bedobott boríték: 183| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Forró Krisztián | 92 | 50.55 % | |
| Pellegrini Peter | 65 | 35.71 % | |
| Korčok Ivan | 18 | 9.89 % | |
| Harabin Štefan | 5 | 2.75 % | |
| Kotleba Marian | 2 | 1.10 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kubiš Ján | 0 | 0.00 % | |
| Matovič Igor | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 491
Választási részvétel: 37.27 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 130 | 71.82 % |
| SMER - SD | 24 | 13.26 % |
| PS | 12 | 6.63 % |
| HLAS - SD | 6 | 3.31 % |
| REPUBLIKA | 4 | 2.21 % |
| Demokrati | 3 | 1.66 % |
| MySlovensko | 1 | 0.55 % |
| ZR | 1 | 0.55 % |
| Érvényes szavazatok | 181 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 95 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 69 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 21 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 15 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 12 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 12 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 11 | ||
| Iván Tamás | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 9 | ||
| Mészáros Anikó | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 8 | ||
| Brunczlík Viktor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 7 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 7 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 4 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 4 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 4 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 3 | ||
| Miklós László | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 3 | ||
| Herbácskóová Anita | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 2 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 2 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 2 | ||
| Váradi Krisztián | PS | 2 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 2 | ||
| Pinke Loretta | HLAS - SD | 2 | ||
| Semeth Vojtech | HLAS - SD | 2 |


