Áttekintés
Galántai járás
kisközség
Galántai járás
kisközség
A község a Kisalföldön, a Mátyusföld keleti részén, az Alsó-Vágmente kistájon fekszik, a Vág jobb partjának közelében, Galántától 5,5 km-re keletre, Vágsellyétől 7,5 km-re északnyugatra, a Dernye-patak mentén. A 75-ös országos főút Galánta és Vágsellye közti szakasza, valamint az erről az útról a falutól keletre leágazó, Szered felé vezető mellékút halad keresztül a községen, mellékút köti össze a szomszédos (1,5 km) Tósnyárasddal is. Határának egy részét 1985 óta a Vágkirályfai-víztároló vize borítja. Nyugatról Galánta, délről Tósnyárasd, délkeletről Vágkirályfa, keletről Sopornya, északról pedig Vága községekkel határos.
Közigazgatás
A Nagyszombati kerülethez és a Galántai járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Pozsony vármegye Galántai járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után végig a (változó területű) Galántai járáshoz tartozott. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Nyitra-Pozsony k.e.e. vármegye, Galántai járás). Területe 1910/1939-hez képest (13,09 km²) 73 hektárral (5,6 %) növekedett, amikor a Vágkirályfai-víztározó kialakításakor kiigazították Sopornyával közös határvonalát.
Népesség
1910-ben 1457, 1939-ben 1606, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. Az elkövetkező fél évszázadban csökkent a lakosságszám, 1991-re 1306 főre. Az ezután következő két évtizedre kismértékű népességnövekedés (14,8 %) jellemző. Az 1945 utáni kitelepítés és lakosságcsere során kerültek nagyobb tömegben szlovák nemzetiségűek a községbe, arányuk 1991-2011 között 19,1 %-ról 33,1 %-ra nőtt, de a lakosság többsége továbbra is magyar nemzetiségű. A községben roma közösség (6,4 %) is él. A lakosság többsége (71,1 %) római katolikus vallású, az evangélikusok aránya 1921 óta 13,8 %-ról 6,1 %-ra csökkent.
Történelem
A település első írásos nyoma az Árpád-kor végéről származik. Középkori történetéről szinte semmit nem tudunk, IV. Béla óta nemesi község volt, Harcosgyepi-dűlőjében határőrfalu lehetett. Ugyancsak az Árpád-kor végén említik a szomszédságában a mára elpusztult Kishegy falut. A 17. században a Kajali, egy évszázaddal később a Kamocsay és a Soós családok neve tűnik fel birtokosként.
Mai jelentősége
A községben magyar alapiskola, óvoda és könyvtár működik. Római katolikus (Rózsafüzér Királynője-) temploma a 16. században épült reneszánsz stílusban, mai alakját a 19. század végén nyerte el, evangélikus temploma 1898-ban épült neogótikus stílusban.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
KAJAL. Magyar nemes falu Posony Várm. földes Urai c. Boronkay, és több Uraságok, lakosai katolikusok, és más vallásúak, Plébániája 1780dikban állíttatott fel; és az előtt Galántához tartozott, G. Batthyáni Fülep nevezetes fundátziót tett a’ Plébánusnak tartására, fekszik Galántához 2/4 mértföldnyire, határja középszerű, réttye, erdeje van.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Kajal, magyar falu, Pozsony vmegyében, Galanthához keletre 1 órányira. Lakja 986 kath., 165 evang., 26 reform., 28 zsidó. Kath. paroch. templom. Sok rét és legelő; nagy juhtenyésztés. F. u. többen. Ut. p. Szered.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Kajal, a budapest-bécsi vasútvonal közelében fekszik. Magyar kisközség, 296 házzal és 1465, nagyobb részben róm. kath. vallású lakossal, kik mellett azonban az evangélikusok is elég szép számmal vannak. E község első nyomára 1628-ban találunk Petrus et Georgius de Kyal nemesek nevében. Régi birtokviszonyait, illetőleg régi nemesi birtokosait nem ismerjük; csak 1754-ben merűlnek fel a Kamocsay és Soós családok, kik között egy itteni birtok miatt pör folyik.
Magyar Katolikus Lexikon
Kajal, Nemeskajal, v. Pozsony vm. (Kajal, Szl.): plébánia a v. esztergomi főegyhm. szeredi esp. ker-ében. - Galánta filiájából 1781: alapították. Tp-át 1600 e. Rózsafüzér Kirnője tit-ra sztelték. Anyanyelve 1880: m.; 1940: m., szl. - Filiája 1917: Tósnyárasd. - Lakói 1940: 1294 r.k., 201 ev., 7 ref., 14 izr., össz. 1516 ; 1991: össz. 1306, m. 1049 (80,32%); 2001: össz. 1417, m. 1004 (70.85%). ** Némethy 1894:123. - Gerecze II:658. - Schem. Strig. 1917:203.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Nemeskajal. Azelőtt Kajal. Régi birtokviszonyai, illetőleg egykori nemesi birtokaira nézve nem áll adat rendelkezésünkre, de bizonyos, hogy lakosai IV. Béla királytól nemességet nyertek. A község nevének nyomát elsőnek a Kayal nemzetség nevében leljük a XVII. század elejéről. A XVIII. század közepén a Kamocsay- és Soós-családok bírják. 1813-ban és 1810ben árvíz, többször tűzvész pusztította.
K. Thúry György (szerk.): Nyitra - Pozsony közigazgatásilag egyelőre egyesített vármegyék. A felvidéki útmutató gyűjteménye (1940)
Nemeskajal kk. galántai járás. A község az Árpádok korában keletkezett. Az őshitű magyarság nagy harcok árán tünt el a községből, ennek emléke a „Harcos dülő". A község lakosságának egyrésze II. Mátyás alatt nemességet kapott. A reformáció és ellenreformáció idején élénk vallási villongások színhelye. Árvíz és kolera többször pusztított a községben.
Chemez Árpád
Meisel Tibor
Közigazgatás
Cím: Fő utca (Hlavná) 20
Telefon: 0317811281
Fax: 0317811281
E-mail: [email protected]
Honlap: kajal.sk/
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-12:00, 13:00-16:00Zárva
Kedd: 8:00-12:00, 13:00-16:00
Szerda:8:00-12:00, 13:00-16:30
Csütörtök: nincs ügyyfélfogadás
Péntek: 8:00-12:00
Madarász Peter (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 783 | 50% |
| szlovákok | 616 | 40% |
| ruszinok | 2 | 0% |
| romák | 3 | 0% |
| ukránok | 1 | 0% |
| csehek | 4 | 0% |
| németek | 2 | 0% |
| egyéb | 6 | 0% |
| ismeretlen | 137 | 9% |
| összlétszám | 1 554 |
Választások
Választásra jogosult: 1235
Választási részvétel: 54.33 %
Kiadott boríték: 671
Bedobott boríték: 670Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Madarász Peter | 397 | 60.06 % | Független | |
| Čandal Tibor | 139 | 21.03 % | SMER - SD | |
| Bittera Andreas | 125 | 18.91 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Farkasová Lívia | 1. körzet | 429 | Független | ||
| Poláková Anikó | 1. körzet | 375 | Független | ||
| Varga Miroslav | 1. körzet | 363 | Független | ||
| Vargová Miroslava | 1. körzet | 343 | Független | ||
| Szendrődi Zoltán | 1. körzet | 335 | Független | ||
| Kiss Július | 1. körzet | 291 | Független | ||
| Rigó Patrik | 1. körzet | 291 | Független | ||
| Čandal Tibor | 1. körzet | 240 | SMER - SD | ||
| Bittera Andreas | 1. körzet | 235 | Független | ||
| Kovács Ľudovít | 1. körzet | 205 | Független | ||
| Petrová Pamela | 1. körzet | 193 | Független |
Választásra jogosult: 1 235
Választási részvétel: 41.78 %
Bedobott boríték: 516Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | 271 | 58.03 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Viskupič Jozef | 137 | 29.34 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | |
| Cehlárik Jaroslav | 20 | 4.28 % | PRAVDA | |
| Hambálek Peter | 16 | 3.43 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | |
| Lančarič Matej | 11 | 2.36 % | Független | |
| Pollák Štefan | 7 | 1.50 % | SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA | |
| Dohál Róbert | 5 | 1.07 % | ApS |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Berényi József | 259 | 55.82 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Takáč Zsolt | 218 | 46.98 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Forró Krisztián | 205 | 44.18 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Agócs Gergely | 168 | 36.21 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kolek Peter | 157 | 33.84 % | Független | ||
| Marsall János | 157 | 33.84 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Biró László | 155 | 33.41 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bottka Juraj | 106 | 22.84 % | Független | ||
| Zsidrová Klaudia | 101 | 21.77 % | PRAVDA | ||
| Kacz Éva | 91 | 19.61 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Horváth Zoltán | 69 | 14.87 % | Független | ||
| Mýtniková Valéria | 64 | 13.79 % | Független | ||
| Halász Juraj | 45 | 9.70 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Štibráni Miroslav | 37 | 7.97 % | Független | ||
| Vajdová Marta | 37 | 7.97 % | Független | ||
| Ferenc Marián | 31 | 6.68 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Hanuliaková Jana | 31 | 6.68 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Lipták Kristián | 29 | 6.25 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Dovina Juraj | 28 | 6.03 % | Független | ||
| Tankó Viliam | 28 | 6.03 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Szekera Roland | 27 | 5.82 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Luknár Lukáš | 23 | 4.96 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Krommer Gábor | 22 | 4.74 % | Független | ||
| Švehla Anton | 20 | 4.31 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Šúry Ľuboš | 19 | 4.09 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 239 | 32.56% |
| SMER SD | 128 | 17.44% |
| PS | 102 | 13.90% |
| OĽANO-NOVA | 93 | 12.67% |
| HLAS - SD | 48 | 6.54% |
| SaS | 28 | 3.81% |
| REPUBLIKA | 26 | 3.54% |
| SME RODINA | 18 | 2.45% |
| SNS | 13 | 1.77% |
| Demokrati | 11 | 1.50% |
| LSNS | 8 | 1.09% |
| KDH | 5 | 0.68% |
| Modrí, Most-Híd | 5 | 0.68% |
| SOS | 3 | 0.41% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 3 | 0.41% |
| Egyéb | 4 | 0.54% |
| Érvényes szavazatok | 734 |
Választásra jogosult: 1 277
Választási részvétel: 43.93 %
Bedobott boríték: 561| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Korčok Ivan | 187 | 33.51 % | |
| Forró Krisztián | 165 | 29.57 % | |
| Pellegrini Peter | 126 | 22.58 % | |
| Harabin Štefan | 53 | 9.50 % | |
| Matovič Igor | 18 | 3.23 % | |
| Kubiš Ján | 5 | 0.90 % | |
| Dubovský Patrik | 3 | 0.54 % | |
| Švec Róbertvisszalépett | 1 | 0.18 % | |
| Kotleba Marian | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 1 270
Választási részvétel: 24.57 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| PS | 87 | 29.29 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 76 | 25.59 % |
| SMER - SD | 56 | 18.86 % |
| REPUBLIKA | 24 | 8.08 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 16 | 5.39 % |
| HLAS - SD | 12 | 4.04 % |
| SaS | 11 | 3.70 % |
| Demokrati | 7 | 2.36 % |
| KDH | 3 | 1.01 % |
| SNS | 2 | 0.67 % |
| PATRIOT | 1 | 0.34 % |
| SRDCE - SNJ | 1 | 0.34 % |
| KSS | 1 | 0.34 % |
| Érvényes szavazatok | 297 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Ódor Ľudovít | PS | 74 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 45 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 29 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 26 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 20 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 19 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 18 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 16 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 14 | ||
| Hojsík Martin | PS | 13 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 13 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 10 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 9 | ||
| Pollák Peter | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 9 | ||
| Mészáros Anikó | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 6 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 6 | ||
| Sulík Richard | SaS | 6 | ||
| Váradi Krisztián | PS | 6 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 6 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 6 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 4 | ||
| Klenovics Gábor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 4 | ||
| Wiezik Michal | PS | 4 | ||
| Poliačik Martin | PS | 4 |
