Áttekintés
Lévai járás
kisközség
Lévai járás
kisközség
A község az Alsó-Garammente kistájon, a Garam jobb partjának közelében fekszik, sík vidéken. Településrészei, Nemesoroszi és Kispeszek egymástól 1,5 km-re fekszenek, Kispeszek az Ipolymenti-hátság 200 m fölé magasodó dombvidékének lábánál fekszik. Területén két erdő is található (Bungyi- és Galagonya-erdő), a Bassa-erdőt a 19. század óta kiirtották.
Közigazgatás
A Nyitrai kerülethez és a Lévai járáshoz tartozó község. Nemesoroszi kisközségként 1920-ig Bars vármegye Lévai járásához, Kispeszek pedig Hont vármegye Vámosmikolai járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolásuk után mindkét község a Zselízi járáshoz tartozott 1923-tól 1960-ig, majd a járás megszüntetése után a Lévai járáshoz. 1938-1945 között mindkét községet visszacsatolták Magyarországhoz (Bars-Hont k.e.e.
Népesség
Elődközségeinek 1910-ben 1028, 1921-ben 963, 1939-ben pedig 1068, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű és túlnyomórészt római katolikus vallású lakosuk volt, a reformátusok a lakosság mintegy 1/5-ét tették ki. Nemesoroszit különösen súlyosan érintette a lakosságcsere, magyar lakosságának mintegy felét kitelepítették és 382 szlovák telepes érkezett a községbe, ezzel alapvetően megváltozott etnikai arculata.
Történelem
Nemesoroszit 1293-ban "Vruzi" néven említik először. Kezdetben helyi nemesek birtoka, később a Kazy és Litassy családé. 1601-ben az esztergomi érsekség a birtokosa. 1828-ban 48 házában 305 lakos élt. Lakói főként mezőgazdasággal foglalkoztak. 1848-ban csaknem az egész falu leégett. A trianoni békeszerződésig Bars vármegye Lévai járásához tartozott.
Mai jelentősége
A községben szlovák óvoda és alapiskola működik. Szűz Mária mennybevételének szentelt római katolikus temploma 1775-ben épült barokk-klasszicista stílusban, a református templom pedig 1786-ban klasszicista stílusban. A Kazy-kúria szintén 18. századi műemlék. A Nemesorosziban született Ozsvald Árpád emlékét emlékszoba őrzi.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
Nemes Oroszi, és Kis Oroszka. Két magyar faluk Bars Várm. földes Urai Kis Oroszkának, a’ Lekéri Apáturaság, amannak pedig több Urak, fekszenek amaz Lévához más fél mértföldnyire; ez pedig Lekérnek szomszédságában, mellynek filiája, határjok jó, földgyeik termékenyek, malma egyiknek helyben, piatzok három, fájok réttyek, legelőjök van. PESZEK. Nagy Peszek, Kis Peszek.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Nemes-Oroszi, magyar falu, Bars vmegyében, Honth vmegye szélén: 297 kath., 180 ref. lak. Kath. és ref. anyatemplomok. Lakosai sok marhát nevelnek, s fát a Garam füzeseiben kapnak. A verebélyi praed. székhez tartozik. Ut. p. Léva. Kis-Peszek, magyar falu, Honth vmegyében, Bars vmegye szélén a Szikincze vizénél. 63 kath., 2 ev., 12 ref. lak. Szőlőhegy. F. u. többen. Ut. p. Zeliz.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Nemesoroszi, a Garamvölgyben fekvő magyar kisközség, 2/3 részben katholikus és 1/2 részben református vallású lakosokkal. Számuk 797. Az esztergomi káptalan levéltárában neve egy határjárás alkalmából 1307-ben már előfordul. Kezdetben érseki birtok volt és a verebélyi székhez tartozott. Később a Kazy család lett a földesura, mely itt most is birtokos.
Magyar Katolikus Lexikon
Nemesoroszi, v. Bars vm. (Kukučínov, Szl.): plébánia a v. esztergomi főegyhm. lekéri esp. ker-ében. - 1774: alapították. Tp-át Nagyboldogasszony tit-ra sztelték. Kegyura 1880: az esztergomi érs. Anyanyelve 1880: m.; 1940: m., szl. - Filiái 1917: Nagypeszek, Tergenye. - Kő József plnos (1902-56) 1950-53: börtönben volt. - Lakói 1940: 767 r.k., 1 g.k., 2 ev., 183 ref., 8 izr., össz. 961; 1991: 230 m. (38,46%), össz. 598; 2001: 194 m. (32,61%), össz. 595. ** Némethy 1894:201. - Gerecze II:160. (tp. 1775) - Schem. Strig. 1917:62. - Hetényi Varga I:151.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Nemesoroszi. Történeti kezdetei a XIII. század végére tehetők. Egy 1307-ben kelt oklevél már említést tesz létezéséről. Ezidőtájt a verebélyi szék alá tartozott és érseki birtok volt. Évszázadok óta a Kazy-család fészke. A községet a Garam sűrűn megismétlődő áradásai eredeti települési helyéről elkényszerítették: a község eredetileg a Feloroszi dűlőn települt, de mai helyén is ki van téve a Garam kiöntéseinek.
Szobonya Mihály
Ozsvald Árpád
Közigazgatás
Cím: Nemesoroszi (Kukučínov) 19
Telefon: 0367799176
Fax: 0367799176
E-mail: [email protected]
Honlap: kukucinov.ocu.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 7:30-15:30Zárva
Kedd: 7:30-15:30
Szerda: 7:30-17:00
Csütörtök: nincs ügyfélfogadás
Péntek: 7:30-14:00
Zikmund Jakub (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 97 | 17% |
| szlovákok | 418 | 71% |
| romák | 1 | 0% |
| csehek | 6 | 1% |
| németek | 0 | 0% |
| lengyelek | 1 | 0% |
| egyéb | 0 | 0% |
| ismeretlen | 64 | 11% |
| összlétszám | 587 |
Választások
Választásra jogosult: 462
Választási részvétel: 62.12 %
Kiadott boríték: 287
Bedobott boríték: 287Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Zikmund Jakub | 161 | 56.89 % | Független | |
| Virág Alexander | 85 | 30.04 % | Független | |
| Ikréni Juraj | 37 | 13.07 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Tőke Tibor | 1. körzet | 168 | Független | ||
| Miškov Erik | 1. körzet | 163 | Független | ||
| Ridegová Soňa | 1. körzet | 144 | Független | ||
| Virág Róbert | 1. körzet | 142 | SMER - SD | ||
| Bankóová Anna | 1. körzet | 131 | Független | ||
| Lešniaková Iveta | 1. körzet | 130 | SMER - SD | ||
| Banda Mikuláš | 1. körzet | 113 | SMER - SD | ||
| Lešniak Marek | 1. körzet | 112 | SMER - SD | ||
| Semanová Gabriela | 1. körzet | 105 | Progresívne Slovensko | ||
| Pavlovics Ladislav | 1. körzet | 94 | Független |
Választásra jogosult: 462
Választási részvétel: 26.41 %
Bedobott boríték: 122Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Becík Branislav | 53 | 51.96 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, SNS, REPUBLIKA, PRAVDA, Bratia Slovenska | |
| Csenger Tibor | 21 | 20.59 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Varga Henrich | 21 | 20.59 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | |
| Blaško Erik | 4 | 3.92 % | Jednota Slovanov | |
| Suchan Karol | 2 | 1.96 % | SLOVEXIT | |
| Švec Róbert | 1 | 0.98 % | Slovenské Hnutie Obrody | |
| Čuláková Jolana | 0 | 0.00 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Csenger Tibor | 34 | 34.34 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Mančík Gabriel | 25 | 25.25 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Fekete Zoltán | 21 | 21.21 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Földesi Marek | 19 | 19.19 % | Független | ||
| Krtík Ján | 18 | 18.18 % | Független | ||
| Szalma Ervín | 18 | 18.18 % | Független | ||
| Földi Gabriel | 16 | 16.16 % | Független | ||
| Bátovský Martin | 14 | 14.14 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Csonka Ákos | 14 | 14.14 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Farkas Attila | 14 | 14.14 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kollár Roman | 14 | 14.14 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Kuny Vladimír | 14 | 14.14 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Števková Petra | 14 | 14.14 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bögi Pathó Melinda | 13 | 13.13 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Antal Nyustin Ágnes | 12 | 12.12 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bielik Hajdamárová Eva | 12 | 12.12 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Baláž Slavomír | 11 | 11.11 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Burčo Peter | 11 | 11.11 % | Független | ||
| Éhn Peter | 11 | 11.11 % | Független | ||
| Hodoši Mário | 10 | 10.10 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Slavkovská Henrieta | 10 | 10.10 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bajo Holečková Martina | 9 | 9.09 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bráz Ján | 9 | 9.09 % | SLOVEXIT | ||
| Mácsadi István | 9 | 9.09 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Trňanová Daniela | 9 | 9.09 % | Független |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| HLAS - SD | 54 | 24.22% |
| SMER SD | 52 | 23.32% |
| OĽANO-NOVA | 35 | 15.70% |
| PS | 30 | 13.45% |
| REPUBLIKA | 13 | 5.83% |
| MK | 12 | 5.38% |
| SaS | 10 | 4.48% |
| SME RODINA | 8 | 3.59% |
| KDH | 2 | 0.90% |
| Piráti | 2 | 0.90% |
| SNS | 1 | 0.45% |
| LSNS | 1 | 0.45% |
| PRINCÍP | 1 | 0.45% |
| Modrí, Most-Híd | 1 | 0.45% |
| Demokrati | 1 | 0.45% |
| Érvényes szavazatok | 223 |
Választásra jogosult: 447
Választási részvétel: 33.11 %
Bedobott boríték: 148| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 71 | 48.30 % | |
| Korčok Ivan | 38 | 25.85 % | |
| Harabin Štefan | 15 | 10.20 % | |
| Matovič Igor | 12 | 8.16 % | |
| Forró Krisztián | 8 | 5.44 % | |
| Dubovský Patrik | 1 | 0.68 % | |
| Kotleba Marian | 1 | 0.68 % | |
| Kubiš Ján | 1 | 0.68 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 453
Választási részvétel: 14.57 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER - SD | 25 | 39.68 % |
| HLAS - SD | 12 | 19.05 % |
| REPUBLIKA | 8 | 12.70 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | 7.94 % |
| PATRIOT | 3 | 4.76 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | 4.76 % |
| PS | 2 | 3.17 % |
| MySlovensko | 1 | 1.59 % |
| Demokrati | 1 | 1.59 % |
| SNS | 1 | 1.59 % |
| ĽSNS | 1 | 1.59 % |
| SaS | 1 | 1.59 % |
| Érvényes szavazatok | 63 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 14 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 13 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 8 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 8 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 6 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 5 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 4 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 4 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 4 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 3 | ||
| Döme Gabriel | SMER - SD | 3 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 2 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | ||
| Radačovský Miroslav | PATRIOT | 1 | ||
| Radačovský Michal | PATRIOT | 1 | ||
| Holešovský Zdenek | PATRIOT | 1 | ||
| Michaláková Gabriela | PATRIOT | 1 | ||
| Magátová Monika | MySlovensko | 1 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 1 | ||
| Šimkovičová Martina | SNS | 1 | ||
| Kotleba Marian | ĽSNS | 1 | ||
| Kotleba Marek | ĽSNS | 1 | ||
| Marcinková Vladimíra | SaS | 1 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 1 |


