Áttekintés
Aranyosmaróti járás
kisközség
Néver a Zoboralja kistáj (Zsitvamenti-hátság) keleti részén, a Tríbecs-hegység déli előterében, a Dervence-patak (Drevenica) partján fekszik, 175 méteres tengerszint feletti magasságban, Nyitrától 18 km-re keletre, Aranyosmaróttól 10 km-re nyugatra. Határa 165-220 méteres magasságban fekvő, enyhén hullámzó dombvidék, csaknem teljes egészében mezőgazdaságilag művelt terület, erdeje és külterületi lakott helye nincs.
Közigazgatás
A Nyitrai kerülethez és az Aranyosmaróti járáshoz (1996. július 23. óta) tartozó község. 1881-ben az addig Bars és Nyitra vármegyék között megosztott falut (a határt évszázadokon át a Dervence-patak alkotta) teljes egészében Bars vármegyéhez csatolták. 1920-ig kisközségként Bars vármegye Aranyosmaróti járásához tartozott, majd Csehszlovákiához csatolása után 1960-ig az Aranyosmaróti, 1960-1996 között a Nyitrai járáshoz.
Népesség
Néver a zoboraljai magyar nyelvszigethez keletről csatlakozó, a szlovák-magyar nyelvhatáron fekvő, a 20. század elején még vegyes szlovák-magyar, mára túlnyomórészt szlovák nemzetiségű (2011-ben 89,6 %) község. Az egykori kisnemesi faluban a 18. századtól került többségbe a szlovákság. 1910-ben még a lakosság több mint egyharmada (35,9 %), 1921-ben már csak 7 százaléka vallotta magát magyarnak.
Történelem
A falu első írásos említése 1156-ból ered, amikor „Neuerci” néven szerepelt. Neve szláv személynévi eredetű (jelentése „hitetlen”). Első templomáról már a 12. századból tudomásunk van. 1275-ben Neuir, 1295-ben Neuer, 1372-pedig Newery formában említik az okiratok. A középkorban az esztergomi érsekség birtoka volt (királyi hálóhordozók lakták), később a verebélyi és szentgyörgyi érseki székhez tartozó kisnemesi falu.
Mai jelentősége
A mezőgazdasági jellegű községben szlovák nevelési nyelvű óvoda található. Szent Istvánnak szentelt római katolikus temploma 1760-1772 között épült barokk-klasszicista stílusban. Kastélya a 17. század végén reneszánsz stílusban épült, 1820-ban klasszicista stílusban átalakították. Jelenleg romos állapotban van.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
NÉVER. Néverice. Tót falu Bars Várm. földes Urai több Uraságok, lakosai katolikusok, és másfélék, fekszik Csiffráthoz nem meszsze, és annak filiája, határja is hozzá hasonlító, piatza Aranyos Maróton egy mértföldnyire, ’s másútt is; vagyonnyai külömbfélék.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Néver, tót falu, Bars vgyében, Nyitra vármegye szélén: 401 kath., 3 evang. lak. F. u. gr. Forgács. Ut. p. Nyitra.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Néver, Nyitra vármegye határán fekvő tót kisközség, 586 róm. kath. vallású lakossal. A községben több nemesi kúria van. A gróf Tolvay-féle kúria 1700-ban épült, később a Bacskádyak tulajdonába került, kiktől Matyasovszky Lipót kúriai biró vette meg és most özvegye bírja. A Pereszlényi-féle kúria 1838-ban épült és most Conlegner Károly tulajdona. A Jeszenszky-féle kastély Puszta-Határon 1820 körül épült és előbb Szirányi József, majd báró Lindeloff Henrik tulajdonába került, a ki átalakíttatta és megnagyobbíttatta.
Helységnévtár
Néver (Nevér), [Finta és Pusztahatár p.], rk. 523 Lédec, ág. 1 - , izr. - Lédecz és Nagy-Szelecsény.
Conlegner Károly
Közigazgatás
Cím: (Hlavná) 119
Telefon: 0376315221
Fax: 0376424804
E-mail: [email protected]
Honlap: neverice.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 7:30-15:30Zárva
Kedd: 7:30-15:30
Szerda: 7:30-15:30
Csütörtök: 7:30-15:30
Péntek: 7:30-15:30
Kajaba Roman (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 4 | 1% |
| szlovákok | 670 | 97% |
| csehek | 2 | 0% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 0 | 0% |
| ismeretlen | 16 | 2% |
| összlétszám | 692 |
Választások
Választásra jogosult: 561
Választási részvétel: 73.98 %
Kiadott boríték: 415
Bedobott boríték: 415Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Kajaba Roman | 228 | 55.61 % | Független | |
| Minár Miroslav | 178 | 43.41 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Zachariaš Pavol | 1. körzet | 264 | Független | ||
| Galo Michal | 1. körzet | 248 | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Gubo Marián | 1. körzet | 220 | Független | ||
| Urban Peter | 1. körzet | 209 | Független | ||
| Teplanská Ingrid | 1. körzet | 198 | Független | ||
| Masár Martin | 1. körzet | 179 | Független | ||
| Nemček Juraj | 1. körzet | 162 | Független | ||
| Šmiriak Michal | 1. körzet | 158 | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Masárová Tajana | 1. körzet | 142 | KDH | ||
| Minár Miroslav | 1. körzet | 115 | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Kohút Matúš | 1. körzet | 100 | KDH | ||
| Vaňová Bibiána | 1. körzet | 94 | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Michalka Andrej | 1. körzet | 93 | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Balková Erika | 1. körzet | 78 | KDH |
Választásra jogosult: 561
Választási részvétel: 61.50 %
Bedobott boríték: 341Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Becík Branislav | 215 | 68.47 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, SNS, REPUBLIKA, PRAVDA, Bratia Slovenska | |
| Varga Henrich | 68 | 21.66 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | |
| Čuláková Jolana | 12 | 3.82 % | Független | |
| Blaško Erik | 10 | 3.18 % | Jednota Slovanov | |
| Švec Róbert | 5 | 1.59 % | Slovenské Hnutie Obrody | |
| Csenger Tibor | 3 | 0.96 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Suchan Karol | 1 | 0.32 % | SLOVEXIT |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Balážová Marta | 74 | 24.42 % | Független | ||
| Fintor Ján | 67 | 22.11 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Garaj Milan | 64 | 21.12 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Vrábel Milan | 58 | 19.14 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Husár Dušan | 55 | 18.15 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Debnár Ivan | 53 | 17.49 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Benc Ľubomír | 52 | 17.16 % | Független | ||
| Ďuriš Zdenko | 41 | 13.53 % | Konzervatívci | ||
| Páleník Marek | 41 | 13.53 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Holý Peter | 40 | 13.20 % | REPUBLIKA | ||
| Balázs Boris | 36 | 11.88 % | Konzervatívci | ||
| Kozolka Tomáš | 34 | 11.22 % | Független | ||
| Holý Miroslav | 25 | 8.25 % | REPUBLIKA | ||
| Šabík Bohumír | 25 | 8.25 % | REPUBLIKA | ||
| Mezei Ján | 20 | 6.60 % | Konzervatívci | ||
| Ivanovičová Klaudia | 18 | 5.94 % | Független | ||
| Fejfárová Andrea | 17 | 5.61 % | Független | ||
| Kováč Martin | 11 | 3.63 % | Független | ||
| Jurík Štefan | 10 | 3.30 % | SLOVEXIT | ||
| Malý Patrik | 8 | 2.64 % | Független | ||
| Krajčovič Róbert | 4 | 1.32 % | ĽS Naše Slovensko |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER SD | 157 | 37.47% |
| HLAS - SD | 85 | 20.29% |
| PS | 49 | 11.69% |
| SNS | 33 | 7.88% |
| OĽANO-NOVA | 25 | 5.97% |
| REPUBLIKA | 24 | 5.73% |
| SaS | 16 | 3.82% |
| KDH | 14 | 3.34% |
| SME RODINA | 9 | 2.15% |
| Piráti | 2 | 0.48% |
| Demokrati | 2 | 0.48% |
| Egyéb | 3 | 0.72% |
| Érvényes szavazatok | 419 |
Választásra jogosult: 552
Választási részvétel: 57.97 %
Bedobott boríték: 320| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 187 | 58.99 % | |
| Korčok Ivan | 79 | 24.92 % | |
| Harabin Štefan | 38 | 11.99 % | |
| Matovič Igor | 7 | 2.21 % | |
| Kotleba Marian | 3 | 0.95 % | |
| Kubiš Ján | 2 | 0.63 % | |
| Náhlik Milan | 1 | 0.32 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Forró Krisztián | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 553
Választási részvétel: 35.62 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER - SD | 62 | 31.79 % |
| REPUBLIKA | 41 | 21.03 % |
| PS | 34 | 17.44 % |
| HLAS - SD | 27 | 13.85 % |
| SaS | 8 | 4.10 % |
| SNS | 6 | 3.08 % |
| KDH | 6 | 3.08 % |
| Demokrati | 5 | 2.56 % |
| KÚ | 2 | 1.03 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | 1.03 % |
| ĽSNS | 1 | 0.51 % |
| Volt SK | 1 | 0.51 % |
| Érvényes szavazatok | 195 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 32 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 29 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 29 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 26 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 19 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 18 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 17 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 16 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 15 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 10 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 8 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 8 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 8 | ||
| Tabák Romana | SNS | 5 | ||
| Rostás Tibor Eliot | REPUBLIKA | 5 | ||
| Žitňanská Jana | Demokrati | 4 | ||
| Ďurica Ondrej | REPUBLIKA | 4 | ||
| Heredoš Miroslav | REPUBLIKA | 4 | ||
| Šeliga Juraj | Demokrati | 3 | ||
| Pavlíková Lívia | REPUBLIKA | 3 | ||
| Sulík Richard | SaS | 3 | ||
| Marcinková Vladimíra | SaS | 3 | ||
| Farkašovský Karol | SNS | 2 | ||
| Suja Miroslav | REPUBLIKA | 2 | ||
| Döme Gabriel | SMER - SD | 2 |


