Áttekintés
Galántai járás
kisközség
Galántai járás
nagyközség
A község a Kisalföldön, a Mátyusföldön, az Alsó-Vágmente kistájon, a Sárd-ér mentén fekszik, Galántától 2,5 km-re délre. Áthalad rajta a Galántát Nagymegyerrel összekötő 561-es főút, mellékutak kötik össze Tósnyárasddal (6 km) és a Galántához tartozó Javorinkával (2,5 km). Északnyugatról Galánta, délnyugatról Hidaskürt, délről Felsőszeli, délkeletről Deáki, keletről pedig Tósnyárasd községekkel határos.
Közigazgatás
A Nagyszombati kerülethez és a Galántai járáshoz tartozó község. 1920-ig kisközségként Pozsony vármegye Galántai járásához tartozott. 1971-től 1990-ig Galánta városrésze volt. Csehszlovákiához csatolása után végig a (változó területű) Galántai járáshoz tartozott. 1938-1945 között visszacsatolták Magyarországhoz (Nyitra-Pozsony k.e.e. vármegye, Galántai járás).
Népesség
1910-ben 1845, 1921-ben 1911, 1939-ben pedig 2533, túlnyomórészt magyar nemzetiségű és római katolikus vallású lakosa volt. Az ezután következő fél évszázad (1939-1991) során népessége 28,2 %-al csökkent (1819 főre). Határába már az 1920-as években szlovák és morva kolonistákat telepítettek, majd a lakosságcserével a magyar lakosság jelentős részét kitelepítették.
Történelem
A pozsonyi várhoz tartozott, majd a középkorban több itt birtokkal rendelkező személyt ismerünk az okiratokból, akik között ispánok is voltak. Az Árpád-korban a délkeleti szomszédságában említenek egy Udvari nevű falut, amely később elpusztult. Taksony a 14. században a pozsonyi püspökségé lett, a 15. században aztán a Taksonyi, majd a Rozgonyi család tűnik fel birtokosként, a későbbi századokban pedig a Báthoriak, a Thurzók, végül az Esterházyak – utóbbiak egészen a 20.
Mai jelentősége
A községben magyar és szlovák alapiskola és óvoda található, határában üzemel a Jasplastik műanyaggyára A hagyomány szerint itt temették el Taksony nagyfejedelmet, 1996-ban bronz mellszobrot állítottak emlékére. Határában honfoglalás kori halomsírokat tártak fel, egyik dűlőjét pedig Pogánytemetőnek nevezik. Szűz Mária születésének szentelt római katolikus temploma 1781-1784-ben épült barokk-klasszicista stílusban. Evangélikus temploma 1992-ben épült, tájháza 1984-ben nyílt meg egy 1847-ben épült régi házban.
Vályi András: Magyar országnak leírása, 1796-99
TAXONY. Magyar falu pozsony Várm. földes Ura Gr. Eszterházy Uraság, lakosai katolikusok, és másfélék, fekszik Galántához 1/2, Felső Szelihez pedig 1 órányira; határjában elég szántóföldek, rétek, ’s erdők is vannak.
Fényes Elek: Magyarország geographiai szótára, 1851
Taksony, magyar falu, Poson vmegyében, 710 kath., 58 evangel. lak., kath. paroch. templommal, gazdag határral. F. u. gr. Eszterházy. Ut. p. Szeret.
Az Osztrák-Magyar Monarchia írásban és képben 1886-1901
Ezek közűl Taksony mint a pozsonyi várszolgák földe már 1138-ban ismeretes.
Borovszky: Magyarország vármegyéi és városai 1896-1914
Taksony, a budapest–bécsi vasútvonal mentén fekszik. Magyar nagyközség, 203 házzal és 1677, nagyobbrészben róm. kath. vallású lakossal, noha evangélikusok is elég szép számban laknak itt. Ősidők óta megült hely, melynek határában pogány kori sírhalmok láthatók és egyik dűlője is Pogánytemető nevet visel. A hagyomány szerint Taksony vezér is ide temetkezett és nem a pestmegyei Taksonyba.
Magyar Katolikus Lexikon
Taksonyfalva, Taksony, v. Pozsony vm. (Matuškovo, Szl.): plébánia a v. esztergomi főegyhm. szeredi esp. ker-ében. - 1307: már létezett. Tp-át Kisboldogasszony tit-ra sztelték, a mait 1910: építették. Lakói 1561 u. ev-ok lettek. 1660: alapították újra. Kegyura 1880: Esterházy József gr. özvegye. Anyanyelve 1880: m.; 1940: m., szl. - Lakói 1940: 2228 r.k., 4 g.k., 244 ev., 16 ref., 6 izr., 6 egyéb vall., össz. 2504; 1991: össz. 1819, m. 1200 (65,97%); 2001: össz. 1880, m. 1205 (64,10%). ** Némethy 1894:283. - Pozsony vm. 1895:119. - Gerecze II:686. - Schem. Strig. 1917:204. - Gyurgyik 2002.
A visszatért Felvidék adattára (1939)
Taksonyfalva. Azelőtt Taksony. A határában emelkedő pogánykori halmok tanúsítják őskori lakott voltát. A szájhagyomány úgy tudja, hogy Taksony vezér ide temetkezett volna Első írott nyomát 1138-ból leljük, mikor is Togsun néven a pozsonyi várjobbágyok bírják. 1214-ből Tohcsun és Tohsun, 1236-ból Teksze, 1269-ből Taxont alakban említik az okiratok. A XIV.
K. Thúry György (szerk.): Nyitra - Pozsony közigazgatásilag egyelőre egyesített vármegyék. A felvidéki útmutató gyűjteménye (1940)
Taksonyfalva nk. galántai járás. A község neve először 1138-ban Tocsun néven nyer említést, mint a pozsonyi várszolgák földje. Gertrud királyné okiratában 1214-ben Tochsun, majd 1236-ban a deákii határ leírásában Togsun és IV. Béla királynak 1240-iki adomány levelében Teksze néven szerepel. A község 1439 körül a Taksonyi család birtoka lett s ezen időtől Taksony néven szerepel.
Pukkai László
Gimnáziumi tanár, helytörténész, publicista.
Tanári munkája mellett elsősorban
Mátyusföld helytörténetével foglalkozott.
Galántán érettségizett (1958), a pozsonyi
Comenius Egyetem BTK-án szerzett magyar-történelem szakos tanári oklevelet
(1962). 1962–1964-ben a nyitrai Pedagógiai Fakultáson, 1964–1990-ben, majd
1995–2001-ben a galántai magyar gimnáziumban tanított.
1990–1994-ben a Szlovákiai Magyar
pedagógusok Szövetségének elnöke. 1965-től jelentek meg cikkei, publicisztikai
és helytörténeti írásai. Tankönyveket is írt, szerkesztett. Pro Urbe
Alsószeliért díjjal tüntették ki.
Főbb
művei:
Galánta, 1987; Alsószeli (társszerzőkkel), 1990; A „Hanza” Szövetkezeti Áruközpont, 1994; Mátyusföld I. A Galántai járás társadalmi és gazdasági változásai
1945–2000, 2002; Gimnázium Mátyusföld
központjában I–II., 2003, 2008; A
földreformok árnyékában Mátyusföldön 1919–1949, 2010; Alsó- és Felsőszeli a 20. században (társsz.) Mátyusföldi lexikon, 2014.
Pék László
- Pék László (Taksony, 1951 –) tanár, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének országos elnöke, a Magyar Közösség Pártja Országos Tanácsának tagja.
Közigazgatás
Cím: Taksonyfalva (Matúškovo) 138
Telefon: 0317826393
Fax: 0317826392
E-mail: [email protected]
Honlap: matuskovo.sk/
Hivatali órák:
Hétfő: 8:00-15:00Zárva
Kedd: 8:00-15:00
Szerda: 8:00-15:00
Csütörtök: nincs ügyfélfogadás
Péntek: 8:00-15:00
Mézes Dávid (Független)
Nemzetiség
| Nemzet | Fő | Arány |
|---|---|---|
| magyarok | 1 176 | 52% |
| szlovákok | 1 031 | 46% |
| romák | 1 | 0% |
| csehek | 4 | 0% |
| németek | 0 | 0% |
| egyéb | 9 | 0% |
| ismeretlen | 41 | 2% |
| összlétszám | 2 262 |
Választások
Választásra jogosult: 1889
Választási részvétel: 55.64 %
Kiadott boríték: 1051
Bedobott boríték: 1051Polgármester
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Mézes Dávid | 411 | 39.52 % | Független | |
| Szőcsová Ildikó | 358 | 34.42 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Futó Mudroch Barbara | 119 | 11.44 % | Független | |
| Szabo Tomáš | 81 | 7.79 % | Független | |
| Bartalos Attila | 60 | 5.77 % | Független | |
| Renczés Tamás | 11 | 1.06 % | Független |
Képviselőválasztás
| # | Név | körzet | Szavazat | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Bános Andrej | 1. körzet | 521 | Független | ||
| Himpán Román Anita | 1. körzet | 472 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Bukovszky László | 1. körzet | 469 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pék János | 1. körzet | 468 | Progresívne Slovensko | ||
| Kovács Peter | 1. körzet | 421 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Pulen Krisztina | 1. körzet | 303 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kovács Tomáš | 1. körzet | 302 | Független | ||
| Futó Mudroch Barbara | 1. körzet | 274 | Független | ||
| Prokopecová Marcela | 1. körzet | 264 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Gyurcsi Anita | 1. körzet | 259 | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kiss Erik | 1. körzet | 246 | Független | ||
| Szabo Tomáš | 1. körzet | 213 | Független | ||
| Kutějová Anna | 1. körzet | 208 | Független | ||
| Tóth Ladislav | 1. körzet | 197 | Független | ||
| Blažkovičová Zuzana | 1. körzet | 184 | Független | ||
| Ondrejkovič Ladislav | 1. körzet | 163 | Független | ||
| Krenová Katarína | 1. körzet | 162 | Független | ||
| Renczés Tamás | 1. körzet | 161 | Független | ||
| Paniková Anna Viktória | 1. körzet | 154 | Független | ||
| Vrabec Gabriel | 1. körzet | 137 | Független | ||
| Gazsó Krisztián | 1. körzet | 122 | Független | ||
| Karádiová Katarína | 1. körzet | 121 | Független | ||
| Czanik Alexander | 1. körzet | 120 | Független | ||
| Hupka Erik | 1. körzet | 108 | Független | ||
| Kutej Rostislav | 1. körzet | 105 | Független |
Választásra jogosult: 1 889
Választási részvétel: 55.64 %
Bedobott boríték: 1 051Elnökválasztás
| # | Jelölt | Szavazat | Százalék | Párt |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | 499 | 49.85 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | |
| Viskupič Jozef | 362 | 36.16 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | |
| Hambálek Peter | 49 | 4.90 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | |
| Cehlárik Jaroslav | 31 | 3.10 % | PRAVDA | |
| Lančarič Matej | 27 | 2.70 % | Független | |
| Dohál Róbert | 19 | 1.90 % | ApS | |
| Pollák Štefan | 14 | 1.40 % | SPOLOČNE OBČANIA SLOVENSKA |
Képviselőválasztás
| # | Név | Szavazat | Százalék | Párt | Arány |
|---|---|---|---|---|---|
| Berényi József | 462 | 47.68 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Takáč Zsolt | 406 | 41.90 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Forró Krisztián | 379 | 39.11 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Agócs Gergely | 343 | 35.40 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Biró László | 335 | 34.57 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kolek Peter | 319 | 32.92 % | Független | ||
| Marsall János | 234 | 24.15 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Kacz Éva | 210 | 21.67 % | Magyar Szövetség - Maďarská aliancia | ||
| Mýtniková Valéria | 174 | 17.96 % | Független | ||
| Horváth Zoltán | 170 | 17.54 % | Független | ||
| Bottka Juraj | 169 | 17.44 % | Független | ||
| Halász Juraj | 124 | 12.80 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Zsidrová Klaudia | 114 | 11.76 % | PRAVDA | ||
| Vajdová Marta | 103 | 10.63 % | Független | ||
| Krommer Gábor | 98 | 10.11 % | Független | ||
| Hanuliaková Jana | 89 | 9.18 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Tankó Viliam | 86 | 8.88 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Štibráni Miroslav | 80 | 8.26 % | Független | ||
| Dovina Juraj | 76 | 7.84 % | Független | ||
| Lipták Kristián | 69 | 7.12 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Szekera Roland | 64 | 6.60 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Ferenc Marián | 59 | 6.09 % | Progresívne Slovensko, SaS, KDH, Demokrati, SLOVENSKO, Maďarské fórum, OKS | ||
| Luknár Lukáš | 54 | 5.57 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA | ||
| Tomčányi Martin | 54 | 5.57 % | Független | ||
| Macho Adrián | 50 | 5.16 % | SMER - SD, HLAS - sociálna demokracia, SNS, REPUBLIKA |
| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| MK | 460 | 35.60% |
| PS | 203 | 15.71% |
| SMER SD | 177 | 13.70% |
| OĽANO-NOVA | 145 | 11.22% |
| HLAS - SD | 97 | 7.51% |
| REPUBLIKA | 46 | 3.56% |
| SaS | 45 | 3.48% |
| SNS | 35 | 2.71% |
| SME RODINA | 21 | 1.63% |
| Demokrati | 20 | 1.55% |
| KDH | 16 | 1.24% |
| Modrí, Most-Híd | 12 | 0.93% |
| Egyéb | 15 | 1.16% |
| Érvényes szavazatok | 1 292 |
Választásra jogosult: 1 833
Választási részvétel: 54.83 %
Bedobott boríték: 1 004| # | Jelölt | Szavazat | Arány |
|---|---|---|---|
| Korčok Ivan | 348 | 34.70 % | |
| Forró Krisztián | 301 | 30.01 % | |
| Pellegrini Peter | 222 | 22.13 % | |
| Harabin Štefan | 85 | 8.47 % | |
| Matovič Igor | 28 | 2.79 % | |
| Kubiš Ján | 14 | 1.40 % | |
| Dubovský Patrik | 2 | 0.20 % | |
| Náhlik Milan | 2 | 0.20 % | |
| Kotleba Marian | 1 | 0.10 % |
Választásra jogosult: 1 850
Választási részvétel: 35.95 %| Párt neve | Voksok | Arány |
|---|---|---|
| SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 246 | 37.96 % |
| PS | 162 | 25.00 % |
| SMER - SD | 105 | 16.20 % |
| REPUBLIKA | 39 | 6.02 % |
| HLAS - SD | 24 | 3.70 % |
| Demokrati | 17 | 2.62 % |
| SaS | 15 | 2.31 % |
| SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 15 | 2.31 % |
| SNS | 9 | 1.39 % |
| ZR | 6 | 0.93 % |
| KDH | 5 | 0.77 % |
| PATRIOT | 3 | 0.46 % |
| MySlovensko | 1 | 0.15 % |
| SOSK | 1 | 0.15 % |
| Érvényes szavazatok | 648 |
Elsőbbségi szavazatok
Egy szavazólapon legfeljebb két jelölt karikázható be, ezért ezek a számok nem adódnak össze a pártlistás szavazatokkal.
| # | Jelölt | Párt | Karikák | Karikák aránya a párton belül |
|---|---|---|---|---|
| Berényi József | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 181 | ||
| Ódor Ľudovít | PS | 139 | ||
| Orosz Örs | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 70 | ||
| Cifrová Ostrihoňová Veronika | PS | 61 | ||
| Blaha Ľuboš | SMER - SD | 49 | ||
| Kaliňák Erik | SMER - SD | 41 | ||
| Beňová Monika | SMER - SD | 39 | ||
| Uhrík Milan | REPUBLIKA | 33 | ||
| Pandy Peter | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 28 | ||
| Laššáková Judita | SMER - SD | 24 | ||
| Hojsík Martin | PS | 22 | ||
| Karvašová Ľubica | PS | 21 | ||
| Mazurek Milan | REPUBLIKA | 19 | ||
| Váradi Krisztián | PS | 15 | ||
| Mészáros Anikó | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 11 | ||
| Roth Neveďalová Katarína | SMER - SD | 10 | ||
| Matovič Igor | SLOVENSKO, ZA ĽUDÍ | 10 | ||
| Hamran Štefan | Demokrati | 8 | ||
| Becík Branislav | HLAS - SD | 8 | ||
| Patasiová Helena | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 7 | ||
| Klenovics Gábor | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 7 | ||
| Miklós László | SZÖVETSÉG - ALIANCIA | 7 | ||
| Sulík Richard | SaS | 7 | ||
| Marcinková Vladimíra | SaS | 7 | ||
| Naď Jaroslav | Demokrati | 6 |


