Áttekintés
Nyitrai járás
kisközség
Verebélyi járás
kisközség
A község a Zoboralja kistájának keleti peremén, a Zsitva völgyétől nyugatra, dombos vidéken fekszik, Verebélytől 7 km-re északnyugatra, Nyitrától 19 km-re délkeletre, Aranyosmaróttól 16 km-re délnyugatra, Kishind közvetlen déli szomszédságában. Mellékutak kötik össze Kalásszal (4 km), Kishinddel (1,5 km) és Zsitvaújfaluval (3 km). Északról Kishind, nyugatról Kalász, délröl (alig 60 méteres szakaszon) Verebély, délkeletről és keletről Zsitvaújfalu községekkel határos. Keleti határa egyben Nyitra és Bars megyék történelmi határát alkotja.
Közigazgatás
A Nyitrai kerülethez és a Nyitrai járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Nyitra vármegye Nyitrai járásához tartozott, majd Csehszlovákiához csatolása után 1923-1960 között a Verebélyi járáshoz, annak megszüntetése után pedig a Nyitrai járáshoz. Bár az első bécsi döntés Szlovákiának ítélte, határkorrekció révén 1939. március 15-én Magyarországhoz került és tartozott 1945-ig (Bars-Hont k.e.e.
Népesség
Nagyhind a zoboraljai magyar nyelvsziget peremén fekszik, valamennyi szomszédja szlovák többségű. Néprajzi szempontból átmenetet képez a Zoboralja és a Zsitva-vidék között. Peremhelyzete révén az asszimilációnak erősen kitett magyar népessége 2011-ben már csak az összlakosság 17,4 %-át alkotta. 1910-ben 406, 1921-ben 495, csaknem kizárólag magyar nemzetiségű és római katolikus vallású lakosa volt.
Történelem
A korán lakott település első említett lakói (1234, Hymd) halászok és királyi udvarnokok voltak. 1268-ban Hyndként találjuk, 1287-ben nemeseit említik, ekkor már Gímes várának uradalmához tartozott. A királyi birtok falut rövid időre Csák Máté is elfoglalta, majd Salamon királyi ember, Hynd-i Syke fia Mihály nádori és királyi ember, később a Forgách család birtokolta.
Mai jelentősége
A mezőgazdasági jellegű községben szlovák óvoda működik. Szűz Máriának szentelt, 13. századi eredetű, eredetileg román stílusban épült római katolikus templomát 1746-ban barokk stílusban alakították át.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
Nagy, és Kis Hind. Két tót faluk Bars Várm. földes Urai Berthóld, és több Urak, lakosaik katolikusok, fekszenek Verebélyhez fél mértföldnyire, szőleji vagynak, földgyeik, réttyeik meglehetősek.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Hind (Nagy és Kis), két egymás mellett lévő magyar falu, Nyitra vmegyében, a Zsitva vize mellett: az első 284 kath., lak., kath. paroch. templommal; a második 451 kath., 80 zsidó lak. – Határuk róna s bő termékenységü; széna, nád elég. F. u. többen. Ut. p. Verebély.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Nagy-Hind, Barsmegyével határos magyar község, Kis-Hind mellett, 363 r. kath. vallásu lakossal. Posta-, táviró- és vasúti állomása Verebély. Kath. temploma a mult század végén épült. Kegyurai Szlávy József és br. Weisz Pál. 1866-ban és 67-ben az egész község majdnem koldusbotra jutott. 1866-ban a fagy, 1867-ben jégverés tette tönkre az egész határt. E községről már a XIII. század közepén történik említés.
Magyar Katolikus Lexikon
Nagyhind, v. Nyitra vm. (Vel
Major István
Közigazgatás
Cím: Nagyhind (Veľké Chyndice) 50
Telefon: 0377884208
Fax: 0377884205
E-mail: [email protected]
Honlap: velkechyndice.eu/
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-15:00
Kedd: nincs ügyfélfogadás
Szerda: 8:00-15:00Zárva
Csütörtök: 8:00-15:00
Péntek: 8:00-15:00
Komžíková Kvetoslava (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 35 | 10% |
| szlovákok | 292 | 86% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 0 | 0% |
| ismeretlen | 11 | 3% |
| összlétszám | 338 |
Választások
A megválasztott polgármester és a testület összetétele.
Választásra jogosult: 282
Választási részvétel: 74.11 %
Kiadott boríték: 209
Bedobott boríték: 209Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Komžíková Kvetoslava | 115 | 55.56 % | Független | |
| Farkaš Imrich | 54 | 26.09 % | Független | |
| Mikle Dušan | 19 | 9.18 % | SMER - SD | |
| Šeffer Natália | 19 | 9.18 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Barát Marek | 1. körzet | 194 | Független | ||
| Hrušková Miroslava | 1. körzet | 99 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Szabó Juraj | 1. körzet | 96 | Független | ||
| Mikleová Jana | 1. körzet | 87 | SMER - SD | ||
| Barát Milan | 1. körzet | 77 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Pustai Milan | 1. körzet | 68 | SMER - SD | ||
| Baráth Ľuboš | 1. körzet | 63 | SMER - SD | ||
| Leško Jaroslav | 1. körzet | 60 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Mikle Filip | 1. körzet | 34 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Mikleová Miriam | 1. körzet | 20 | SMER - SD |
Választásra jogosult: 282
Választási részvétel: 59.57 %
Bedobott boríték: 168Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Becík Branislav | 87 | 55.41 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, SNS, REPUBLIKA, PRAVDA, Bratia Slovenska | |
| Varga Henrich | 50 | 31.85 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | |
| Blaško Erik | 6 | 3.82 % | Jednota Slovanov | |
| Čuláková Jolana | 6 | 3.82 % | Független | |
| Švec Róbert | 4 | 2.55 % | Slovenské Hnutie Obrody | |
| Suchan Karol | 3 | 1.91 % | SLOVEXIT | |
| Csenger Tibor | 1 | 0.64 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Németh Viktor | 48 | 32.65 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Hattas Marek | 46 | 31.29 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Varga Henrich | 41 | 27.89 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bányi Branislav | 32 | 21.77 % | Független | ||
| Ďurková Jana | 26 | 17.69 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Mojtová Martina | 26 | 17.69 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Áčová Beáta | 24 | 16.33 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Trubíni Patrik | 24 | 16.33 % | Független | ||
| Laurinec Šmehilová Anna | 23 | 15.65 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Čelinák Lukáš | 22 | 14.97 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Mališková Monika | 22 | 14.97 % | Független | ||
| Rác Ivan | 18 | 12.24 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Vančo Ján | 18 | 12.24 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Varga Pavel | 18 | 12.24 % | Független | ||
| Čavojová Marcela | 17 | 11.56 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Polák Peter | 17 | 11.56 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Ágh Roman | 15 | 10.20 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Čechmánek Kristián | 15 | 10.20 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Hatala Miloslav | 15 | 10.20 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bališ Slavomír | 14 | 9.52 % | PRAVDA | ||
| Dóczy Jaroslav | 14 | 9.52 % | Független | ||
| Bako Daniela | 13 | 8.84 % | Konzervatívci | ||
| Dvonč Jozef | 12 | 8.16 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Greššo Ján | 12 | 8.16 % | Független | ||
| Uhríková Zuzana | 12 | 8.16 % | REPUBLIKA |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER SD | 55 | 28.21% |
| HLAS - SD | 36 | 18.46% |
| PS | 31 | 15.90% |
| OĽANO-NOVA | 22 | 11.28% |
| KDH | 20 | 10.26% |
| REPUBLIKA | 10 | 5.13% |
| SNS | 5 | 2.56% |
| SaS | 5 | 2.56% |
| SME RODINA | 5 | 2.56% |
| Piráti | 3 | 1.54% |
| MK | 1 | 0.51% |
| LSNS | 1 | 0.51% |
| Demokrati | 1 | 0.51% |
| Érvényes szavazatok | 195 |
Választásra jogosult: 280
Választási részvétel: 57.14 %
Bedobott boríték: 160| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 81 | 50.63 % | |
| Korčok Ivan | 53 | 33.13 % | |
| Harabin Štefan | 18 | 11.25 % | |
| Matovič Igor | 5 | 3.13 % | |
| Dubovský Patrik | 1 | 0.63 % | |
| Forró Krisztián | 1 | 0.63 % | |
| Kubiš Ján | 1 | 0.63 % | |
| Kotleba Marian | 0 | 0.00 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 276
Választási részvétel: 32.97 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER - SD | 33 | 37.08 % |
| PS | 19 | 21.35 % |
| HLAS - SD | 11 | 12.36 % |
| REPUBLIKA | 10 | 11.24 % |
| KDH | 7 | 7.87 % |
| Demokrati | 3 | 3.37 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | 3.37 % |
| PATRIOT | 1 | 1.12 % |
| KÚ | 1 | 1.12 % |
| SaS | 1 | 1.12 % |
| Érvényes szavazatok | 89 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Beňová Monika | SMER - SD | 22 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 13 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 12 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 12 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 10 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 9 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 8 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 7 | ||
| Hojsík Martin | PS | 4 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 4 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 3 | ||
| Wiezik Michal | PS | 3 | ||
| Pollák Peter | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | ||
| Šeliga Juraj | Demokrati | 2 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 2 | ||
| Karas Viliam | KDH | 2 | ||
| Štefanec Ivan | KDH | 2 | ||
| Berčík Jakub | KDH | 2 | ||
| Figeľ Ján | KDH | 2 | ||
| Kocúr Miroslav | PS | 2 | ||
| Vetrák Milan | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 2 | ||
| Radačovský Miroslav | PATRIOT | 1 | ||
| Lovas Štefan | PATRIOT | 1 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 1 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 1 |


