Áttekintés
Galántai járás
kisközség
Galántai járás
kisközség
A Község a Kisalföldön, a Mátyusföld déli részén, a Vízközben, a Dudvág két partján fekszik, Galántától 7,5 km-re délnyugatra, Diószegtől 7 km-re délre. Egybeépült a szomszédos Hidaskürttel. Három, egymással össze nem függő kataszteri területből áll, az egybeépült Vízkelet és Hegy alkotta központtól, a Dudvág mentén északabbra Zúgóból, délen pedig a Kis-Dunáig terjedő Szigetből.
Közigazgatás
A Nagyszombati kerülethez és a Galántai járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Pozsony vármegye Galántai járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után végig a (változó területű) Galántai járáshoz tartozott. 1938-1945 között visszacsatolták Magyaroszághoz (Nyitra-Pozsony k.e.e. vármegye, Galántai járás). 1943-ban hozzácsatolták Hegy községet.
Népesség
Elődközségeinek 1910-ben 1387, 1921-ben 1497, 1939-ben pedig 1614, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű és római katolikus vallású lakosuk volt. Az ezután következő fél évszázadban népessége kismértékben csökkent (1991-re 1507-re) A második világháború utáni kitelepítések során került szlovák lakosság a községbe, de még 1991-ben is csak a lakosság 2,4 %-át tették ki.
Történelem
A falu 13. századi első említésétől fogva több birtokosát ismerjük, úgy mint Bogár fia Márton ispán, Kürti Békefi János és Kiskürti Mihályfi Jakab, majd a Vízkeleti család. A 16. században a Báthori, utána a Thurzó, végül az Esterházy család kezére került, mellettük azonban több kisnemesi család – Majláth, Lindvay, Jurovics, Székely, Prányik – is rendelkezett itt birtoktesttel.
Mai jelentősége
A községben magyar óvodája, valamint magyar és szlovák alapiskola működik. A falu területén bronzkori, római kori és avar kori temetőt találtak, a Homokdombon pedig további avar emlékeket, köztük egy jelentős leletnek számító, kétélű, bronzmarkolatú kardot. Kápolnája a 17. században korai barokk, Szentháromság-szobra a 19. sz. második felében késő klasszicista, római katolikus (Szt. Anna-) temploma 1911-ben neogótikus stílusban épült. Hegy településrész temploma a 13. században épült román stílusban.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
VÍZKELET. Magyar falu Pozsony Várm. földes Urai több Uraságok, lakosai katolikusok, fekszik Dudvág vize mentében, Kossúthoz 1/2 órányira; határja 2 nyomásbéli, legelője Hegy helység alatt van. HEGY. Elegyes magyar falu Posony Várm. földes Urai Váradi, és több Uraságok, lakosai katolikusok, fekszik Galantához 1 mértföldnyire, Kossúth, és Vizkelett mellett, határbéli két kerűlőre osztott földgyei jók, legelője tsekély, erdeje, és réttye nints.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Vizkelet, Poson vm. magyar f. a Dudvágh mellett, Diószegtől délre 1 órányira. Táplál 880 kathol., 20 evang., 30 zsidó lak. Szántóföldje, rétje, legelő, nádja, erdeje elég és jó. F. u. több birtokosok. Utol. post. Szered. Hegy, magyar falu, Pozsony vmegyében, Vizkelet mellett: 186 kath., 6 zsidó lak. F. u. többen. Ut. p. Pozsony.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Vízkelet, mátyusföldi magyar kisközség, körjegyzőségi székhely, 141 házzal és 1138 róm. kath. vallású lakossal. E községet már 1297-ben említik az egykorú okiratok, a mikor III. Endre Bogár fia Márton comesnek adományozza. Ez időben, Wyzkeleth alakban, már mai nevén szerepel és pozsonyi várföld volt. A pápai tizedszedők jegyzékébe Vizquelt eltorzított alakban van feljegyezve.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Vízkelet. Legrégibb nyoma 1297ből merül fel Wyzkeleth alakban s a III. Endre kézjegyét viselő okirat szerint a király Bogár fia Márton comesnek juttatta. Megelőzően pozsonyi várbirtok volt. A pápai tizedszedők Vizquelt alakban jegyezték fel. A XV. század derekán a Kürti-, Békefi-, Kiskürti- és Vízkeleti-családé, később Báthory Andrást, majd rövid időre a Thurzókat uralja.
K. Thúry György (szerk.): Nyitra - Pozsony közigazgatásilag egyelőre egyesített vármegyék. A felvidéki útmutató gyűjteménye (1940)
Vízkelet kk. kj. galántai járás. Legrégibb nyoma 1297-ből merül fel Wyzkeleth alakban s a III. Endre kézjegyét viselő okirat szerint a király Bogár fia Márton comesnek juttatta. Megelőzően pozsonyi várbirtok volt. A pápai tizedszedők Vizquelt alakban jegyezték fel. A XV. század derekán a Kürty, Békefy, Kiskürty és Vízkelety családoké, majd később Báthory András, azután a Thurzók voltak urai.
Brányik Sándor
Közigazgatás
Cím: Vízkelet (Čierny Brod) 1
Telefon: 0317020755
Fax: 0317848191
E-mail: [email protected]
Honlap: ciernybrod.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 7:30-12:30; 13:00-15:30Zárva
Kedd: nincs ügyfélfogadás
Szerda: 7:30-12:30; 13:00-17:00
Csütörtök: 7:30-12:30; 13:00-15:30
Péntek: 7:30-13:30
Kubík Roland (Magyar Szövetség - Maďarská aliancia)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 1 163 | 71% |
| szlovákok | 404 | 25% |
| romák | 5 | 0% |
| csehek | 5 | 0% |
| németek | 0 | 0% |
| lengyelek | 0 | 0% |
| egyéb | 4 | 0% |
| ismeretlen | 64 | 4% |
| összlétszám | 1 645 |
Választások
Választásra jogosult: 1367
Választási részvétel: 62.84 %
Kiadott boríték: 859
Bedobott boríték: 859Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Kubík Roland | 423 | 50.78 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Nagy Pavel | 284 | 34.09 % | Független | |
| Galambos Peter | 126 | 15.13 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Halagová Eva | 1. körzet | 378 | Független | ||
| Horváth Judita | 1. körzet | 377 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Szabó Novánszká Zuzana | 1. körzet | 367 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Vígh Gabriela | 1. körzet | 327 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bodri Attila | 1. körzet | 321 | Független | ||
| Horváth Tibor | 1. körzet | 321 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Galambos Peter | 1. körzet | 316 | Független | ||
| Rózsa Tomáš | 1. körzet | 291 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Horváth Štefan | 1. körzet | 224 | Független | ||
| Karvai Mário | 1. körzet | 224 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kelecsényiová Enikő | 1. körzet | 202 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Halupka Zoltán | 1. körzet | 198 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Sercel Kristián | 1. körzet | 195 | Független | ||
| Kovács Éliás Csilla | 1. körzet | 178 | Független | ||
| Ostrožanský Tomáš | 1. körzet | 174 | Független | ||
| Mihály Gabriel | 1. körzet | 169 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kovács Kristian | 1. körzet | 147 | Független | ||
| Urbančok Marek | 1. körzet | 116 | Független | ||
| Ledneczký Tibor | 1. körzet | 62 | Független |
Választásra jogosult: 1 367
Választási részvétel: 61.23 %
Bedobott boríték: 820Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | 479 | 73.02 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Viskupič Jozef | 111 | 16.92 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | |
| Hambálek Peter | 25 | 3.81 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | |
| Lančarič Matej | 12 | 1.83 % | Független | |
| Cehlárik Jaroslav | 11 | 1.68 % | PRAVDA | |
| Dohál Róbert | 10 | 1.52 % | ApS | |
| Pollák Štefan | 8 | 1.22 % | SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Berényi József | 373 | 58.46 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Agócs Gergely | 293 | 45.92 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Forró Krisztián | 280 | 43.89 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Takáč Zsolt | 262 | 41.07 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Horváth Zoltán | 226 | 35.42 % | Független | ||
| Biró László | 211 | 33.07 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kacz Éva | 153 | 23.98 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kolek Peter | 149 | 23.35 % | Független | ||
| Marsall János | 134 | 21.00 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Krommer Gábor | 80 | 12.54 % | Független | ||
| Tankó Viliam | 75 | 11.76 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Halász Juraj | 71 | 11.13 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Zsidrová Klaudia | 59 | 9.25 % | PRAVDA | ||
| Mýtniková Valéria | 51 | 7.99 % | Független | ||
| Bottka Juraj | 47 | 7.37 % | Független | ||
| Tumma Marián | 47 | 7.37 % | Független | ||
| Lipták Kristián | 34 | 5.33 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Macho Adrián | 34 | 5.33 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Drozda Tomáš | 30 | 4.70 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Hanuliaková Jana | 29 | 4.55 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Szekera Roland | 29 | 4.55 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Ferenc Marián | 28 | 4.39 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Luknár Lukáš | 27 | 4.23 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Vajdová Marta | 27 | 4.23 % | Független | ||
| Šúry Ľuboš | 21 | 3.29 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 341 | 45.35% |
| SMER SD | 108 | 14.36% |
| OĽANO-NOVA | 85 | 11.30% |
| PS | 82 | 10.90% |
| HLAS - SD | 50 | 6.65% |
| SaS | 21 | 2.79% |
| SME RODINA | 14 | 1.86% |
| SNS | 12 | 1.60% |
| REPUBLIKA | 11 | 1.46% |
| Modrí, Most-Híd | 8 | 1.06% |
| Demokrati | 7 | 0.93% |
| Egyéb | 13 | 1.73% |
| Érvényes szavazatok | 752 |
Választásra jogosult: 1 366
Választási részvétel: 32.87 %
Bedobott boríték: 446| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Forró Krisztián | 181 | 40.58 % | |
| Korčok Ivan | 113 | 25.34 % | |
| Pellegrini Peter | 95 | 21.30 % | |
| Harabin Štefan | 40 | 8.97 % | |
| Matovič Igor | 14 | 3.14 % | |
| Kubiš Ján | 3 | 0.67 % | |
| Dubovský Patrik | 0 | 0.00 % | |
| Kotleba Marian | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 1 355
Választási részvétel: 22.80 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 162 | 54.55 % |
| PS | 38 | 12.79 % |
| SMER - SD | 34 | 11.45 % |
| REPUBLIKA | 26 | 8.75 % |
| HLAS - SD | 20 | 6.73 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 6 | 2.02 % |
| SaS | 5 | 1.68 % |
| Demokrati | 3 | 1.01 % |
| SNS | 2 | 0.67 % |
| PATRIOT | 1 | 0.34 % |
| Érvényes szavazatok | 297 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 120 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 75 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 25 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 19 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 18 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 14 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 12 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 12 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 11 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 11 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 8 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 8 | ||
| Mészáros Anikó | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 7 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 7 | ||
| Hojsík Martin | PS | 7 | ||
| Kubíková Kristína | HLAS - SD | 7 | ||
| Klenovics Gábor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 4 | ||
| Miklós László | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 4 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 4 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 4 | ||
| Šimko Igor | HLAS - SD | 4 | ||
| Wiezik Michal | PS | 3 | ||
| Váradi Krisztián | PS | 3 | ||
| Šipoš Michal | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | ||
| Semeth Vojtech | HLAS - SD | 3 |
