Áttekintés
Nagyrőcei járás
rendezett tanácsú város
Nagyrőce a Murány-völgy középső részén, a Murány-patak (Muránka) bal partján, a Zdýchavka-patak torkolatánál, 316 méteres tengerszint feletti magasságban fekszik, Rozsnyótól 42 km-re nyugatra, Rimaszombattól 56 km-re északkeletre, Tornaljától 39 km-re északra, a Šturmanova hora (742 m) déli lábánál. A város központjától 2,5 km-re északkeletre, a Zdýchavka völgyében található Kisrőce városrész, korábban önálló község.
Közigazgatás
A Besztercebányai kerülethez tartozó város, a Nagyrőcei járás székhelye (1996 óta). Gömör és Kishont vármegye Nagyrőcei járásához tartozó mezőváros, majd az 1871 utáni közigazgatási átszervezés után rendezett tanácsú város volt. A csehszlovák közigazgatásban 1960-ig járásszékhely maradt, majd a Rozsnyói járáshoz csatolták. 1922-ben elvesztett városi jogállását 1963-ban nyerte vissza.
Népesség
Nagyrőce népessége 2011-ben 12 828 fő volt, itt élt a Nagyrőcei járás népességének csaknem egyharmada (31,8 %), egyben a járás legnépesebb települése volt. A lakosság 85,3 %-a volt szlovák, 2,8 %-a roma és 1,5 %-a (189 fő) magyar nemzetiségű (2,0 % – 259 fő – magyar anyanyelvű), 9,5 %-a pedig nem nyilatkozott nemzetiségéről. A 20. század második felében az alig másfélezres kisváros népessége több mint kilencszeresére nőtt.
Történelem
A város neve szláv eredetű, a Zdychava-patak régi nevéről, a Revúcáról (Rőce, jelentése ordító, bömbölő) kapta. Első írásos említése 1357-ből származik „Nagy Reucze” alakban. 1321-ben, amikor a Rátold-nemzetség a Murány- (Jolsva) völgyet soltészségbe adta a Sztoján nembelieknek, a település még nem létezett, a 14. század közepén jött létre a völgy második legrégibb és legnépesebb településeként.
Mai jelentősége
Nagyrőce jelentős textilipara (szőnyeggyártás) régi posztó- és szövőipari hagyományaira támaszkodik, egykor nagy jelentőségű vasércbányászata és kohászata azonban a 19. század végére megszűnt. Papír- és építőipara szintén említést érdemel. Nagyrőcén egy szlovák tannyelvű gimnázium (Martin Kukučín Gimnázium), egy szakközépiskola, három alapiskola és három óvoda található.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
Kis Rőcze, Nagy Rőcze, Revucza, Rausenbach. Két népes tót helységek Gömör Várm. földes Uraik Gr. Koháry, és más Uraságok, lakosaik katolikusok, és evangelikusok, fekszenek Csetnekhez 1 mértföldnyire; vas hámorjai nevezetesek, hegyein kristály, és más jóféle kövek találtatnak. Nagy Rőczénak határja jelesebb, javai külömbfélék; amannak határja pedig hegyes, és nehezebb mívelésű, réttyei jók, legelőjök elég, fája mind a’ kétféle; a’ vashámoroknál módgyok van a’ keresetre.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Rőcze (Nagy), Rauschenbach, Welka Rewucza, tót mv., Gömör vmegyében, ut. p. Rosnyóhoz nyugotra 4 mfdnyire, a Rewucza és Jolsva vizek összefolyásánál: 524 kathol., 1342 evang. lak. Evang. anyaszentegyházzal. A kath. templom 2 tornyu, s benne egy 13-ik századbeli harang függ. Határa hegyes; lakosai földmivelésből, kézmüvességből, vasbányászatból, vászon- és gyolcsszövésből táplálják magukat. F. u. h. Coburg. Rőcze (Kis), tót falu, Gömör vgyében, N.-Rőczéhez északra: 394 kath., 50 evang. lak. – Határa felette hegyes, sziklás és sovány; juhot tart. F. u. h. Coburg. Ut. p. Rosnyó.
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben 1886-1901
Innen a Murány patak mentén érjük a chizsnyói Heinzelmann-féle vasgyárat, s több kisebb helységen túl a szép gyümölcsösökkel szegélyzett Nagy-Rőcze rendezett tanácsú várost, mely igen kies fekvésű helység, erdőktől és gyümölcsösöktől körűlvéve. Épűletei közűl érdemes megemlítenünk a csinos városházát, a nagy vendéglő épületét s a klimatikus fürdőt. Van a városnak állami kereskedelmi és polgáriskolája, két vaskohója; azonkivűl több fűrészgyáram van itt. Lakói földmívelők és iparűzők, de iparuk leginkább csak a ruházati czikkekre és bútorok készítésére terjeszkedik ki. Sokan élelmi czikkek szállításával üzérkednek.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Nagyrőcze multjáról az Árpádházi királyok idejéből semmi bizonyosat nem tudunk. IV. Béla 1243-ban a Bors család uradalmait Bebeknek adományozta, az adománylevélben meg vannak említve a jolsvai várművek is s a Jolsva fölötti birtokrész ugyanazon okmányban Mártonföldének (terra Martini) neveztetett. E kerületbe kellett tartoznia Rőcze városának is. Annyi bizonyos, hogy Nagyrőcze Revche, Nogrewche néven 1427-ben Jolsva tartozéka volt, mert itt az akkori jolsvai uraknak 70 portájuk volt.
Magyar Katolikus Lexikon
Nagyrőce, v. Gömör-Kishont vm. (Revúca, Szl.): plébánia a v. esztergomi, majd rozsnyói egyhm. murányi esp. ker-ében. - 1332: már létezett. Tp-át Szt Lőrinc tit-ra sztelték. A törökök 1556: elfoglalták. Lakói 1600 e. ev-ok lettek. 1785: alapították újra. Kegyura 1880: Szász Ágost hg. Anyanyelve 1880: szl. ** Némethy 1894:381. - Schem. Ros. 1913:41.
Helységnévtár
Nagyrőcze (Rőcze Nagy-), RK. 479 Rozsnyó, gk. 25 Sumjácz, kg. 2 -, ÁG. 1365 Tiszáninnen, ref. 12 - , izr. 14. Rőcze (Kis) (Revuska, Revenka), rk. 382 Nagy-Rőcze, gk. 1 -, kg. 1 -, ág. 75 Nagy-Rőcze.
Matusik András
Közigazgatás
Cím: (Námestie slobody) 13/17
Telefon: 0582851540
Fax: 0582812011
E-mail: [email protected]
Honlap: revuca.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 7:30-15:30Zárva
Kedd: 7:30-15:30
Szerda: 7:30-16:30
Csütörtök: 7:30-15:30
Péntek: 7:30-14:30
Búšová Lucia (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 142 | 1% |
| szlovákok | 9 516 | 83% |
| ruszinok | 7 | 0% |
| romák | 534 | 5% |
| ukránok | 31 | 0% |
| csehek | 33 | 0% |
| németek | 2 | 0% |
| lengyelek | 3 | 0% |
| egyéb | 26 | 0% |
| ismeretlen | 1 190 | 10% |
| összlétszám | 11 484 |
Választások
Választásra jogosult: 9127
Választási részvétel: 43.76 %
Kiadott boríték: 3994
Bedobott boríték: 3989Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Búšová Lucia | 1653 | 42.57 % | Független | |
| Benešová Ľubomíra | 1254 | 32.29 % | Progresívne Slovensko, KDH, Demokrati, SaS, SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | |
| Nosáľová Zuzana | 730 | 18.80 % | HLAS - sociálna demokracia | |
| Vrbjar Marek | 246 | 6.34 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Nosáľová Zuzana | 1. körzet | 1193 | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Fabová Martina | 1. körzet | 1189 | Független | ||
| Ježíková Jana | 1. körzet | 1092 | Független | ||
| Haviar Rastislav | 1. körzet | 892 | SMER - SD | ||
| Ganaj Juraj | 1. körzet | 868 | Független | ||
| Medvecová Lucia | 1. körzet | 863 | Független | ||
| Herich Matej | 1. körzet | 825 | Független | ||
| Goldschmidtová Ivana | 1. körzet | 791 | Független | ||
| Magura Ján | 1. körzet | 729 | Független | ||
| Vavreková Jana | 1. körzet | 711 | Független | ||
| Žgravčák Michal | 1. körzet | 708 | Független | ||
| Metohajro Ersin | 1. körzet | 661 | Független | ||
| Spišáková Jana | 1. körzet | 651 | SMER - SD | ||
| Pollák Roman | 1. körzet | 634 | SMER - SD | ||
| Vredík Jaroslav | 1. körzet | 625 | Független | ||
| Ondrek Marek | 1. körzet | 599 | Független | ||
| Dorčák Dušan | 1. körzet | 598 | Független | ||
| Kuchta Mikuláš | 1. körzet | 591 | Független | ||
| Málik Ján | 1. körzet | 574 | Progresívne Slovensko, KDH, Demokrati, SaS, SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | ||
| Vrbjar Marek | 1. körzet | 553 | Független | ||
| Zán Jaroslav | 1. körzet | 544 | SMER - SD | ||
| Bomba Tomáš | 1. körzet | 531 | Független | ||
| Cireň Pavol | 1. körzet | 487 | Független | ||
| Gosť Marian | 1. körzet | 468 | Progresívne Slovensko, KDH, Demokrati, SaS, SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | ||
| Repiský Miroslav | 1. körzet | 462 | Progresívne Slovensko, KDH, Demokrati, SaS, SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ |
Választásra jogosult: 9 127
Választási részvétel: 43.65 %
Bedobott boríték: 3 977Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Lunter Ondrej | 2 222 | 64.22 % | Független | |
| Suja Miroslav | 644 | 18.61 % | REPUBLIKA | |
| Kotleba Marian | 359 | 10.38 % | ĽS Naše Slovensko | |
| Malatinec Roman | 116 | 3.35 % | SV | |
| Albert Michal | 64 | 1.85 % | Bratia Slovenska | |
| Plančík Peter | 28 | 0.81 % | KSS | |
| Rusina Jaroslav | 27 | 0.78 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Kolesár Milan | 1 692 | 45.69 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Bafia Ondrej | 1 514 | 40.89 % | SMER - SD, SNS | ||
| Nosáľová Zuzana | 1 437 | 38.81 % | HLAS - sociálna demokracia | ||
| Benešová Ľubomíra | 1 368 | 36.94 % | SaS, KDH, Progresívne Slovensko, SLOVENSKO, Demokrati | ||
| Bohó Alexander | 1 078 | 29.11 % | Független | ||
| Magura Badínová Anna | 668 | 18.04 % | SMER - SD, SNS | ||
| Palušáková Lenka | 303 | 8.18 % | REPUBLIKA | ||
| Kacian Jaroslav | 112 | 3.02 % | ĽS Naše Slovensko | ||
| Antal Zoltán | 69 | 1.86 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Iván Tamás | 57 | 1.54 % | Független | ||
| Váradi Zsolt | 24 | 0.65 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER SD | 1 397 | 26.91% |
| HLAS - SD | 1 054 | 20.30% |
| OĽANO-NOVA | 656 | 12.64% |
| PS | 588 | 11.33% |
| SNS | 355 | 6.84% |
| REPUBLIKA | 352 | 6.78% |
| SaS | 191 | 3.68% |
| KDH | 168 | 3.24% |
| Demokrati | 143 | 2.75% |
| SME RODINA | 116 | 2.23% |
| LSNS | 74 | 1.43% |
| KSS | 23 | 0.44% |
| MK | 15 | 0.29% |
| Egyéb | 59 | 1.14% |
| Érvényes szavazatok | 5 191 |
Választásra jogosult: 9 056
Választási részvétel: 42.48 %
Bedobott boríték: 3 847| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 1 914 | 49.88 % | |
| Korčok Ivan | 1 185 | 30.88 % | |
| Harabin Štefan | 505 | 13.16 % | |
| Matovič Igor | 100 | 2.61 % | |
| Kubiš Ján | 78 | 2.03 % | |
| Kotleba Marian | 32 | 0.83 % | |
| Dubovský Patrik | 8 | 0.21 % | |
| Náhlik Milan | 6 | 0.16 % | |
| Švec Róbertvisszalépett | 4 | 0.10 % | |
| Danko Andrejvisszalépett | 3 | 0.08 % | |
| Forró Krisztián | 2 | 0.05 % |
Választásra jogosult: 9 142
Választási részvétel: 25.88 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER - SD | 873 | 37.69 % |
| PS | 438 | 18.91 % |
| REPUBLIKA | 398 | 17.18 % |
| HLAS - SD | 192 | 8.29 % |
| Demokrati | 93 | 4.02 % |
| KDH | 75 | 3.24 % |
| SaS | 60 | 2.59 % |
| SNS | 59 | 2.55 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 44 | 1.90 % |
| ĽSNS | 24 | 1.04 % |
| ZR | 16 | 0.69 % |
| KÚ | 15 | 0.65 % |
| PATRIOT | 6 | 0.26 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 5 | 0.22 % |
| SDKÚ - DS | 4 | 0.17 % |
| SRDCE - SNJ | 4 | 0.17 % |
| KSS | 4 | 0.17 % |
| SOSK | 2 | 0.09 % |
| SĽS | 2 | 0.09 % |
| Socialisti | 1 | 0.04 % |
| Volt SK | 1 | 0.04 % |
| Érvényes szavazatok | 2 316 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 411 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 317 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 307 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 303 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 282 | ||
| Bafia Ondrej | SMER - SD | 196 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 189 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 144 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 128 | ||
| Hojsík Martin | PS | 81 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 70 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 67 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 64 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 61 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 61 | ||
| Wiezik Michal | PS | 47 | ||
| Lexmann Miriam | KDH | 39 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 38 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 37 | ||
| Sulík Richard | SaS | 31 | ||
| Ferenčák Ján | HLAS - SD | 31 | ||
| Suja Miroslav | REPUBLIKA | 27 | ||
| Rostás Tibor Eliot | REPUBLIKA | 27 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 25 | ||
| Pavlíková Lívia | REPUBLIKA | 24 |


