Áttekintés
Ipolysági járás
kisközség
Ipolysági járás
kisközség
A község a Korponai-erdő vulkáni eredetű erdős hegyvidékének és az Ipolymenti-hátság dombvidékének határánál, a Korpona- és a Litva-patak mentén fekszik, a 75-ös országos főút mentén, Ipolyságtól 11 km-re északra. Mellékút köti össze Ipolysággal, a Korpona völgyén keresztül Dömeházával (16 km), valamint Ipolyfödémesen (8 km) keresztül Ipolynagyfaluval (16 km).
Közigazgatás
A Nyitrai kerülethez és a Lévai járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Hont vármegye Ipolysági járásához tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1923-1949 között a Korponai járáshoz, 1949-1960 között pedig ismét az Ipolysági járáshoz tartozott, majd annak megszüntetése után 1960-ban a Lévai járáshoz csatolták. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Bars-Hont k.e.e.
Népesség
Palást a szlovák-magyar nyelvhatáron található. 1910-ben 1717, 1921-ben 1759, 1938-ban pedig 1931, túlnyomórészt magyar nemzetiségű lakosa volt, a szlovákok aránya 1921-ben 16 %, 1930-ban 26,3 % volt. 1945 után magyar lakosságának 14 %-át kitelepítették. Magyar többségét napjainkig megőrizte (1961-ben 71,5 %, 2011-ben 64,5 %). 1991-2011 között népessége 9,2 %-al csökkent (1804 főről 1638-re), ugyanakkor a szlovák nemzetiségűek aránya 25,4 %-ról 33,9 %-ra nőtt. A roma etnikumhoz tartozik a lakosság 5,5 %-a. A lakosság túlnyomó többsége (95,7 %) római katolikus vallású.
Történelem
Már a bronzkorban is lakott település, a régió legrégibbjei közé tartozik. Egyike ama hetven községnek, melyeknek dézsmájáról Márton érsek az esztergomi káptalan javára lemondott. Az erről szóló oklevél Plast alakban írja nevét. 1230-ban királyi rendelet folytán a község dézsmáját a zólyomi uradalomhoz fizetik be. IV. Béla idején a helység a Csák-nemzetségből származó Máté fia István birtokába kerül.
Mai jelentősége
A községben szlovák alapiskola és magyar egyházi alapiskola (Palásthy Pál MTEA) egyaránt működik, óvodája szintén kétnyelvű. A faluban számos kúria (Ivánka-, Zmeskall-, Nedeczky-kúriák) maradt fenn, a barokk Palásthy-kastély (1736) a magyar alapiskolának ad otthont. Néprajzi múzeuma az 1890-ben épült egykori katolikus népiskola épületében található.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
PALÁST. Plasovce. Magyar falu Hont Vármegyében, földes Ura Palásti Uraság, a’ kinek kastéllyával díszesíttetik, és több Urak; lakosai katolikusok, fekszik Szebeklébhez két mértföldnyire, határja jó, tulajdonságai külömbfélék, fája, réttye, legelője, ’s dohánnya is jó van, első osztálybéli.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Palást, magyar falu, Honth vmegyében, a Korpona völgyében, ut. p. Ipoly-Dághtól északra 2 mfd., 1044 kath., 96 evang. lak. Kath. paroch. templom. Rétje, erdeje, legelője igen sok, s azért sok juhot tenyészt. Bora becses. F. u. a Palásthy nemzetség s m t.
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben 1886-1901
A nép hagyománya óriásokról is beszél, a kik valaha e tájon éltek. Ilyen óriásnak a lába nyomát látja Paláston egy táblaalakú szikla bemélyedésében s óriások lépéseinek nyomait Ipolyságon. (....) Palást nevezetes arról az ütközetről, melyben Ali budai basa Teuffel Erasmus mintegy 10.000 főnyi német seregét 1552-ben kemény küzdelemben tönkretette. Ősi fészke a Palásthy családnak, melynek tagjai közűl a századok folyamán sokan viseltek tisztségeket a megyében.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Palást, a Korpona patak mellett fekvő magyar kisközség, 271 házzal és 1579 túlnyomóan r. kath. vallású lakossal; vasúti és táviró-állomása Ipolyságon, postája helyben van. Körjegyzőségi székhely. A vármegye legrégibb helységei közé sorozható; mert már 1156-ban szerepel, a mikor Márton érsek a falu dézsmáját az esztergomi káptalannak ajándékozta; ebben az oklevélben Plast alakban szerepel.
Magyar Katolikus Lexikon
Palást, v. Hont vm. (Plášt'ovce, Szl.): plébánia a v. esztergomi főegyhm. drégelyi, 2000: a nagyszombati főegyhm. ipolysági esp. ker-ében. - 1156: Plast. 1332: már létezett. Tp-át 1281 e. Szt György tit-ra sztelték, a mait 1898: építették. A reformáció nem érintette, mert a földesúr Palásthy család r.k. maradt. - 1552. VIII. 10-11: a törökkel csatázó csapat a tp.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Paláston 1921-ben az idegen uralom első éveiben 83% magyart talált a csehszlovák statisztikai hivatal, ami az uralmi törekvéseknek megfelelően 1931-ig 73%-ra csökkent. Ez a szám a fölszabadulással együtt eltűnt s 1938-ban 88%-ra emelkedett föl. (....) Palást. Bars megye legrégibb települései közé tartozik. Egyike ama hetven községnek, melyeknek dézsmájáról Márton érsek az esztergomi káptalan javára lemondott.
Bars és Hont K.E.E. vármegyék évkönyve 1943
Palást plébániája szintén létezett a 14. században. Anyakönyvei 1709-től vannak. Templomának védőszentje Szent György. A hivek anyanyelve magyar. Van katolikus iskolája. Plébánosa: Bartal Ráfael.
Hoffmann János
Csáky Károly
Főbb művei: Pogánykát vittünk, báránykát hoztunk; A Középső-Ipoly menti palócok népi hiedelemvilága; Híres selmecbányai tanárok; Szent Istvántól Erzsébet napig; A nyári és az őszi ünnepkör szokásai, hiedelmei; Szakrális emlékeink nyomában I–V.
Kiss László
Közigazgatás
Cím: Palást (Plášťovce) 345
Telefon: 0367494220
Fax: 0367494122
E-mail: [email protected]
Honlap: plastovce.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 7:30-12:00, 12:30-15:30Zárva
Kedd: 7:30-12:00, 12:30-15:30
Szerda: 7:30-12:00, 12:30-16:30
Csütörtök: 7:30-12:00, 12:30-15:00
Péntek: 7:30-12:00, 12:30-15:00
Köpöncei Péter (Magyar Szövetség - Maďarská aliancia)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 898 | 60% |
| szlovákok | 572 | 38% |
| romák | 7 | 0% |
| ukránok | 1 | 0% |
| csehek | 4 | 0% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 4 | 0% |
| ismeretlen | 18 | 1% |
| összlétszám | 1 504 |
Választások
Választásra jogosult: 1227
Választási részvétel: 38.79 %
Kiadott boríték: 476
Bedobott boríték: 476Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Köpöncei Péter | 462 | 100.00 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Beňo Štefan | 1. körzet | 358 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Antal Norbert | 1. körzet | 344 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Korčoková Magdaléna | 1. körzet | 340 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Annuš Tamás | 1. körzet | 321 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Hohler Cúth Erika | 1. körzet | 270 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Tran Bohus Barbara | 1. körzet | 236 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Jakab Gergely | 1. körzet | 225 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Péter Jozef | 1. körzet | 213 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bizov Gabriel | 1. körzet | 194 | Független | ||
| Almaská Sabína | 1. körzet | 190 | Független |
Választásra jogosult: 1 227
Választási részvétel: 38.79 %
Bedobott boríték: 476Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Csenger Tibor | 246 | 56.94 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Becík Branislav | 120 | 27.78 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, SNS, REPUBLIKA, PRAVDA, Bratia Slovenska | |
| Varga Henrich | 27 | 6.25 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | |
| Švec Róbert | 14 | 3.24 % | Slovenské Hnutie Obrody | |
| Čuláková Jolana | 11 | 2.55 % | Független | |
| Blaško Erik | 8 | 1.85 % | Jednota Slovanov | |
| Suchan Karol | 6 | 1.39 % | SLOVEXIT |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Köpöncei Péter | 421 | 91.72 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Zachar Pál | 243 | 52.94 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Csenger Tibor | 212 | 46.19 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Antal Nyustin Ágnes | 196 | 42.70 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Farkas Attila | 128 | 27.89 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Csonka Ákos | 113 | 24.62 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Mácsadi István | 105 | 22.88 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Fekete Zoltán | 101 | 22.00 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Šál Attila | 82 | 17.86 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Krtík Ján | 42 | 9.15 % | Független | ||
| Mančík Gabriel | 30 | 6.54 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Bielik Hajdamárová Eva | 29 | 6.32 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bögi Pathó Melinda | 27 | 5.88 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bajo Holečková Martina | 24 | 5.23 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Kollár Roman | 24 | 5.23 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Földi Gabriel | 18 | 3.92 % | Független | ||
| Földesi Marek | 16 | 3.49 % | Független | ||
| Bátovský Martin | 15 | 3.27 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Benček Peter | 15 | 3.27 % | Független | ||
| Szalma Ervín | 15 | 3.27 % | Független | ||
| Števková Petra | 14 | 3.05 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Baláž Slavomír | 13 | 2.83 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Daniš Dušan | 13 | 2.83 % | Független | ||
| Farkašová Mária | 12 | 2.61 % | Független | ||
| Slavkovská Henrieta | 12 | 2.61 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 360 | 48.06% |
| SMER SD | 99 | 13.22% |
| HLAS - SD | 55 | 7.34% |
| PS | 50 | 6.68% |
| OĽANO-NOVA | 48 | 6.41% |
| REPUBLIKA | 33 | 4.41% |
| SaS | 21 | 2.80% |
| SNS | 14 | 1.87% |
| SME RODINA | 13 | 1.74% |
| Demokrati | 10 | 1.34% |
| LSNS | 8 | 1.07% |
| KDH | 7 | 0.93% |
| KSS | 7 | 0.93% |
| MySlovensko | 7 | 0.93% |
| Piráti | 5 | 0.67% |
| Slovenské Hnutie Obrody | 4 | 0.53% |
| MF, ODS, ZR, RK, DS | 4 | 0.53% |
| Egyéb | 4 | 0.53% |
| Érvényes szavazatok | 749 |
Választásra jogosult: 1 250
Választási részvétel: 38.24 %
Bedobott boríték: 478| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Forró Krisztián | 158 | 33.40 % | |
| Pellegrini Peter | 141 | 29.81 % | |
| Korčok Ivan | 97 | 20.51 % | |
| Harabin Štefan | 50 | 10.57 % | |
| Matovič Igor | 14 | 2.96 % | |
| Kubiš Ján | 5 | 1.06 % | |
| Švec Róbertvisszalépett | 3 | 0.63 % | |
| Kotleba Marian | 2 | 0.42 % | |
| Náhlik Milan | 2 | 0.42 % | |
| Dubovský Patrik | 1 | 0.21 % |
Választásra jogosult: 1 241
Választási részvétel: 29.49 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 213 | 59.83 % |
| SMER - SD | 55 | 15.45 % |
| PS | 31 | 8.71 % |
| REPUBLIKA | 30 | 8.43 % |
| HLAS - SD | 14 | 3.93 % |
| Demokrati | 5 | 1.40 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 3 | 0.84 % |
| PATRIOT | 2 | 0.56 % |
| MySlovensko | 2 | 0.56 % |
| SaS | 1 | 0.28 % |
| Érvényes szavazatok | 356 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Köpöncei Péter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 191 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 88 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 61 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 29 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 29 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 22 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 19 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 18 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 13 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 12 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 10 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 7 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 6 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 6 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 5 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 4 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 4 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 4 | ||
| Hojsík Martin | PS | 4 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Mag Fodor Enikő | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Mészáros Anikó | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | ||
| Kamenský Miroslav | REPUBLIKA | 3 | ||
| Pavlíková Lívia | REPUBLIKA | 3 | ||
| Voľanský Peter | SMER - SD | 3 |


