Áttekintés
Nagyszombati járás
nagyközség
Szered a Kisalföld északi részén, az Alsó-Vágmente kistájon, a Vág jobb partján, Semptével szemben, 128 méteres tengerszint feletti magasságban fekszik, Galántától 12 km-re északra, Nagyszombattól 16 km-re délkeletre, Nyitrától 36 km-re nyugatra, Galgóctól 21 km-re délre, Vágsellyétől 21 km-re északnyugatra. Évszázadok óta fontos kereskedelmi központ, a Vág egyik fontos átkelőhelyénél.
Közigazgatás
A Nagyszombati kerülethez és a Galántai járáshoz tartozó város. 1920-ig nagyközségként Pozsony vármegye Nagyszombati járásához (1870 előtt a Külső- /Galántai/ járáshoz) tartozott. Csehszlovákiához csatolása után 1949-ig a Galántai járáshoz tartozott. 1939-1945 között a Szlovák Állam része volt (Pozsony megye, Nagyszombati járás). 1949-ben az újonnan létrehozott Szeredi járás székhelye lett.
Népesség
Szeredet 2011-ben 16 235 fő lakta, melynek túlnyomó többsége (90,9 %) szlovák nemzetiségű volt, a magyar nemzetiségűek aránya mindössze 1,9 % (309 fő) volt. A 17. században még főként magyar lakosságú mezőváros a 18.-19. század során szlovák többségű lett. 1880-ban a népesség egytizedét, 1910-ben több mint egyharmadát, 1921-ben már csak 13,1 %-át alkották a magyar nemzetiségűek, 1930-ra pedig ez az arányszám 3,8 %-ra esett vissza (702 főről 209-re).
Történelem
Határában rendkívül gazdag, lovassírokat is tartalmazó honfoglalás kori temetőt tártak fel. Szered a Vág gázlójánál, a folyó egykori szigetén a 10. században épült Sempte vára mellett, kereskedelmi központként alakult ki. A vár a folyó medrének megváltozása miatt később a Vág jobb partjára került át. A Mátyusföld legészakabbi részén létrejött települést 1313-ban említik először írásos források „Zereth” alakban.
Mai jelentősége
A város változatos élelmiszeriparral (cukorgyár, pezsgőgyártás /Hubert/, hús-, édes- és malomipar) és építőiparral (Zipp, Kovor, Semmelrock) rendelkezik, valamint fontos logisztikai központ. Szlovák tannyelvű gimnáziuma (Vojtech Mihálik Gimnázium) és kereskedelmi akadémiája, több alapiskolája és óvodája van. Keresztelő Szent Jánosnak szentelt római katolikus temploma 1781-ben épült barokk-klasszicista stílusban.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
SZERED. Magyar, és elegyes lakosú Mezőváros Pozsony Várm. földes Ura Gr. Eszterházy Uraság, a’ kinek régi Várával nevezetesíttetik, lakosai katolikusok, másfélék, és zsidók is; sóháza, és ispotállya is van, fekszik Alsó Csöpönyhöz 1/4 orányira; kereskedése van szálfákkal, és sertésekkel is, szőleik Nyitra Vármegyében. Vág vizén túl vagynak; 4 országos vásárjaik népesek; határja 3 nyomásbéli, és jó termékenységű. ÚJVÁROSKA.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Szered, nevezetes kereskedő magyar-tót mv., Poson vmegyében, a Vágh víze jobb partján, mellyen itt egy hosszu fahid viszen keresztül, Nyitra vgyébe; Posonhoz 6 1/2 mfd. Széles fő utczája több nemes épületekkel dicsekszik, mellyek közt emlitést érdemel a szép kath. paroch. templom, a Vágh partján a cs. kir. sóház, s átalellenben az urasági nagy kiterjedésű kastély, egy elég nagy kerttel.
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben 1886-1901
Szered. Ez utóbbi nagyközség, mely 5.227 magyar, német és tót lakost számlál; nemcsak az országútak és a vaspálya, hanem a Vág is élénkítik, a mennyiben az ezen űzött tutajozás Szereden nagy faraktárakat létesített. A csinos helység kifejlett iparral, len- és kenderszövéssel, kosár- és szekérkasfonással, bőr-, barom-, gyapjú-, gabona-, bor- és gyümölcskereskedéssel bír; van többrendbeli pénzintézete, ipartársúlata és fő dohányraktára. Vásárai is élénkek.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Szered, nagyközség, 467 házzal és 5095, nagyobbára róm. kath. vallású tót lakossal, kik között a magyar nyelv örvendetesen terjed. Hajdan a semptei vár őrei lakták. Katona-utcza elnevezése is ebből az időből származik; akkor még ez az utcza külön község volt. Mai kastélya, melynek helyén az ősi semptei vár állott, még csak nem is sejteti hajdani rendeltetését.
Magyar Katolikus Lexikon
Szered, v. Pozsony vm. (Sered', Szl.): 1. esperesség a v. esztergomi főegyhm-ben. Plébániái 1917: Alsószerdahely, Galánta, Hidaskürt, Magyardiószeg, Nagymácséd, Nagysúr, Nemeskajal, Nemeskosút, Taksonyfalva. - 2. plébánia. 1313: már létezett. Tp-át 1313 e. Ker. Szt János tiszt-ére sztelték, a mait 1780: építették. Lakói 1561 u. ev-ok lettek.
Helységnévtár
Szered, RK. 2866 Esztergom, gk. 1 -, ág. 70 Nagy-Szombat, ref. 35 - , IZR. 1043. Csöpöny (Alsó-) (Csöppöny), rk. 305 Szered, ág. - Nagy-Szombat, izr. 59 Szered. Csöpöny (Felső-) (Csöppöny), rk. 236 Nagy-Súr, ág. 4 Nagy-Szombat, izr. 5 Szered. Csöpöny (Közép-) (Csöppöny), rk. 300 Szered, izr. 4 Szered.
Kovács János
Közigazgatás
Cím: (Námestie republiky) 1176/10
Telefon: 0317892322
Fax: 0317892447
E-mail: [email protected]
Honlap: sered.sk/
Kurbel Ondrej (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 148 | 1% |
| szlovákok | 14 380 | 91% |
| ruszinok | 5 | 0% |
| romák | 7 | 0% |
| ukránok | 5 | 0% |
| csehek | 93 | 1% |
| németek | 2 | 0% |
| lengyelek | 2 | 0% |
| egyéb | 66 | 0% |
| ismeretlen | 1 029 | 7% |
| összlétszám | 15 737 |
Választások
Választásra jogosult: 13043
Választási részvétel: 33.72 %
Kiadott boríték: 4398
Bedobott boríték: 4392Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Kurbel Ondrej | 3338 | 77.74 % | Független | |
| Kružlík Branislav | 716 | 16.67 % | Független | |
| Vašková Kasáková Daniela | 240 | 5.59 % | SMER - SD, SNS, HLAS - sociálna demokracia |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Fačkovcová Mária | 2. körzet | 926 | Független | ||
| Bíro Lukáš | 2. körzet | 844 | Független | ||
| Hilkovičová Martina | 1. körzet | 774 | Független | ||
| Javorová Jana | 2. körzet | 746 | Független | ||
| Takáč Martin | 2. körzet | 740 | Független | ||
| Fačkovec Martin | 1. körzet | 679 | Független | ||
| Kramárová Slávka | 2. körzet | 678 | SNS | ||
| Jandová Mária | 2. körzet | 676 | Független | ||
| Borkovič Vladimír | 1. körzet | 629 | Független | ||
| Sojka Lukáš | 2. körzet | 611 | Független | ||
| Kubányiová Zuzana | 1. körzet | 610 | Független | ||
| Melo Samuel | 2. körzet | 601 | Független | ||
| Šesták Pavol | 2. körzet | 597 | Független | ||
| Nešťák Lukáš | 2. körzet | 569 | Független | ||
| Blaho Jozef | 1. körzet | 559 | Független | ||
| Sečen Jozef | 2. körzet | 553 | Független | ||
| Irsák Michal | 1. körzet | 535 | Független | ||
| Bardiovský Štefan | 2. körzet | 527 | Független | ||
| Štefanek Erik | 1. körzet | 481 | Független | ||
| Jankulár Ján | 1. körzet | 472 | Független | ||
| Tóth Marek | 1. körzet | 471 | Független | ||
| Horváth Bystrík | 2. körzet | 467 | SNS | ||
| Mikuláš Branislav | 1. körzet | 456 | Független | ||
| Kružlík Branislav | 1. körzet | 447 | Független | ||
| Godáň Matej | 2. körzet | 437 | Független |
Választásra jogosult: 13 043
Választási részvétel: 33.67 %
Bedobott boríték: 4 365Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Viskupič Jozef | 2 530 | 64.57 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | |
| Hambálek Peter | 748 | 19.09 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | |
| Lančarič Matej | 327 | 8.35 % | Független | |
| Cehlárik Jaroslav | 154 | 3.93 % | PRAVDA | |
| Dohál Róbert | 94 | 2.40 % | ApS | |
| Berényi József | 34 | 0.87 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Pollák Štefan | 31 | 0.79 % | SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Tomčányi Martin | 2 596 | 64.71 % | Független | ||
| Kurbel Ondrej | 2 384 | 59.42 % | Független | ||
| Kramárová Slávka | 1 242 | 30.96 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Šúry Ľuboš | 1 194 | 29.76 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Godáň Matej | 962 | 23.98 % | Független | ||
| Macho Adrián | 845 | 21.06 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Slaninová Eva | 561 | 13.98 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Hanuliaková Jana | 558 | 13.91 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Kolek Peter | 522 | 13.01 % | Független | ||
| Ferenc Marián | 470 | 11.71 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Švehla Anton | 394 | 9.82 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Mýtniková Valéria | 377 | 9.40 % | Független | ||
| Dovina Juraj | 322 | 8.03 % | Független | ||
| Drozda Tomáš | 268 | 6.68 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Luknár Lukáš | 268 | 6.68 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Tankó Viliam | 245 | 6.11 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Szekera Roland | 241 | 6.01 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Vlček Milan | 239 | 5.96 % | SV | ||
| Halász Juraj | 223 | 5.56 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Lipták Kristián | 222 | 5.53 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Krommer Gábor | 214 | 5.33 % | Független | ||
| Horváth Zoltán | 203 | 5.06 % | Független | ||
| Štibráni Miroslav | 194 | 4.84 % | Független | ||
| Kiš Gabriel | 180 | 4.49 % | Független | ||
| Takáč Zsolt | 147 | 3.66 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER SD | 2 492 | 29.37% |
| PS | 1 425 | 16.80% |
| HLAS - SD | 1 257 | 14.82% |
| OĽANO-NOVA | 685 | 8.07% |
| SNS | 546 | 6.44% |
| REPUBLIKA | 505 | 5.95% |
| SaS | 500 | 5.89% |
| KDH | 385 | 4.54% |
| Demokrati | 259 | 3.05% |
| SME RODINA | 204 | 2.40% |
| LSNS | 100 | 1.18% |
| MK | 14 | 0.17% |
| Egyéb | 112 | 1.32% |
| Érvényes szavazatok | 8 484 |
Választásra jogosult: 12 710
Választási részvétel: 53.01 %
Bedobott boríték: 6 737| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Korčok Ivan | 2 812 | 41.92 % | |
| Pellegrini Peter | 2 627 | 39.16 % | |
| Harabin Štefan | 910 | 13.57 % | |
| Matovič Igor | 121 | 1.80 % | |
| Kubiš Ján | 110 | 1.64 % | |
| Dubovský Patrik | 52 | 0.78 % | |
| Kotleba Marian | 39 | 0.58 % | |
| Forró Krisztián | 18 | 0.27 % | |
| Náhlik Milan | 9 | 0.13 % | |
| Švec Róbertvisszalépett | 6 | 0.09 % | |
| Danko Andrejvisszalépett | 4 | 0.06 % |
Választásra jogosult: 12 732
Választási részvétel: 34.06 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SMER - SD | 1 320 | 30.98 % |
| PS | 1 116 | 26.19 % |
| REPUBLIKA | 678 | 15.91 % |
| HLAS - SD | 252 | 5.91 % |
| Demokrati | 209 | 4.90 % |
| KDH | 206 | 4.83 % |
| SaS | 186 | 4.37 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 85 | 1.99 % |
| SNS | 84 | 1.97 % |
| ZR | 44 | 1.03 % |
| KÚ | 25 | 0.59 % |
| ĽSNS | 23 | 0.54 % |
| PATRIOT | 13 | 0.31 % |
| SRDCE - SNJ | 4 | 0.09 % |
| MySlovensko | 3 | 0.07 % |
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 3 | 0.07 % |
| Volt SK | 3 | 0.07 % |
| SOS | 2 | 0.05 % |
| Socialisti | 2 | 0.05 % |
| KSS | 2 | 0.05 % |
| SDKÚ - DS | 1 | 0.02 % |
| Érvényes szavazatok | 4 261 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Ódor Ľudovít | PS | 775 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 697 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 559 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 508 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 474 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 302 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 276 | ||
| Hojsík Martin | PS | 275 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 271 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 143 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 140 | ||
| Ondruš Branislav | HLAS - SD | 121 | ||
| Lexmann Miriam | KDH | 115 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 115 | ||
| Belousovová Anna | REPUBLIKA | 108 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 102 | ||
| Sulík Richard | SaS | 98 | ||
| Wiezik Michal | PS | 91 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 81 | ||
| Rostás Tibor Eliot | REPUBLIKA | 75 | ||
| Marcinková Vladimíra | SaS | 62 | ||
| Šeliga Juraj | Demokrati | 52 | ||
| Pavlíková Lívia | REPUBLIKA | 52 | ||
| Kamenský Miroslav | REPUBLIKA | 51 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 51 |


