Áttekintés
Tornai járás
kisközség
Tornai járás
kisközség
A község a Tornai-medence középső részén, a Fej-patak mentén, a Tornai Felső-hegy (Szádelői-karszt) déli, valamint a Tornai Alsó-hegy (az Aggteleki-karszt keleti része) északi lábánál, 210 méteres tengerszint feletti magasságban fekszik, a 16-os országos főút és a Rozsnyó-Torna vasútvonal (megállóhely) mentén, Rozsnyótól 22 km-re délkeletre, Szepsitől 20 km-re nyugatra.
Közigazgatás
A Kassai kerülethez és a Rozsnyói járáshoz tartozó község. 1881-ig Torna vármegyéhez, majd 1920-ig kisközségként Abaúj-Torna vármegye Tornai járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1960-ig a Szepsi járáshoz tartozott, majd a Rozsnyói járáshoz csatolták. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Abaúj-Torna vármegye, Tornai járás). Területe több alkalommal is változott, de csak csekély mértékben (1910: 35,87 km², 1921, 1938: 35,93 km², 2011: 36,08 km²).
Népesség
1910-ben 1057, 1921-ben 971, 1938-ban pedig 1190, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű lakosa volt. Népességszáma a Tornai-medence központi községeként viszonylag stabilan alakult a 20. században, maximumát (1288 fő) 1961-ben érte el. Túlnyomó magyar többségét napjainkig megőrizte, bár 1991-2011 között a magyar nemzetiségűek aránya 93,8 %-ról 82,6 %-ra csökkent, a szlovákoké pedig 5,8 %-ról 13,7 %-ra nőtt.
Történelem
1263-ban "Gurgeu" néven említik először, majd 1345-ben "Gergew" néven említik, de valószínűleg már a 12. században létezett a település. Görgő régi történetével összefonódik IV. Béla neve, aki a hagyomány szerint a muhi csatából menekülve itt talált menedéket, majd később is gyakran visszatért ide vadászatokra. A 14.
Mai jelentősége
A községben magyar nevelési nyelvű óvoda és négyosztályos, magyar és szlovák tanítási nyelvű alapiskola működik. Keresztelő Szent Jánosnak szentelt római katolikus temploma (melyet 17. századi erődfalak vesznek körül) 1500 körül épült gótikus stílusban, fő nevezetessége Bebek György sírköve 1381-ből. Református temploma 1785-ben épült klasszicista stílusban.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
GÖRGŐ. Magyar falu Torna Vármegyében, földes Ura Hert. Eszterházy Uraság, és mások, lakosai reformátusok, fekszik Tornához egy mértföldnyire, határbéli földdye mindenféle gabonát terem, eladásra való módgya meglehetős, legelője elég, itatója alkalmatos, makkja, fája tűzre, és épűletre elég, szőlei meglehetősek, szilvássai hasznosak, káposztás földgyei jók, keresetre alkalmatos módgyok, első Osztálybéli.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Görgő, magyar falu, Abauj-Torna vmegyében, a Kassáról Rosnyóra vezető országut mellett, Tornához nyugotra 1 1/4 órányira; 408 kath., 914 ref., 20 zsidó lak. Ref. anyaszentegyház. Kath. paroch. templom. Itt lehet falba tapasztva egy márvány sirkövet látni, melly a felirás után 1378-ról való, s Bebek nemzetség egy tagjának s tárnokmesternek örök emlékéül készitetett. Határa nagy részt róna s gazdag termékenységü; gabonája, kerti veteménye, káposztája, gyümölcse, szénája bőséggel; legelője sok birkát táplál; szőleje, erdeje s kőbányája is van. F. u. h. Eszterházy, s m.
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben 1886-1901
Szögligeten felűl a Bódvától jobbra Torna-Nádaska községben hegyoldalon álló nagyszabású s fényes berendezésű kastély van, melynek tulajdonosa, gróf Hadik János, nagy kertészetet tart fönn. E tájon a mészkőhegység keleti vége ékalakúvá keskenyedik. Ez ék fokát megkerűlve balra a Torna patak szép völgye tárúl föl előttünk, melyet mindkét felől meredek, részben erdős hegyoldalak szegélyeznek, nyugati hátterében pedig a sziliczei fensík magaslik.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Almásról egyenesen keletre tartva, a fensik lábánál, a Felsőhegy alatt, Görgő községet érintjük. Görgőnek van 220 háza, 1061 magyar lakosa. Postája Almás, távirója Torna. Kath. temploma nagyon régi, de 1823-ban ujra épitették. Homlokzatán a következő felirat van: „Me Labor et zeLVs rVInIs rapVere CaDVCIs.” A református templom e század elején épült.
Magyar Katolikus Lexikon
Tornagörgő, Görgő, v. Abaúj-Torna vm. (Hrhov, Szl.): plébánia a v. esztergomi, majd rozsnyói egyhm. tornai esp. ker-ében. – 1240: már létezett. Tp-át Ker. Szt János tit-ra sztelték, a mait 1500: építették. Lakói 1562 e. ev-ok lettek. 1788: alapították újra. Kegyura 1880: a Vallásalap. Anyanyelve 1880: m.; 1940: m. – Lakói 1940: 456 r.k., 5 g.k., 1 ev., 725 ref., 17 izr., össz. 1204; 1991: 1113 m. (93,84%), össz. 1186; 2001: 1098 m. (90,07%), össz. 1219. ** / Némethy 1894:350. – Schem. Ros. 1901:112. – 1913:77. – Gyurgyik 2002.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Tornagörgő. Azelőtt Görgő. Ösi katholikus templomát 1823-ban újjáépítették. A szájhagyomány szerint IV. Béla a muhi csatából menekülőben hosszabb ideig tartózkodott a községben, annak valamennyi lakosát nemesi rangra emelte. Máig is mutogatják azt a kőfalat, amely lakását körülvette, továbbá az Oltárlyuk nevű sziklahasadékot, ahol a király imáit végezte, valamint egy sziklatetőt, amelyet Béla király palotája néven említenek s amelyen a király és kísérete menekülésekor az ott fészkelő galambok tojásával csillapította éhségét. Hozzátartozik Pétermezőpuszta. A község területe 6244 kat. hold s lakóinak száma a visszacsatoláskor 1190.
Jáger Jóska
Tornai Gyula
Kovács Gyula
Közigazgatás
Cím: Tornagörgő (Hrhov) 128
Telefon: 0587883670
Fax: 0587883671
E-mail: [email protected]
Honlap: hrhov.sk/
Csorba Jozef (HLAS - sociálna demokracia)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 814 | 80% |
| szlovákok | 184 | 18% |
| romák | 4 | 0% |
| ukránok | 0 | 0% |
| csehek | 0 | 0% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 2 | 0% |
| ismeretlen | 16 | 2% |
| összlétszám | 1 020 |
Választások
Választásra jogosult: 869
Választási részvétel: 54.66 %
Kiadott boríték: 475
Bedobott boríték: 475Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Csorba Jozef | 405 | 87.47 % | HLAS - sociálna demokracia | |
| Burkuš Imrich | 58 | 12.53 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Krankilla Peter | 1. körzet | 343 | Független | ||
| Bačkai Árpad | 1. körzet | 295 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Pogányová Eva | 1. körzet | 292 | Független | ||
| Farkas Zoltán | 1. körzet | 283 | Független | ||
| Zsigrai Tomáš | 1. körzet | 261 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szekfűová Sylvia | 1. körzet | 224 | Független | ||
| Ivanics Alexander | 1. körzet | 202 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kačmariková Adriana | 1. körzet | 173 | Független | ||
| Mátéová Gyöngyike | 1. körzet | 140 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Burkuš Imrich | 1. körzet | 125 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Választásra jogosult: 869
Választási részvétel: 54.55 %
Bedobott boríték: 472Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Trnka Rastislav | 236 | 56.19 % | Független | |
| Šimko Igor | 110 | 26.19 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, REPUBLIKA, PRAVDA, SNS, SV, STAROSTOVIA A NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI, Bratia Slovenska | |
| Porvažník Marián | 45 | 10.71 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | |
| Soročinová Monika Sofiya | 11 | 2.62 % | Független | |
| Kodrazi Džemal | 1 | 0.24 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Nagy György | 178 | 43.31 % | Független | ||
| Zubriczky Slavomír | 158 | 38.44 % | Független | ||
| Tamásová Alžbeta | 128 | 31.14 % | Független | ||
| Beke Zoltán | 117 | 28.47 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Varga Tibor | 106 | 25.79 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Domik Michal | 104 | 25.30 % | Független | ||
| Végső Viktor | 97 | 23.60 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Icso Valéria | 83 | 20.19 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Burdiga Pavol | 64 | 15.57 % | Független | ||
| Kún Štefan | 45 | 10.95 % | Független | ||
| Breuer Zoltán | 28 | 6.81 % | Független | ||
| Bischof Matúš | 26 | 6.33 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Gallo Gregor | 25 | 6.08 % | Független | ||
| Csefo Ladislav | 20 | 4.87 % | Maďarské fórum | ||
| Prékopová Katarína | 18 | 4.38 % | Független | ||
| Drengubiak Michal | 15 | 3.65 % | Független | ||
| Slovák Július | 15 | 3.65 % | Maďarské fórum | ||
| Štefan Ján | 11 | 2.68 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Kuhn Ivan | 8 | 1.95 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Kuzma Branislav | 8 | 1.95 % | SNS | ||
| Belányi Pavol | 7 | 1.70 % | KSS | ||
| Filčák Jakub | 7 | 1.70 % | Konzervatívci | ||
| Janická Rudnayová Andrea | 6 | 1.46 % | Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, SaS, KDH, Demokrati, ZA ĽUDÍ, OKS, DS-ODS | ||
| Takáč Ľubomír | 6 | 1.46 % | REPUBLIKA | ||
| Fedorová Iveta | 5 | 1.22 % | SLOVEXIT |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 348 | 67.44% |
| SMER SD | 44 | 8.53% |
| OĽANO-NOVA | 36 | 6.98% |
| PS | 23 | 4.46% |
| HLAS - SD | 20 | 3.88% |
| REPUBLIKA | 9 | 1.74% |
| SME RODINA | 7 | 1.36% |
| KDH | 5 | 0.97% |
| LSNS | 4 | 0.78% |
| SaS | 4 | 0.78% |
| Modrí, Most-Híd | 4 | 0.78% |
| SNS | 3 | 0.58% |
| Demokrati | 3 | 0.58% |
| Egyéb | 6 | 1.16% |
| Érvényes szavazatok | 516 |
Választásra jogosult: 888
Választási részvétel: 35.59 %
Bedobott boríték: 316| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Forró Krisztián | 173 | 55.10 % | |
| Korčok Ivan | 57 | 18.15 % | |
| Pellegrini Peter | 52 | 16.56 % | |
| Harabin Štefan | 20 | 6.37 % | |
| Matovič Igor | 9 | 2.87 % | |
| Danko Andrejvisszalépett | 2 | 0.64 % | |
| Kotleba Marian | 1 | 0.32 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kubiš Ján | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 888
Választási részvétel: 26.35 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 140 | 62.50 % |
| PS | 27 | 12.05 % |
| SMER - SD | 25 | 11.16 % |
| REPUBLIKA | 11 | 4.91 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 6 | 2.68 % |
| SaS | 4 | 1.79 % |
| PATRIOT | 2 | 0.89 % |
| Socialisti | 2 | 0.89 % |
| ĽSNS | 2 | 0.89 % |
| HLAS - SD | 2 | 0.89 % |
| Demokrati | 1 | 0.45 % |
| KÚ | 1 | 0.45 % |
| KDH | 1 | 0.45 % |
| Érvényes szavazatok | 224 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 87 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 59 | ||
| Ivanecký Ján | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 27 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 23 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 15 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 13 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 10 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 8 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 8 | ||
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 7 | ||
| Hojsík Martin | PS | 7 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 6 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 5 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 5 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 4 | ||
| Mészáros Anikó | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 4 | ||
| Marcinkó Zoltán | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 4 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 4 | ||
| Šipoš Michal | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 4 | ||
| Iván Tamás | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Köpöncei Péter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Váradi Krisztián | PS | 3 | ||
| Miklós László | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 2 | ||
| Pavlíková Lívia | REPUBLIKA | 2 | ||
| Rostás Tibor Eliot | REPUBLIKA | 2 |


