Áttekintés
Nyitrai járás
kisközség
A község a Zoboralján, a Tribecshez tartozó Zsibrica-hegy (619 m) délkeleti előterében és a Koloni-hegy (Pilis, 356 m) déli oldalán található, Nyitrától 9 km-re keletre. Mellékutak kötik össze Alsócsitárral (3,5 km), Kolonnal (6 km), Nyitragesztével (2,5 km), Alsóbodokkal (3,5 km) és Kislapással (4,5 km). Területén keresztülhalad a Nyitrát Aranyosmaróttal összekötő 65-ös út (a falutól északra), valamint az R1-es autópálya (a falutól délre).
Közigazgatás
A Nyitrai kerülethez és a Nyitrai járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Nyitra vármegye Nyitrai járásához tartozott, majd Csehszlovákiához csatolása után végig a (változó területű) Nyitrai járáshoz. 1939-1945 között a Szlovák Államhoz csatolták (Nyitra megye, Nyitrai járás). Területe 1921-hez képest 7,4 %-al csökkent (13,06 km²-ről 12,09 km²-re), amikor 1958-ban a korábban Pogrányhoz tartozó Egerpusztát Kislapáshoz csatolták. 1976-1990 között hozzá tartozott Nyitrageszte.
Népesség
Pográny a zoboralji magyar nyelvsziget központi részén fekvő település, a legutóbbi népszámlálásig megőrirzte magyar többségét. 1910-ben 1179, 1921-ben 1143, túlnyomórészt magyar nemzetiségű lakosa volt, a szlovákok aránya 1921-ben 12,9 % volt. 1991-2011 között népessége 4,9 %-al csökkent (1130-ról 1074 főre), ezzel párhuzamosan a szlovák nemzetiségűek aránya több mint másfélszeresére nőtt (31,4 %-ról 52,2 %-ra), a 2001-2011 közötti időszakban átbillent a nemzetiségi irány és a szlovákok kerültek relatív többségbe a magyar nemzetiségűekkel szemben (46,9 %). A lakosság túlnyomó többsége (91,2 %) római katolikus vallású.
Történelem
Területe korán lakott volt, első okiratos említése I. Géza korabeli, 1075-ből való, Pagran alakban. Ekkor említett temploma is a legrégiebbek közül való. Nevének eredete a szláv váralja szóból származtatható. Előbb a garamszentbenedeki bencés apátság, majd 1113-tól a zoborhegyi apátság birtoka. 1218-ban pedig Pagran egy része már az esztergomi érsekségé.
Mai jelentősége
A szőlőtermesztéséről híres községben szlovák és magyar tannyelvű alapiskola egyaránt működik, óvodája csak szlovák nyelvű. Mindenszenteknek szentelt római katolikus temploma eredetileg gótikus stílusban épült a 14. században, 1723-ban barokk stílusban átalakították. Fennmaradt a faluban egy barokk-klasszicista kúria is a 18. század második feléből. A falu közepén kénes, vastartalmú termálvízforrás fakad. A falu fölé emelkedő Koloni-hegyen katonai lőteret alakítottak ki.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
POGRÁNY. Pogranicze. Elegyes falu Nyitra Vármegyében, földes Ura az Esztergomi Érsekség, lakosai katolikusok, fekszik Nyitrához egy mérttföldnyire; határja termő, réttyei jók, szőlőhegye termékeny, gyümöltsös kertyeikből pénzt kereshetnek, piatzozása, malma Nyitrán, fája nints elég, második osztálybéli.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Pográny, magyar falu, Nyitra vmegyében, Nyitrához észak-keletre 10 1/4 mérföldnyire: 786 kath., 7 zsidó lak. Kath. paroch. templommal. Van szép erdeje; szőlőhegye; jó rétjei, vizimalma. F. u. a primás, az esztergomi és nyitrai káptalanok.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Pográny, a Nyitra és a Zsitva közti hegyek közt fekvő magyar község, 939 r. kath. vallásu lakossal. Postája van, táviró- és vasúti állomása Nyitra. Kath. temploma a legrégiebbek közé tartozik és a hagyomány szerint Geyza király idejéből 1075-ből való. A plebánián érdekes régi okleveleket és értékes templomi edényeket őriznek. A községben kitünő mészkőbánya van és kén- és vastartalmu forrás, mely télen soha be nem fagy. A lakosok hitelszövetkezetet tartanak fenn. E község már a honfoglalás korában fennállott. 1075-ben a garam-szent-benedeki konvent birtoka volt.
Magyar Katolikus Lexikon
Pográny, Pogranitz, v. Nyitra vm. (Pohranice, Szl.): plébánia a v. nyitrai egyhm. nyitrai esp. ker-ében. - 1075 k. alapították. Tp-át Mindenszentek tit-ra sztelték. Anyakönyvei 1751-től. Kegyura 1880: az esztergomi érs. és kápt. és a nyitrai kápt. Anyanyelve 1880: m. - Filiái 1917: Alsóbodok, Nyitrageszte. ** Gerecze II:570. - Schem. Nitr. 1911:30.
gróf Szapáry János Péter
Dunajszky Géza
Paulisz Boldizsár
A magánbirtokán létesített felvidéki történelmi emlékpark komoly figyelemre méltó. A hatalmas díszterem különféle rendezvényeknek, konferenciáknak, ünnepségeknek, összejöveteleknek ad otthont, nyaranta pedig gyermekek számára biztosít nyári táborozást. Paulisz Boldizsár 2012-ben fogott neki a Hűség keresztútja faszobor-sorozat tervezésének és kivitelezésének. 2013-ban kezdte az Esterházy-sziklasír építését, majd felépíttette a Szent Kereszt Felmagasztalása kápolnát.
Paulisz Boldizsár nevéhez számtalan más tevékenység, több emlékmű, emlékoszlop létesítése is fűződik. Mindezt a felvidéki magyarság megerősödése céljából tette. Olyan munkát végzett, amelyet kevesen képesek véghezvinni.
Közigazgatás
Cím: Pográny (Pohranice) 185
Telefon: 0377871201
Fax: 0377871922
E-mail: [email protected]
Honlap: pohranice.sk
Hivatali órák:
Hétfő: 7:30-12:00, 12:30-15:30Zárva
Kedd: nincs ügyfélfogadás
Szerda: 7:30-12:00, 12:30-16:30
Csütörtök: 7:30-12:00, 12:30-15:30
Péntek: 7:30-12:00, 12:30-14:30
Bús Michal (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 409 | 37% |
| szlovákok | 659 | 59% |
| ruszinok | 1 | 0% |
| ukránok | 0 | 0% |
| csehek | 4 | 0% |
| németek | 0 | 0% |
| lengyelek | 1 | 0% |
| egyéb | 2 | 0% |
| ismeretlen | 36 | 3% |
| összlétszám | 1 112 |
Választások
Választásra jogosult: 976
Választási részvétel: 72.23 %
Kiadott boríték: 705
Bedobott boríték: 704Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Bús Michal | 270 | 38.96 % | Független | |
| Prešinská Laura | 244 | 35.21 % | Független | |
| Bús Jozef | 98 | 14.14 % | Független | |
| Süttő Jaroslava | 81 | 11.69 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Bús Michal | 1. körzet | 486 | Független | ||
| Borbély Jozef | 1. körzet | 395 | Független | ||
| Zúziková Dominika | 1. körzet | 263 | Független | ||
| Tóth Jozef | 1. körzet | 231 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Tóth František | 1. körzet | 213 | Független | ||
| Gálik Rudolf | 1. körzet | 211 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Ženčák Alfréd | 1. körzet | 201 | Független | ||
| Kiss Beňadik | 1. körzet | 198 | Progresívne Slovensko | ||
| Pindeš Florián | 1. körzet | 189 | Független | ||
| Süttő Richard | 1. körzet | 189 | Független | ||
| Ment Patrik | 1. körzet | 183 | PRAVDA | ||
| Tóth Zoltán | 1. körzet | 183 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Hőriková Mária | 1. körzet | 181 | Független | ||
| Együdová Brigita | 1. körzet | 165 | Független | ||
| Tóth Imrich | 1. körzet | 157 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kondé Anton | 1. körzet | 147 | REPUBLIKA | ||
| Schmotzer Martin | 1. körzet | 109 | Független | ||
| Pavlovičová Mária | 1. körzet | 105 | Független | ||
| Šebők Mário | 1. körzet | 103 | Független | ||
| Pindeš Beňadik | 1. körzet | 97 | Független | ||
| Urban Peter | 1. körzet | 70 | SMER - SD |
Választásra jogosult: 976
Választási részvétel: 52.46 %
Bedobott boríték: 510Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Becík Branislav | 200 | 44.35 % | HLAS - sociálna demokracia, SMER - SD, SNS, REPUBLIKA, PRAVDA, Bratia Slovenska | |
| Varga Henrich | 147 | 32.59 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | |
| Csenger Tibor | 49 | 10.86 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Blaško Erik | 32 | 7.10 % | Jednota Slovanov | |
| Čuláková Jolana | 16 | 3.55 % | Független | |
| Švec Róbert | 5 | 1.11 % | Slovenské Hnutie Obrody | |
| Suchan Karol | 2 | 0.44 % | SLOVEXIT |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Hattas Marek | 123 | 27.95 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Paulisz Marián | 109 | 24.77 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Varga Henrich | 102 | 23.18 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Áčová Beáta | 97 | 22.05 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Ďurková Jana | 71 | 16.14 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Ágh Roman | 68 | 15.45 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Antošová Eva | 64 | 14.55 % | REPUBLIKA | ||
| Bališ Slavomír | 63 | 14.32 % | PRAVDA | ||
| Rác Ivan | 63 | 14.32 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Mojtová Martina | 62 | 14.09 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Čechmánek Kristián | 60 | 13.64 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Laurinec Šmehilová Anna | 59 | 13.41 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Vančo Ján | 59 | 13.41 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Bališová Hana | 56 | 12.73 % | PRAVDA | ||
| Dvonč Jozef | 55 | 12.50 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Hatala Miloslav | 55 | 12.50 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Čelinák Lukáš | 54 | 12.27 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Németh Viktor | 50 | 11.36 % | Tím Kraj Nitra, SaS, Progresívne Slovensko, KDH, SLOVENSKO, Demokrati, Maďarské fórum, OKS | ||
| Pukan Peter | 49 | 11.14 % | REPUBLIKA | ||
| Uhríková Zuzana | 49 | 11.14 % | REPUBLIKA | ||
| Kišška Peter | 46 | 10.45 % | REPUBLIKA | ||
| Kršiak Igor | 46 | 10.45 % | Független | ||
| Gašpar Tibor | 44 | 10.00 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS | ||
| Oremus Peter | 42 | 9.55 % | Független | ||
| Moravčík Ľubomír | 38 | 8.64 % | Független |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER SD | 152 | 23.07% |
| MK | 111 | 16.84% |
| HLAS - SD | 95 | 14.42% |
| OĽANO-NOVA | 82 | 12.44% |
| PS | 65 | 9.86% |
| SNS | 37 | 5.61% |
| REPUBLIKA | 34 | 5.16% |
| SaS | 23 | 3.49% |
| KDH | 22 | 3.34% |
| SME RODINA | 17 | 2.58% |
| Demokrati | 7 | 1.06% |
| Modrí, Most-Híd | 5 | 0.76% |
| LSNS | 3 | 0.46% |
| Egyéb | 6 | 0.91% |
| Érvényes szavazatok | 659 |
Választásra jogosult: 936
Választási részvétel: 58.55 %
Bedobott boríték: 548| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Pellegrini Peter | 183 | 33.39 % | |
| Korčok Ivan | 157 | 28.65 % | |
| Forró Krisztián | 101 | 18.43 % | |
| Harabin Štefan | 84 | 15.33 % | |
| Kubiš Ján | 9 | 1.64 % | |
| Matovič Igor | 8 | 1.46 % | |
| Kotleba Marian | 3 | 0.55 % | |
| Švec Róbertvisszalépett | 2 | 0.36 % | |
| Dubovský Patrik | 1 | 0.18 % | |
| Náhlik Milan | 0 | 0.00 % |
Választásra jogosult: 939
Választási részvétel: 33.33 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| PS | 76 | 25.08 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 67 | 22.11 % |
| SMER - SD | 63 | 20.79 % |
| REPUBLIKA | 33 | 10.89 % |
| HLAS - SD | 16 | 5.28 % |
| SaS | 13 | 4.29 % |
| Demokrati | 8 | 2.64 % |
| SNS | 7 | 2.31 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 7 | 2.31 % |
| KDH | 5 | 1.65 % |
| ĽSNS | 3 | 0.99 % |
| ZR | 3 | 0.99 % |
| PATRIOT | 1 | 0.33 % |
| KÚ | 1 | 0.33 % |
| Érvényes szavazatok | 303 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Ódor Ľudovít | PS | 61 | ||
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 45 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 32 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 30 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 28 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 27 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 24 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 17 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 14 | ||
| Hojsík Martin | PS | 13 | ||
| Miklós László | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 11 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 11 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 11 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 10 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 10 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 8 | ||
| Taraba Tomáš | SNS | 6 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 6 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 5 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 5 | ||
| Pavlíková Lívia | REPUBLIKA | 5 | ||
| Marcinková Vladimíra | SaS | 5 | ||
| Váradi Krisztián | PS | 5 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 5 | ||
| Grendel Gábor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 4 |


